Skialpinismus je sport, který spojuje horskou turistiku a sjezdové lyžování. Při této aktivitě se budete pohybovat pouze pomocí svých sil a lyží, spolehnout se tedy nebudete moci na lanovku ani vlek. Záleží pouze na vás, jak moc náročný výšlap podniknete a kam se vypravíte. Než se však na takovou túru vypravíte, budete potřebovat adekvátní výbavu, která se skládá ze skialpových lyží, bot, vázání, holí a stoupacích pásek. Dále by vám pochopitelně neměla chybět skialpová helma a hodit se bude i lyžařský batoh. Na náročnějších túrách můžete potřebovat také mačky či cepín.
Správně zvolené skiaplové boty by měly splňovat dvě funkce, při sjezdovém lyžování musí udržet kotník, ale měly by vám umožnit i pohodlné stoupání po různě strmých svazích. Tyto boty by vám měly jednoduše umožnit volně přecházet z režimu sjíždění do režimu stoupání, a to tak, že budou fixovat nebo naopak umožňovat pohyb kotníku.
Díky poměrně velkému výběru se skialpové boty dělí do dvou základních kategorií a před jejich výběrem tedy musíte přesně vědět, jakým typem skialpinisty chcete být. Někoho mohou více lákat náročné sjezdy ve větší vrstvě prašanu, jiní si zase více vychutnávají náročnou cestu nahoru. Podle zaměření se mění systém zapínání, hmotnost, podrážka a vlastně celá konstrukce boty.
Typy
Skialpové boty se dělí na dvě základní skupinu podle preferované disciplíny. V první skupině najdete lehčí boty, které vám usnadní výstupy
- Lehké boty – boty se vyznačují poměrně velkým rozsahem pohybu, což vám usnadní výstupy a pohyb celkově. Při výrobě je kladem důraz na nízkou hmotnost bot. Lehké skialpové boty lze využívat i při občasných sjezdech, počítat však musíte s tím, že vám bota poskytne menší oporu. Její další vlastností je i nižší tuhost.
- Těžké boty – pro milovníku náročných sjezdů jsou k dostání tvrdé freeridové boty, které poznáte i podle většího množství přezek. Díky nim můžete botu utáhnout a spolehnout se na velmi dobrou oporu při sjezdech. Další vlastností bot je vyšší hmotnost a menší rozsah kloubu, který neumožní kotníku tak velký pohyb. Setkat se však můžete i s jiným způsobem dělení, podle něho se boty dělí do 3 skupin následovně.
- Speedtouring – jsou extrémně lehké boty, které jsou i dostatečně pružné. Díky tomu jsou z 80% vhodné pro výstup a z 20 % pro sjezd. Spolehnout se můžete i na vysokou pohyblivost komínu, která bývá standardně okolo 75°. Tento typ bot je vhodné kombinovat s lehkými lyžemi i vázáním.
- Skitouring – na toto zaměření se specializuje většina skialpových bot. Tento typ boty je vhodný z 50 % na výstup a z 50 % na sjezd. Skitouring jsou tedy boty s universálními vlastnostmi, které jsou určeny pro méně náročný výstup i sjezd. Boty by vám měly umožnit snadno přepínat mezi stoupacím a sjezdovým režimem. Pohyblivost komínu je okolo 60°.
- Freeriding – jsou boty se zaměřením na extrémní sjezdy, což znamená, že jsou z 80 % uzpůsobeny pro sjezd a z 20 % na výstup. V porovnání s ostatními typy jsou boty poměrně těžké a robustní a velmi se podobají klasickým lyžákům. Také v tomto případě je důležité mít možnost rychle přepínat mezi stoupacíma a sjezdovým režimem. Pohyblivost komínu je v tomto případě velmi nízká a má maximálně 40°.
Velikost
Pokud budete vědět, jaký typ boty preferujete, bude třeba najít tu správnou velikost. Skialpové boty jsou k dostání v různých velikostech, svoje číslo tak najde každý. Vybrat správnou velikost není možné uspěchat, protože obuv bude tím nejdůležitějším, na co se budete moci při túrách spolehnout. Velmi důležité je boty vyzkoušet, nebo je vybírat z internetových obchodů, které umožňují nevyhovující obuv vrátit a vyměnit.
Skialpovou botu byste neměli zkoušet v teplých ponožkách, jako je to běžné u klasických lyžáků. V tomto případě je důležité, aby bota seděla přes nárt i na šířku, při chůzi se vám také nesmí zvedat pata. Při zkoušení byste tak měli mít na sobě ponožky, které budete při skialpinusmu používat. Na noze byste měli boty mít alespoň 15 minut, za tuto dobu se vnitřní botička dokáže stlačit do požadovaného tvaru, což vnitřní část upraví.
Podrážka
Důležitou částí boty je i podrážka. Ta by se měla vyznačovat velkou přilnavostí a odolností. Podrážka je vyrobena z odolné gumy a vyznačuje se provedením profilu. Profil by se měl postarat o dobrý odvod sněhu a zajistit maximální přilnavost v každém terénu. Udržet byste se měli na sněhu, blátě i skále.
Některé boty jsou vybaveny podrážkou, které mají funkci samočištění, což odolnost a stabilitu ještě zvýší. O vaše bezpečí bude postaráno na jakémkoliv povrchu. Sportovci pak budou potřebovat boty, kde se i při výrobě podrážky myslelo na nízkou hmotnost.
Systém zapínání
Skialpové boty nabízí i několik systémů zapínání. V tomto ohledu se výrobci neustále snaží vymyslet nové způsoby a technologická řešení. Každý z výrobců má pak své vlastní představy o bezpečném a spolehlivém zapínání.
- Přezky – skialpové boty můžete zapínat pomocí přezek, velmi často se však jedná o kombinaci přezky a dalšího způsoby. Boty obvykle mívají 2 až 4 přezky. Nižší počet nemusí být nijak na škodu, protože méně přezek často značí lepší ohebnost komínu boty a chůze je díky tomu komfortnější.
- Suchý zip – horní část boty může být vybavena i širší přezkou na suchý zip. Ten nohu zajistí a zabrání vniknutí sněhu do vnitřní části boty. K dostání jsou i boty, které mají více suchých zipů na různých místech.
- Lanko – funkci přezky může plnit lanko, vyrobené z vysoce pevných materiálů, které se vyznačuje i velkou odolností vůči oděru, ale i vůči vniknutí vlhkosti.
- Páčka – pomocí páčky můžete rychle měnit režim vhodný pro sjezd nebo naopak stoupání. Tento systém je vysoce funkční a stává se velmi oblíbeným.
Materiál
Skiaplové boty se vyrábí většinou v kombinaci několika materiálů. Při výrobě skialpových bot se velmi preferuje nízká hmotnost. Většinou se jedná o kombinaci plastu, konkrétně Pebaxu a karbonu. Karbon je velmi lehký a přitom pevný materiál. Pebax je plast, který je cca o 20% lehčí než polyuretan a jeho výhodou je i vysoká tepelná stabilita. Vyrobeny však mohou být i z uhlíkových vláken, polyuretanu, grilamidu. Grilamid je nový velmi lehký materiál, který je vysoce odolný vůči stárnutí i nízkým teplotám.
Flex index
Je parametr, který určuje tuhost boty při sjezdu, tedy jakou oporu vám bota při sjezdu dokáže poskytnout. Flex index je nejčastěji v rozmezí 80 – 130, čím je číselná hodnota vyšší, tím tužší boty budou. Na hodnoty flex indexu se však nemůžete 100% spolehnout, protože každý výrobce má trochu jiné parametry. Vlastnosti bot s flex indexem 100 od jednoho výrobce nemusí mít tuhost takovou jako boty s flex indexem 100 od výrobce jiného.
Kompatibilita s vázáním
Skiaplové boty musí být kompatibilní s vázáním a lyží. Rozlišujeme 2 typy vázání a to pinové nebo rámové.
- Rámové vázání – je starší varianta, které se v současnosti používá sporadicky. Setkat se s ním můžete především v půjčovnách a upřednostňovat ho mohou někteří freerideři.
- Pinové vázání – boty, které budete moci do pinového vázání umístit, musí mít v patě a ve špičce kovové otvory tzv. inserty. Do těchto otvorů je možné zacvaknout hroty – piny vázání.
- Hybridní vázání – nejmladším typem je vázání hybridní, které nabízí vlastnosti obou předešlých typů a je tak ideální pro sjezd i výstup. Při výstupu je bota uchycena v pinech, při sjezdu pak vázání zaujímá stejné vlastnosti, jaké je běžné u sjezdového vázání.
Normy
Při výběru vhodných bot na skialpinismus se doporučuje sledovat mezinárodní normy.
- Norma ISO 5335 – je platná pro vázání alpského lyžování a tím i pro běžné lyžáky,
- Norma ISO 9523 – je platná pro bory vhodné na chůzi a skialpinismus
Značka
Skialpové boty najdete v obchodech ve velkém počtu. Mezi přední výrobce patří například Scarpa, Dynafit, Atomic či Scott. Mezi další oblíbené patří i značky Dalbello, La Sportiva, Fischer Sports nebo K2.
Cena
Pořizovací cena skialpových bot není úplně zanedbatelná. Za základní provedení zaplatíte okolo 6 000 Kč. Boty v prémiové kvalitě mohou stát více než 20 000 Kč. Nejvíce oblíbené jsou pak boty s cenou od 8 – 11 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jak začít se skialpem?
Pokud patříte k těm, kteří nemají se skialpinismem žádné zkušenosti, a chtěli byste si ho pouze vyzkoušet, bude pro začátek lepší využít možnost vypůjčení celé výbavy. Vhodné je vyzkoušet různé typy lyží a bot a na základě svého pocitu si vybrat disciplínu, která vám bude vyhovovat nejvíce.
Jak správně vybrat vázání?
Při výběru vázání se zaměřte na preferovaný styl. Při běžných túrách je tím nejvhodnějším masivní pinové vázání. Vyznavači rychlé jízdy budou potřebovat odlehčené pinové vázání, pro freetouring je ideální vázání hybridní. Freerideři, kteří budou podnikat výstupy spíše příležitostně, mohou zvolit vázání rámové.
Nejdůležitější je, aby bylo vázání kompatibilní s podrážkou, důležitá je však i hmotnost bot a vázání. Lehké vázání je určeno pro lehčí obuv, s těžkými botami pak budete kombinovat těžší vázání.
Jaký je rozdíl mezi lyžařskou a skialpovou botou?
Lyžáky jsou robustnější, tužší a především těžší boty. Lyžáky mají rovněž vyšší komín, díky kterému se vám bude v botách hůře šlapat nahoru. U skialpových bot je to přesně naopak, to znamená, že jsou lehčí, mají méně přezek a tím i větší rozsah pohybu komínu. Ve skialpových botách se vám bude snáze chodit. Další rozdíl je i v provedení podrážek. Podrážku skialpových bot lze přirovnat k podrážce pohorek.
Závěr
Skialpové boty nejsou úplně levnou záležitostí, při jejich výběru se však nedoporučuje upřednostňovat cenu nad kvalitou. Dělat byste však neměli ani žádné kompromisy, protože každou nedokonalost po několikahodinové túře ucítíte a ze sportovního zážitku se tak může stát doslova utrpení.
Skialpové boty byste měli vždy vybírat ve specializovaných prodejnách, kde je budete moci vyzkoušet, vhodné je nechat boty na noze delší dobu, aby došlo k vytvarování vnitřní botičky. Boty by vám měly umožnit, pokud možno pohodlnou chůzi, ale i potřebnou oporu.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.endorphinrepublic.cz, www.lyze-radotin.cz, www.hudy.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
U mě vyhrává na plné čáře značka Atomic, zatím nejlepší skialpové boty, co jsem měl a za ty léta co jezdím lyžovat mám teprve čtvrté. Určitě mohu značku s klidným svědomím doporučit, i když je jasné, že každému vyhovuje něco jiného.