Žehličky na lyže

Žehličku na lyže využijete k zažehlení fluorových prášků i skluzných parafínů. Využít ji však můžete i při zažehlování tupých stoupacích vosků a klistrů. Žehličku na vosky poznáte podle obdélníkového tvaru žehlící plochy. Žehlící deska mívá okraje zkosené vzadu i vpředu, rohy jsou zaoblené. Tento tvar poslouží k lepší aplikaci vosku. Stejně jako klasická žehlička umožňuje i žehlička na lyže nastavit požadovanou teplotu.

Vybrat správnou žehličku na lyže není nijak složité, při výběru je třeba zohlednit pouze několik parametrů. Všímat byste si měli provedení a tloušťky žehlící desky. Tak jako u každého elektrického spotřebiče bude i v tomto případě důležitá hodnota příkonu. Důležitá je informace o maximální teplotě i možnost regulovat teplotu. O kvalitě rozhoduje prověřený výrobce i cena.

Porovnat ceny žehliček

Způsoby voskování

O lyže a snowboardy můžete pečovat dvěma způsoby. Využít můžete metody voskování za studena nebo za tepla.

  • Voskování za tepla – při tomto způsoby budete potřebovat právě žehličku na lyže. Tento způsob je náročnější, celá akce vám zabere cca 30 minut. Metoda voskování za tepla je však velmi účinná a díky tomu i oblíbená zejména u náročnějších lyžařů.
  • Voskování za studena – potřebovat budete tuhý vosk, který budete třít po skluznice. Nanesený vosk je třeba rozetřít korkem. Tento způsob voskování je rychlejší i levnější, což bude vyhovovat zejména rekreačním lyžařům.

Typy

Žehlička na vosky může mít hladký nebo nějakým způsobem upravený povrch. Každý z povrchů je určen pro jiné použití.

  • Hladký povrch – žehličkou s hladkým povrchem budete moci zažehlit stoupací vosky i fluorové prášky. Pokud byste na tyto přípravky použili žehličku s upraveným povrchem, museli byste se připravit na její velmi obtížné čištění.
  • Upravený povrch – žehlička může mít mřížkovanou, šrafovanou nebo jinak upravenou žehlící plochu. Takovýto speciální povrch je určen k zažehlování parafínů. Parafín je rovnoměrně nanášen na celou skluznici lyže.

Tloušťka desky

Žehličky na lyže se liší i tloušťkou žehlící plochy. S tloušťkou desky stoupá i kvalita žehličky. Žehličky se silnější deskou lépe odolávají teplotním změnám a nastavená teplota bude v jejím případě stabilnější. Obecně se tloušťka plochy pro běžné lyžaře pohybuje v rozmezí 10 – 15 mm, profesionálové však využívají žehličky s tloušťkou 20 – 35 mm.

Příkon

Žehlička je elektrický spotřebič a důležitým parametrem je tedy příkon. Příkon je parametr, který ovlivňuje kvalitu zažehlování vosků. Hodnota příkonu dále určuje, jak rychle bude žehlička připravena k použití. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je příkon vyšší, tím rychleji bude deska ohřátá na potřebnou teplotu.

Díky vyššímu příkonu bude i lépe odolávat možným teplotním výkyvům, které jsou při zažehlování vosků poměrně běžné. Výkonnou žehličku budete potřebovat zejména při zažehlování vosků při nižší teplotě. Příkon žehliček na lyže se zpravidla pohybuje v rozmezí 800 – 1 200 W.

Maximální teplota

Při výběru věnujte pozornost informaci o maximální teplotě, kterou může žehlička dosáhnout. Levnější žehličky umožňují teplotu nastavit na 110 – 140 °C, ale koupit můžete i žehličku, která dosahuje maximální teplotu 170 – 180°C.

To, na jakou teplotu bude třeba žehličku ohřát, vyčtete na obalu konkrétního vosku, který hodláte při údržbě skluznice použít. Vosk je třeba k žehličce přiložit a nechat ho na skluznici odkapat. Poté ho jednoduše rozžehlíte po celé její ploše a necháte ho zaschnout.

Jak se používá žehlička na lyže?

Používání žehličky je poměrně jednoduché. Po dosažení požadované teploty je třeba aplikovat potřebné množství vosku, žehlička by mělo po povrchu skluznice doslova plavat. Po rozžehlení vosku je vhodné nechat skluznici dokonale zaschnout, v ideálním případě by měla zasychat přes noc. Za tuto dobu má vosk čas se dobře vstřebat. Po zaschnutí nutné přebytečný vosk odstranit pomocí škrabky.

Zažehlování by mělo být prováděn ve směru jízdy, tedy od špičky k patě. K doladění je třeba použít korek a kartáč. Kartáč vám pomůže se začistěním, skluznici pak vyleští korek. Jestliže na skluznici objevíte drobné rýhy nebo díry, můžete k jejich zacelení použít kofixové tyčinky. Tyčinku stačí stejně jako vosk zahřát a nakapat na poškozenou část skluznice. Přebytečnou hmotu je opět nutné seškrábnout.

Značka

Žehličky na lyže koupíte ve specializovaných prodejnách, zastoupeny nejsou v příliš velkém množství. Jednotlivé modely se liší designem, ale nejdůležitější parametry jsou v podstatě stejné. O kvalitě rozhoduje především pořizovací cena. Vosk můžete na skluznici aplikovat pomocí žehličky značky Vauhti, Swix, Salomon, Rex, Toko nebo Demon.

Cena

Žehličku na lyže koupíte nejčastěji za cenu v rozmezí 1 100 – 5 000 Kč. Běžnému uživateli bude stačit žehlička s cenou od 1 200 – 1 800 Kč. Tyto žehličky mají dostatečně vysoký výkon i potřebnou tloušťku žehlící plochy. Profesionálové pak budou muset sáhnout po dražší, výkonnější žehličce se silnější žehlící deskou.

Porovnat ceny žehliček

Otázky a odpovědi

Bude stačit koupit jednu žehličku na lyže?

Jestliže budete vosky běžně kombinovat, měli byste se vybavit žehličkou na skluzné vosky a potřebovat budete i jednu žehličku na stoupací vosky. Díky tomu, že budete každý typ vosku nanášet jinou žehličkou, nebudete muset případné potíže se zanesením skluznice lepivým voskem.

Co by měla kvalitní žehlička na lyže umožnit?

Každá žehlička by vám měla umožnit regulovat teplotu. K tomuto čelu jsou žehličky vybaveny elektronickým termostatem případně digitálním regulátorem, který je řízen mikroprocesorem. Žehličky s digitálním regulátorem jsou kvalitnější a zaručí vám menší výkyvy teploty než je tomu u žehliček s termostatem.

Jak často je třeba lyže voskovat?

Přesné pravidlo, jak často voskovat neexistuje. Někdo své lyže voskuje před každým vyjetím na sjezdovku nebo běžkařskou trať. Jiní se o skluznice starají méně často. Obecné doporučení říká, že voskovat byste měli cca po 3 – 5 dnech používání. Minimem je voskování 1 – 2 x za sezónu. Na nutnost voskování vás upozorní samotná podoba skluznice. Na suché skluznici se objevují šedé nebo barevné skvrny, na dotek je skluznice drsná a samotné lyže budou na sněhu pomalejší.

Závěr

Žehličky na lyže využijete při péči o skluznice sjezdových lyží, běžek i snowboardů. Díky žehličce budete moci vosk na skluznici aplikovat rovnoměrně. Tato skutečnost se podepíše na životnosti skluznice i výkonnosti lyží. Při výběru konkrétní žehličky věnujte pozornost podoby žehlící plochy. Zajímat by vás měl i příkon a hodnota maximální teploty. Každá žehlička by vám měla umožnit správně nastavit teplotu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo