Nerezové pánve

Nerezová ocel je materiál s vysokou odolností vůči elektrochemické i chemické korozi. Tento materiál je jednoduše odolný vůči oxidaci a nevyžaduje tak žádnou povrchovou úpravu. Nerezové nádobí je možné používat při teplotě až 350 °C a výhodou tohoto materiálu je také velmi jednoduchá údržba. Z tohoto důvodu patří nerezové nádobí k nejoblíbenějšímu typu nádobí. Z nerezy jsou vyrobeny hrnce a pánve různých velikostí.

Nerezové pánve mohou být universální i specifické. Nerez je materiál, který nemá nepřilnavý povrch a proto je nutné při vaření používat tuk či olej. Z tohoto důvodu nejsou pánve příliš vhodné na smažení nebo grilování. Přesto můžete vybírat mezi pánvemi různých podob. Při výběru byste měli vědět, kde všude budete chtít pánev používat. Některé modely lze používat pouze v kombinaci s varnou deskou, jiné bude možné vložit do trouby. Dále je důležité vybrat správnou velikost a spolehlivého výrobce. Na kvalitu pánve má velký vliv i pořizovací cena.

Prohlédnout pánve

Typy

V začátku je třeba vědět, jakou pánev v domácnosti vlastně využijete. Nerezové pánve mají více podob, kromě universálních lze koupit pánve specifické.

Universální nerezová pánev

Jedná se o nejoblíbenější typ pánve, kterou využijete při přípravě nejrůznějších pokrmů. Universální pánev bude vhodná při přípravě masa, smažených pokrmů, omáček i palačinek.

Grilovací nerezová pánev

Grilovací pánev poznáte podle vroubkovaného povrchu, který na mase zanechá typické rýhování. Grilovací pánev je určena zejména k přípravě masa, ale poslouží i při přípravě zeleniny, ryb i sýrů. Nerezové pánve nejsou příliš rozšířené, protože nerez vyžaduje používání oleje, přičemž grilovací pánev by měla mít povrch nepřilnavý. Na trhu tak najdete spíše grilovací pánve vyrobené z titanu či keramiky.

Nerezová WOK pánev

Milovníkům asijské kuchyně by neměla chybět kvalitní WOK pánev, pro kterou je typické úzké dno a rozšiřující se stěny. WOK pánev využijete k přípravě menších kousků masových i zeleninových směsí, tofu i nudlí. Při výběru WOK pánve se více zaměřte na provedení dna. Kvalitní jsou pánve s širším a vydutým dnem.

Palačinková pánev

Speciální nízká pánev určená pro přípravu palačinek, lívanců i bramboráků. Díky nízkým okrajům se vám budou připravované dobroty snáze otáčet. K dostání jsou pánve s klasickým dnem i pánve, které mají několik otvorů a umožní připravit více menších lívanců či bramboráků.

Velikost

Velmi důležité je koupit pánev správné velikosti. Pánev by měla být schopna nakrmit celou rodinu. Nerezové pánve koupíte v mnoha různých velikostech, na své si tak přijdou malé i velké rodiny.

Nejmenší pánve mají průměr 20 – 24 cm. Tyto pánve budou svojí velikostí vyhovovat jednotlivcům nebo párům. Pro 3 – 4 osoby budou vhodnější větší pánve s průměrem 25 – 30 cm. Největší pánve mohou nabídnout průměr 36 – 40 cm. Na pánvi připravíte oběd pro větší počet osob, počítat však musíte s horší manipulací z důvodu vyšší hmotnosti.

Kvalita

Kvalitu nerezové pánve zjistíte podle označení, které by mělo být na nádobí vyznačeno. Číselné značení označuje procentuální množství chromu a niklu. Jednotlivý výrobci používají rozdílné značení.

Nejčastěji se používá označení chrom/nikl. Kvalitní pánve a hrnce nesou označení 18/12, 18/10 nebo 18/8. Naopak méně kvalitní je nádobí s označením 8/0.

Rukojeť

Důležitým prvkem je výrobní materiál rukojeti, který určuje, kde všude můžete pánev používat. Rukojeť může být vyrobena z kovu nebo dřeva. Pánev s dřevěnou rukojetí do horké trouby vkládat nelze. S kvalitou pánve souvisí i způsob, kterým je rukojeť k pánvi připevněná.

Kvalitnější pánve mají rukojeť přinýtovanou, u méně kvalitních je připevněna pomocí šroubků. Šroubky se však mohou po nějakém čase začít uvolňovat a používání pánve bude méně bezpečné. Koupit můžete pánev s odnímatelnou rukojetí. Také tuto pánev můžete vkládat do trouby a při skladování nebudou zabírat tolik místa v kuchyňské lince.

Poklice

Nerezová pánev může, ale nemusí být vybavena poklicí. I tento parametr souvisí s typem pánve i tím, co vše budete chtít na pánvi připravovat. Pokud budete na pánvi připravovat pouze smažené pokrmy, obejdete se i bez poklice. Při vaření omáček a přípravě dušených pokrmů se však bez poklice neobejdete. Poklice je příslušenství, které budete moci dokoupit i dodatečně.

Indukce

Nerezové ocel, která se na výrobu pánví používá, nepatří mezi magnetické materiály. Pánev vyrobená pouze z nerezové oceli tak nebude na indukci fungovat. Výrobci však často používají kombinaci nerezy a jiných materiálů, které zajistí, že dno pánve magnetické bude a pánev tak bude možné používat i v kombinaci s indukční varnou deskou. Magnetickou vodivost poznáte jednoduše, stačí na dno pánve umístit magnet, a pokud nespadne, je možné pánev na indukční varné ploše používat.

Značka

Nerezové pánve koupíte v každé prodejně s kuchyňským zbožím. Nerezové nádobí nabízí například známá značka Tefal, Tescoma, Hendi, De BUYER, Kolimax, ZWILLING, BergHOFF, Banquet či Berlingerhaus. Známého výrobce je vhodné při výběru kvalitní pánve upřednostnit.

Cena

Výhodou nerezového nádobí je poměrně nízká pořizovací cena. Z tohoto důvodu najdete nerezové nádobí ve většině domácností. Cena nerezových pánví začíná na cca 300 Kč, za vysoce kvalitní pánev však můžete zaplatit i více než 4 000 Kč.

Prohlédnout pánve

Údržba

Nerezové pánve a nerezové nádobí obecně se vyznačuje velmi snadnou údržbou. Ušpiněnou pánev můžete vkládat do myčky, ale mýt jí můžete pochopitelně i v ruce. Ruční mytí je nutné v případě, kdy povrch pánve vypálíte, a tím se stane nepřilnavým. Nešvarem nerezy jsou vápencové usazeniny, které na nádobí vznikají vlivem mytí v myčce, ale i po ručním mytí. Tyto skvrny odstraníte pomocí utěrky z mikrovlákna.

Velmi často se na nádobí z nerezy objevují duhové skvrny, které vzniknou chemickou reakcí s čisticím prostředkem i některými druhy pokrmů. Skvrny mohou vzniknout po kontaktu s kyselými potravinami nebo solí.

Otázky a odpovědi

Může nerezová pánev reznout?

V případě kvalitního materiálu byste reznutí řešit neměli. Záleží však i na tom, jakým způsobem budete o nerezovou pánev pečovat. Pánev by neměla být zbytečně vystavována agresivnímu prostředí a dobře jí nebude dělat ani dlouhodobý kontakt s kyselými surovinami. Při mytí byste neměli používat příliš agresivní mycí prostředky.

Mají nerezové pánve nějaké nevýhody?

Nerez je materiál, který příliš dobře nevede teplo. Z tohoto důvodu se vyrábí pánve vícevrstvé, kdy je nerez kombinována nejčastěji s hliníkem a méně často s mědí. Měď se používá spíše při výrobě luxusnějších pánví. Díky vrstvám získávají pánve velmi dobrou vodivost.

Při používání nerezové pánve se neobejdete bez používání tuku. Bez tuku by se připravované potraviny připalovaly, tyto pánve tak nebudou vyhovovat vyznavačům zdravého životného stylu.

Jak udělat nerezovou pánev nepřilnavou?

Připalování je v případě nerezové pánve velkým problémem. Nerezovou pánev však můžete udělat nepřilnavou. Postup je velmi jednoduchý. Pánev je nutné silně zahřát, poté na ní nalijete trochu oleje a počkáte, až začne olej kouřit. Poté necháte olej zchladnout, olej vytřete papírovou utěrkou. Dno správně vypálené pánve by mělo být lehce lesklé. Při vypalování se nedoporučuje používat olej s nízkým bodem zakouření. Vhodný je například olej řepkový. Pánev zůstane nepřilnavá pouze po dobu používání. Poté, co ji umyjete, tato vlastnost zmizí, a před dalším použitím bude nutné postup opakovat.

Závěr

Nerezové pánve jsou praktické, universální, vyznačují se dlouhou životností a snadnou údržbou. Nerezová pánev je odolná vůči nízkým i vysokým teplotám. Nerezové pánve mají mnoho podob, před výběrem stačí vědět, k čemu budete pánev pravidelně používat. Od toho se odvíjí její velikost i objem. V mnoha domácnostech najdou svoje uplatnění pánve různých velikostí. To, zda bude vámi vybraná pánev kvalitní, určuje provedení samotné konstrukce.

Při výběru byste se měli vyhýbat levným pánvím vyrobeným z tenkostěnného materiálu. Taková to pánev se nedokáže dobře zahřát a teplo nedokáže držet nijak dlouhou dobu. Pánev z tenkostěnné nerezy nebude navíc fungovat na indukci. Proto při výběru vybírejte mezi pánvemi s kvalitnější vícevrstvou konstrukcí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.biano.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (140 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo