Přípravky na akné

Trpíte na akné a chcete najít produkty, které vám tento problém pomohou řešit? Kromě zdravé stravy, životního stylu bez stresu a rovnováhy hormonů vyzkoušejte i nekomedogenní přípravky, jež se nacházejí v různých formách a s různými léčebnými složkami. Pokud chodíte k dermatologovi, měli byste se o výběru poradit s ním. My vám poskytneme informace, které se vám při nákupu budou hodit, nicméně je třeba brát v potaz individuální potřeby pokožky.

Porovnat ceny přípravků

Nejlepší přípravky na akné

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. tianDe krém na obličej s projevy akné a jizvami 20 ml 95 % 379 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Uriage Hyseac pate SOS soin local 15 g 95 % 205 Kč Zobrazit Alza.cz
3. La Roche Posay Effaclar Duo krém 40 ml 92 % 369 Kč Zobrazit Pilulka.cz
4. Vichy Normaderm Phytosolution 50 ml 92 % 501 Kč Zobrazit Notino.cz
5. SynCare gel při aktivním akné 15 ml 92 % 281 Kč Zobrazit Benu.cz
6. Ryor Aknestop Anti Akne roll-on 5 ml 89 % 97 Kč Zobrazit Benu.cz
7. Kvitok SOS zinková tyčinka na akné a opary 8 ml 88 % 160 Kč Zobrazit Aktin.cz
8. Bioderma Sébium Global krém na akné 30 ml 87 % 221 Kč Zobrazit Notino.cz
9. Yves Rocher Sebo Pure Végétal 10 ml 259 Kč Zobrazit Yves-rocher.cz
10. Yves Rocher Cílená péče proti nedostatkům pleti 339 Kč Yves-rocher.cz
11. Balea hautrein matující péče 24h proti akné 50 ml 55 Kč dm.cz

Co je to akné a jak vzniká?

Ještě než se vrhneme přímo na produkty, měli bychom si říct, co akné vlastně je a jakým způsobem vzniká. Spousta lidí si totiž myslí, že správnou kosmetikou se celý problém vyřeší, ovšem není tomu tak.

Akné je kožní onemocnění, které se projevuje vznikem pupínků na kůži. Tyto pupínky mohou být červené, bolestivé a obsahovat hnis (podle toho se dělí na různé druhy). Akné se nejčastěji objevuje v adolescenci v důsledku hormonálních změn, avšak může postihnout i dospělé. Akné se obvykle vyskytuje na obličeji, krku, hrudníku a zádech. Příčinou vzniku akné může být nadměrná produkce kožního mazu, ucpání mazové žlázy a bakteriální infekce.

Velký vliv má také jídelníček a dotyky obličeje rukama či jinými předměty (mobilní telefon, povlečení). Ženy by se například měly zamyslet nad tím, jaký druh antikoncepce užívají, protože i ten může být příčinou vzniku akné.

Formy aknózní pleti

Způsobů, jak akné může vypadat, je více. Poznáte ho podle toho, jak vypadá a jaké má vlastnosti. Když budete znát formu, budete vědět, jakým způsobem akné léčit.

Acne comedonica

Uzavřené komedony, nazývané také bílé tečky, jsou malé uzavřené útvary, které se tvoří, když se mazový měchýřek ucpe mastnotou a kožními buňkami. Toto ucpání brání mazu v normálním výtoku na povrch pokožky.

Naopak otevřené komedony, známé také jako černé tečky, se tvoří, když mazový měchýřek zůstává otevřený a mastnota v něm oxiduje a ztmavne. Nejčastěji se objevují na čele, bradě a nosu. Přestože se nejedná o zánětlivou formu akné, může přecházet do zánětlivějších forem, pokud se komedony infikují bakteriemi.

Acne papulopustulosa

Je charakterizován přítomností zánětlivých pupínků a pustul. Zánětlivé pupínky jsou červené a bolestivé vyrážky, které se mohou objevit na povrchu pokožky. Pustuly jsou zase malé hnisavé pupínky, které se formují, když se bílé krvinky shromažďují v pórech.

Může být způsoben produkcí mazu, ucpanými póry, nadměrnou tvorbou keratinu a infekcí bakterií. Vedlejší faktory, jako jsou hormonální změny, stres, špatná strava a genetika, také mohou hrát roli v rozvoji tohoto typu akné.

Acne conglobata

Akné conglobata je vzácná a těžká forma akné, charakterizovaná velkými, hlubokými a zánětlivými uzlinami, které se spojují do větších lézí a tvoří cysty. Tato forma akné se obvykle objevuje na zádech, hrudníku, ramenech a obličeji. Tato forma je ze všech nejagresivnější a většinou po sobě zanechává jizvy, doprovází ji také bolest.

Přesná příčina akné conglobata není zcela jasná, ale obecně platí, že je za tím genetika, hormonální změny, nadměrná tvorba mazu a infekce bakteriemi Propionibacterium acnes. Léčba vyžaduje dermatologickou péči.

Typy pupínků

Kromě formy akné rozdělujeme na několik typů i samotné pupínky. Opět to souvisí se správným řešením, které se u každého druhu liší.

Černá tečka (otevřený komedon)

Černá tečka je drobný otvor na povrchu pokožky, který je způsoben ucpaným vlasovým folikulem nebo pórem. Tato ucpaná oblast obsahuje směs mazu, keratinu a bakterií, která se oxiduje na povrchu a získává tmavou barvu. Jsou obvykle viditelné na nose, bradě, čele a dalších částech obličeje, kde jsou mazové žlázky nejaktivnější.

Vznik černých teček může být způsoben nadprodukcí mazu, nadměrnou tvorbou keratinu nebo nedůslednou péčí o pokožku. Faktory, jako jsou genetika, hormonální změny, stres a špatná strava, také mohou hrát roli v jejich tvorbě.

Bílá tečka

Uzavřený komedon se nazývá bílá tečka a obsahuje nahromaděný maz, odumřelé kožní buňky a bakterie Propionibacterium acnes. Může se objevit jako malá bílá nebo skoro bílá tečka na povrchu pokožky. Bílá barva je způsobena tím, že ucpaný pór zabraňuje vzduchu a okysličení mazu. Obvykle se objevují na obličeji, zejména na nose, bradě a čele, ale mohou se vyskytnout i na jiných částech těla.

Pupínek

Pupínek je malá vyrážka na kůži, která se objevuje ve formě malého zduření. Obvykle je na dotek bolestivý. Najdete ho v oblastech, které mají vyšší koncentraci mazových žláz, jako jsou obličej, krk, hrudník, záda a případně i horní paže. Vzniká, když se mazový kanál ucpe, což způsobuje zadržení mazu a bakterií v póru. To následně vede k zánětu a tvorbě pupínku.

Léčba akné

Pokud je vaše akné v takovém stavu, že je třeba ho řešit jinak, než jen preventivně, nastupuje léčba v rámci dlouhodobého horizontu. Využívá se například léčivá látka Acidum azelaicum na řešení zánětlivého i nezánětlivého druhu akné, jež působí proti bakterii Propionibacterium acnes, nebo benzoyl-peroxid.

Během léčby nesmí být ošetřená místa vystavena UV záření bez odpovídající sluneční ochrany. Benzoyl-peroxid se používá společně s léčivou látkou klindamycin, antibiotikem, které působí proti bakteriím, jež zapříčiňují akné. Co se týče léků na předpis, jedná se zejména o retinoidy, antibiotika, hormonální léčbu. Mezi fyzikální metody řadíme fototerapie, kryoterapie či terapie laserem. Do chemických metod patří bělení pigmentových skvrn a chemický peeling. V některých případech lze využít také drobné chirurgické zákroky.

Složení

Přípravky určené na aknózní pleť obsahují různé aktivní látky, které se starají o zlepšení stavu pokožky a podporují tento vliv i do budoucna.

Tea tree

Na tento typ oleje můžete v kosmetickém průmyslu narazit opravdu často, má totiž skvělé vlastnosti, ne jen na akné. Obsahuje sloučeniny nazývané terpeny, jež disponují silnými protizánětlivými účinky. Tyto účinky mohou pomoci snížit zánět spojený s akné a s tím související zarudnutí. S bakterií Propionibacterium acnes si poradí látky s antimikrobiálními vlastnostmi. Tea tree olej řeší také regulaci nadměrné tvorby mazu, a tak se závažnost akné může časem zlepšit.

Jíl

Jeho součástí jsou draslík, hořčík, křemík a zinek, což jsou minerální látky s antiseptickými a regeneračními účinky, které napomáhají léčbě. Používá se černý, zelený či marocký jíl. Má schopnost odsávat přebytečný maz a olej z pokožky, pronikat do pórů a odstraňovat nečistoty, bakterie i toxiny, snižuje zarudnutí, otoky a záněty spojené s akné.

Při používání jílu na akné může docházet k mírné exfoliaci, tedy odstraňování odumřelých kožních buněk. Tím se mohou odstranit příčiny ucpaných pórů a podporuje se regenerace pokožky.

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je často používanou složkou v produktech určených pro léčbu akné. Není se čemu divit, proniká do pórů a odstraňuje odumřelé kožní buňky, které mohou přispívat k ucpaným pórům a vzniku akné, odstraňuje přebytečný maz, snižuje zánět, čímž podporuje hojení a snižuje zarudnutí i otoky.

Zinek

Tento minerální prvek regeneruje buňky, podporuje hojení ranek, pozitivně ovlivňuje produkci hormonů a zlepšuje vstřebávání vitamínu A, který napomáhá v boji proti akné. Stejně jako předchozí aktivní látky má protizánětlivé účinky, reguluje tvorbu mazu a je antibakteriální.

Konopné výtažky

Konopné výtažky, zejména konopný olej, obsahují mnoho složek, které mohou mít přínos pro akné – kanabinoidy (nejvýznamnější CBD) mají silné protizánětlivé účinky a mohou pomoci snížit zánět spojený s akné, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny pomáhají regulovat přebytečnou tvorbu kožního mazu, tělo si je navíc nedokáže vytvořit samo, vitamíny (C a E), minerály (zinek, hořčík, vápník) a antioxidanty pokožku vyživují a hydratují.

Koloidní stříbro

Koloidní stříbro je kapalná forma stříbra, ve které jsou malé částice stříbra rozptýleny v prostředí, obvykle ve vodě. Zabraňuje infekcím a snižuje zánětlivou reakci spojenou s akné, působí proti zánětlivým projevům akné spojených se zarudnutím, otoky či bolestmi. Může také podporovat rychlé hojení po výskytu pupínků, což dokáže minimalizovat riziko vzniku jizev a nerovností v důsledku akné.

Balení

Je jen na vašich preferencích, jaký typ balení vyberete, důležité je, aby se vám přípravek dobře používal a byl pro vás praktický. Vybírat budete z produktů v kelímku, které se na obličej nanášejí špachtlí, nikoliv prsty, protože byste je tak mohli kontaminovat bakteriemi.

Dále existují tekuté přípravky s otvorem k nalévání či kapání, jež jsou ovšem náročnější na dávkování. Úplně nejlepší jsou spreje a lahvičky s pumpičkou či kapátkem, které jsou nejen praktické, ale u sprejů se úplně vyhnete kontaktu s jakýmikoliv nástroji, a zajistíte si tak 100 % hygienické použití.

Konzistence

Přípravků na akné najdete spousta, a to nejen v rámci složení, balení, ale také konzistence. Podle čeho rozeznat, co vybrat?

Krém

Obsahuje léčivé látky, které mohou pomáhat snižovat záněty, regulovat tvorbu mazu a omezovat přítomnost bakterií, které způsobují akné. Je důležité vybírat na základě konkrétních potřeb vaší pokožky a konzultovat vhodný přípravek se svým lékařem nebo dermatologem. Mívají hutnou konzistenci, proto jsou skvělé pro pleť se sklonem k vysušování.

Voda a tonikum

Na kompletní dočištění pleti jsou tyto produkty ideální, používat je můžete jak ráno, tak večer – vždy pouze na odlíčený obličej. Pravidelné čištění pokožky vodou je důležité pro odstranění nečistot, přebytečného mazu a bakterií, které mohou způsobovat akné. Doporučuje se používat mírné čistící produkty bez obsahu agresivních chemikálií (vyhněte se zejména alkoholu), které by mohly nadměrně vysušovat pokožku a zhoršovat problémy s akné.

Tonikum může pomoci vyrovnat pH hodnotu pokožky, uzavřít póry a připravit pleť na další kroky v péči o pleť. Vhodná jsou tonika s obsahem přírodních složek, které jsou šetrné k pokožce.

Oba produkty mají zklidňující účinky, čímž pomáhají zmírnit zarudnutí. Vhodnou alternativou jsou micelární vody.

Gel

Gely jsou lehčí formou přípravků na akné, které se lokálně či plošně aplikují na postiženou pokožku. Nepotřebujete k nim tamponky, a tak se péči můžete věnovat například při sprchování. Jednoduše je nanesete na obličej a smyjete vodou. Jejich cílem je pupínek vysušit, a zajistit tak jeho rychlejší hojení.

Korektor

Tento produkt jistě znáte z dekorativní kosmetiky, kde funguje jako krycí prvek na kruhy pod očima, zarudlá místečka i pupínky. Pokud je korektor určený na akné, znamená to, že poskytuje plné nebo střední krytí a zároveň obsahuje antibakteriální složky, které pomáhají redukovat záněty a léčit pupínky. Objevit se mohou také hydratační složky, jež zabraňují vysoušení pleti. Může být ve formě krému, tekutého make-upu nebo jako tyčinka.

Mléko

Konzistencí se podobá krémům, nicméně je lehčí a tekutější, a proto se snadněji rozmazává a rychle vstřebává. Zabezpečuje hydrataci a vyhlazení pokožky. Aplikuje se na obličej po jeho vyčištění, kde redukuje mastnotu pokožky, tvorbu mazu a snižuje počet pupínků.

Fluid

Fluid na akné je tekutý make-up nebo krém, který je speciálně formulován pro pokožku s akné. Obsahuje často složky, které pomáhají ošetřovat a léčit problémy s akné. Používání fluidu na akné může pomoci zakrýt i redukovat vzhled pupínků a zlepšit celkový vzhled pokožky. Nenajdete v něm vodu, pouze aktivní rostlinné výtažky.

Emulze

Je tvořena ze směsi oleje a vody, která je stabilizována pomocí emulgátorů. Emulze na akné má lehčí konzistenci než krém a rychle se vstřebává do pokožky. Má antibakteriální vlastnosti a opět pomáhá s regulací nadměrného mazu. Obvykle se nanáší na čistou pokožku dvakrát denně, ráno a večer, po očištění a tonizování pleti. Může být použita samostatně jako hydratační péče pro problematickou pleť nebo pod make-up na řešení nedokonalostí.

Balzám

Používá se ke zvláčnění suché pokožky, aplikuje se přímo na postižená místa přes den či jako noční péče o pleť.

Mast a pasta

Mast či pasta se aplikuje přímo na akné, pravidelné užívání může pomoci snížit zánět, čistit póry a regulovat produkci mazu. Skládá se z nosného základu (vepřové sádlo, vazelína, včelí vosk) a účinných látek (éterických olejů, benzoylperoxid, kyselina salicylová). Hodí se na sušší typ pokožky.

Spot-on a tyčinka

Speciální produkt určený k cílené aplikaci na jednotlivé pupínky a zarudlá místečka. Často ve formě tyčinky se štětečkem nebo aplikátorem pro snadnou a přesnou aplikaci na postiženou oblast. Díky antiseptickým složkám pupínek vysuší, a urychlí tak jeho hojení.

Funkce

Přípravky na akné slouží k léčbě a ošetření akné, tj. pupínků, vyrážek a dalších podobných nedokonalostí na pokožce. Tyto přípravky mají za cíl snížit přítomnost bakterií, redukovat nadměrný maz, uvolňovat ucpané póry a podporovat hojení pokožky.

Jejich složení může zahrnovat antibakteriální látky, exfolianty (látky, které odstraňují odumřelé kožní buňky), protizánětlivé složky, regenerační látky a hydratační činidla. Mohou se objevovat ve formě krémů, gelů, pleťových vod, případně masek či tonik.

Používání těchto produktů pomáhá snížit záněty, minimalizovat vznik nových pupínků a zlepšit celkový stav pokožky. Je však důležité vybrat si vhodný přípravek podle typu a závažnosti akné, případně se poradit s dermatologem.

Značka

Mezi oblíbené značky patří Dermalogica, Vichy, Uriage, Bioderma nebo La Roche-Posay. Někteří výrobci se zaměřují přímo na produkty pro problematickou pleť, u jiných přípravky na akné najdete vedle klasických produktů.

Cena

Přípravky na akné bývají dražší, i tak se ale dají sehnat do 200 Kč, jde ale spíše o menší balení. Od 200 Kč do 500 Kč objevíte krémy i gely od známých značek, které slibují pozitivní výsledky. Nad 500 Kč seženete spoustu dalších produktů, jako například pěny, peelingy či mléka. Cena může dosahovat až 3 000 Kč.

Porovnat ceny přípravků

Otázky a odpovědi

Jakým způsobem přípravky na akné řeší tento problém?

Obsahují aktivní látky, které pozitivně působí na akné – redukují nadměrnou produkci mazu, čistí póry, zklidňují pokožku a zamezují vzniku dalších pupínků. Při dlouhodobém používání produktů uvidíte výsledky, je ale třeba dodržovat také zdravý životní styl.

Jak léčit akné?

Pokud máte pokročilé stádium akné, které vyžaduje léčbu, používají se látky jako benzoyl-peroxid, Acidum azelaicum, klindamycin. Předepsány bývají retinoidy, antibiotika či je nasazena hormonální léčba. Kromě řešení zevnitř, lze akné zlepšit i fototerapií, kryoterapií či laserovou terapií. Do chemických metod patří bělení pigmentových skvrn a chemický peeling. V některých případech lze využít také drobné chirurgické zákroky.

Jak předcházet akné?

Důležité je žít zdravě – strava, pohyb, minimum stresu. Kromě toho si hlídejte, abyste se nedotýkali obličeje či samotného akné, mohli byste tak zavinit vznik infekce, která celý problém ještě zhorší. Pravidelně si pleť čistěte, zbavujte ji pečlivě make-upu, často měňte ložní prádlo a používejte přípravky, které vzniku akné zamezí.

Závěr

Zjistěte, proč u vás konkrétně akné vzniklo, a snažte tomuto vlivu zabránit tím, že budete dodržovat veškerá pravidla zdravého životního stylu v kombinaci s užíváním přípravků na akné. Může se objevit kdykoliv, nejen v pubertě, proto si zjistěte vše potřebné, zajděte k dermatologovi a informujte se o tom, jaký druh akné vás postihl a jak je možné ho řešit. Přípravky na akné by měly sloužit jako doplněk celé léčby.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. kné zlobí mou mladší sestru, takže jí teď kupuji A-Derma Exomega Control emolienční krém 400 ml a je velmi spokojená. Cena je něco málo přes 400 korun, ale vyplatí se.

  2. Akné je problém snad každého puberťáka, momentálně tedy něco takového řešíme u naší dcery. Nedávno jsem prohlížela snad všechny možné přípravky na problematickou pleť, až jsem jí objednala Biodermu a je spokojená. Hodně se jí to zlepšilo, takže ani není v takovém stresu kvůli pleti, jako předtím.

Přidat komentář

Recenzer
Logo