Jak vybrat vitamíny pro seniora?

Věková kategorie 50+ by měla být při výběru vitaminů specifická, protože je ohrožena v jiném ohledu, než mladší generace. Senioři by měli dbát zejména na vápník, vitamin D, vitamin B12, vlákninu a omega-3 nenasycené kyseliny. Co všechno je třeba zvážit při výběru vitaminů, abyste dosáhli pevného zdraví a vysoké životnosti?

Prohlédnout vitamíny

Typy

Vitaminů, které by senioři měli konzumovat, je spousta. Mohou si opatřit doplňky stravy, které v sobě několik takových obsahují, nebo jíst to, co je obsahuje. Někdy ale ani potraviny nestačí, vzhledem ke stárnoucímu organismu je prostě zapotřebí navýšit příjem suplementy. Na co byste se měli zaměřit?

Bílkoviny

Ve starším věku přirozeně ubývá svalová hmota i síla, tento proces pomáhá zpomalit právě příjem bílkovin, který kromě toho zlepšuje regeneraci tkání a hojení ran, odolávat infekcím, podporuje zdraví kostí, předchází osteoporóze a zlomeninám, k nimž mají senioři větší predispozice.

Omega-3 nenasycené kyseliny

Pomáhají snižovat riziko srdečních onemocnění tím, že snižují hladinu triglyceridů v krvi, snižují krevní tlak a podporují zdraví cév. Jsou také klíčové pro zdraví mozku, u něhož hrozí demence. Působí protizánětlivě, chrání zrak, snižuje riziko makulární degenerace, může snížit výskyt depresí a úzkostí, což přispívá k lepší psychické pohodě a užívání si života.

Vláknina

Vláknina je důležitá pro správnou funkci trávicího traktu, zpomaluje vstřebávání cukrů v těle, čímž reguluje hladinu cukru v krvi a snižuje riziko vzniku cukrovky typu 2, snižuje hladinu „špatného“ LDL cholesterolu, který může zapříčinit srdeční onemocnění. Zdravá střevní mikroflóra zlepšuje také imunitní systém a snižuje riziko infekcí. Dostatečný příjem vlákniny snižuje riziko rakoviny tlustého střeva i kardiovaskulárních nemocí.

Vápník

Tento vitamin je velmi důležitý pro silné kosti, které se ve starším věku mají tendenci více lámat. U žen po menopauze se často objevuje osteoporóza, která způsobuje právě řídnutí kostí. Dostatečným příjmem bílkovin můžete její rozvoj zpomalit. Kromě kostí má pozitivní vliv také na svaly, zuby a nervy.

Vitamín K2

Aktivuje proteiny, které pomáhají vázat vápník do kostí, čímž zlepšuje mineralizaci kostí a zachovává jejich pevnost. Dále pomáhá předcházet kalcifikaci cév a zabraňuje tak ateroskleróze i rozvoji srdečních onemocnění. Reguluje metabolismus cukrů a tuků, což má pozitivní účinek na diabetes či nadváhu. Vitamíny D a K2 spolupracují, přičemž vitamín D zvyšuje absorpci vápníku a K2 pomáhá nasměrovat tento vápník na správná místa (kosti a zuby) a zabraňuje jeho ukládání v cévách.

Vitamin D

Tento vitamin získáváme přirozeně z pobytu na slunci, proto je důležité, aby se doplňoval, hlavně v zimě. Při nedostatku vitaminu D může dojít k osteoporóze, jelikož slouží k absorpci vápníku. Podporuje imunitní systém, zlepšuje svalovou funkci a rovnováhu, má pozitivní vliv na náladu a psychické zdraví. Přirozeným zdrojem jsou kvalitní ryby, vejce a houby.

Vitamin B12

S přibývajícím věkem se snižuje produkce žaludeční kyseliny a enzymu, který tento vitamin vstřebává, tudíž jej můžete mít snadno nedostatek. Pro udržení zdravých krvinek a nervové soustavy jezte játra, sardinky nebo vajíčka, abyste si udrželi optimální hladinu vitaminu B12. Jeho nedostatek vede k anémii, únavě, slabosti, problémům s pamětí a neuropatii (poškození nervů).

Kyselina listová (vitamin B9)

Kyselina listová je velmi dobře známá jako doplněk v těhotenství, i u seniorů je ale prospěšná pro produkci červených krvinek. Pomáhá snižovat hladinu homocysteinu, který může mít za následek riziko srdečních onemocnění. Dalšími riziky při nedostatku B9 jsou kognitivní pokles, demence, Alzheimerova choroba, anémie či osteoporóza. Doplňování kyseliny listové je tedy velmi důležité pro udržení zdraví v mnoha ohledech.

Probiotika

Pro zdraví střev jsou probiotika velmi důležitá, proto se je doporučuje kombinovat v každém věku. Zamezují problémům s nadýmáním, zácpou a průjmem, jelikož obnovují rovnováhu střevní mikroflóru. Zároveň posilují imunitu, jelikož zvyšují produkci ochranných látek a podporují obranyschopnost organismu proti infekcím. Zaměřte se na ně zejména, pokud užíváte momentálně antibiotika.

Forma

Vitaminy se prodávají v několika formách, přičemž každému bude vyhovovat něco jiného. Kapsle a tablety se hůře polykají, prášek a sirup má zase výraznou chuť. Záleží na tom, co preferujete.

Kapsle

Jsou obvykle tvořeny želatinovým nebo rostlinným obalem, který obsahuje tekutou či práškovou formu daného vitaminu. Snadno se polykají, což ocení zejména senioři, kterým dělá problémy polykat tablety. Rychleji se rozpouštějí v trávicím traktu, což znamená, že aktivní látky mohou být rychleji vstřebány. Obal kapsle nemá žádnou chuť, a tak se vám nebude dělat špatně, pokud daný vitamin sám o sobě nechutná zrovna nejlépe. Jedinou nevýhodou je, že jsou o něco dražší kvůli složitějšímu výrobnímu procesu.

Tablety

Nejčastější formou vitaminů jsou tablety, které jsou slisované do určitého tvaru, dají se různě půlit a čtvrtit, takže lze snadno přizpůsobit dávku. Mívají delší trvanlivost, protože pevná forma lépe chrání aktivní látky před vlhkostí a vzduchem. Pro některé lidi je ovšem těžší je polykat kvůli jejich velikosti. Jejich vstřebávání je pomalejší a cena nižší.

Prášek

Pokud rádi konzumujete vitaminy jako nápoj, pak zvolte práškovou formu, jež smícháte s vodou a vypijete. Velkou výhodou je, že si přizpůsobíte dávku přesně podle potřeby a vitamin se v těle rychle vstřebá. Protože nejsou vázané v pevné formě, mohou mít čistější složení a obsahovat méně přidaných látek. Nevýhodou je, že cítíte jejich chuť, a pokud vám nechutnají, bude pro vás užívání nepříjemnou záležitostí.

Sirup

Pro sladší chuť je oblíbený sirup, který ovšem obsahuje cukr nebo umělá sladidla, což nemusí být ideální pro pacienty s cukrovkou. Jsou ovšem skvělou formou pro ty, kterým dělá problémy polykat tablety. Sirupy mají příjemnou sladkou chuť a užívají se bez přípravy, rovnou z lahve, čímž šetří váš čas. Dejte si však pozor na trvanlivost po otevření, tekutá forma je náchylnější ke kontaminaci.

Funkce

Vitaminy pro seniory mají za úkol podpořit jejich zdraví. Přirozeně je těžké mít dostatek všech potřebných vitaminů, proto jsou zde doplňky stravy, které obsahují jejich kombinaci a starají se o jednotlivé orgány, podporují správné fungování metabolismu a chrání před negativními vlivy. Každý z vitaminů má svou specifickou funkci, která je pro zdraví seniorů důležitá a neměla by se opomíjet.

Značka

Mezi oblíbené značky vitaminů pro seniory patří Centrum, MOVit, Livsane nebo Viridian.

Cena

Cenová kategorie se liší podle toho, jestli se jedná o samostatný vitamin nebo komplexní doplněk stravy s jejich kombinací. Samostatné jsou samozřejmě levnější a seženete je již do 200 Kč, nejčastěji ve formě tablet.

Od 200 Kč do 500 Kč jsou k dostání multivitaminy, které jednotlivé druhy kombinují a podporují tak zdraví komplexně. Na výběr máte ze všech forem.

Nad 500 Kč seženete pár multivitamínů, nejčastěji ve formě kapslí.

Prohlédnout vitamíny

Otázky a odpovědi

Jak vitaminy pro seniory doplňovat přirozeným způsobem?

I když je některé vitaminy třeba doplňovat pomocí suplementů, rozhodně neuškodí je užívat i přirozeným způsobem.

  • Bílkoviny najdete v libovém masu (hovězí, vepřové, kuřecí a krůtí), rybách a mořských plodech, vejcích a mléčných výrobcích.
  • Omega-3 nenasycené kyseliny získáte konzumací ryb, lněných, chia, konopných semínek, vlašských ořechů, řepkového oleje, sójových výrobků, mořských řas, a edamame (zelené sójové boby).
  • Pro doplnění vlákniny jezte celozrnné obiloviny, jako jsou ovesné vločky, celozrnný chléb, hnědá rýže, ječmen, bulgur, pohanka či celozrnné těstoviny. Dále luštěniny, ovoce, zeleninu, ořechy a semena, celozrnné cereálie a müsli, neloupané brambory.
  • Vápník se nachází v mléčných produktech, zelené listové zelenině (kapusta, brokolice, špenát), ořechách a semínkách, rybách, luštěninách, rostlinném mléku, tofu i sušeném ovoci.
  • Vitamin K2 (menachinon) doplňujte fermentovanými potravinami (natto, kysané zelí, kimchi, kefír), mléčnými výrobky, vejcemi, játry, hovězím a kuřecím masem, rybím olejem, petrželem a listovou zeleninou.
  • Vitamin D získáte pobytem na slunci (ideálně 15–30 minut denně), konzumací tučných ryb (losos, makrela, sardinky), vaječných žloutků, hub a obohacených potravin, jako jsou mléko a cereálie.
  • Vitamin B12 se nachází v hovězím a kuřecím mase, rybách, vejcích, mléčných výrobcích, cereáliích i rostlinném mléku.
  • Kyselinu listovou naleznete v zelené listové zelenině, luštěninách, celozrnných produktech, ovoci, oříškách a semenech, mase a rybách, mléčných výrobcích.
  • Probiotika získáte konzumací jogurtu, kefíru, kysaného zelí, kimchi, miso, tempehu, kombuchy, fermentované zeleniny bez octa, fermentovaných sójových produktů.

Jaké nejčastější zdravotní problémy se u seniorů vyskytují?

Vzhledem ke stárnoucímu organismu se u seniorů často objevuje artritida, vysoký krevní tlak (hypertenze), diabetes (cukrovka), srdeční onemocnění, demence a Alzheimerova choroba, osteoporóza, deprese a úzkost, oční vady, poruchy sluchu, trávicí problémy a infekce močových cest.

Můžu kombinovat více doplňků stravy najednou?

Ano, ale dejte si pozor na to, aby neměly jednotlivé doplňky stravy mezi sebou interakce, popřípadě, abyste se nepředávkovali. Vždy se proto držte doporučeného dávkování.

Závěr

Protože se u starší generace mohou projevovat zdravotní problémy ve větší míře, měli by preventivně i jako součást řešení problému užívat vhodné vitaminy, které pomohou lepšímu fungování organismu a dokáží zpomalit rozvoj určitých nemocí. Kromě přirozeného doplňování se zaměřte i na vhodné doplňky stravy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo