Ne všem koním je příjemné, když jim do uší lítá hmyz a slyší nepříjemný hluk, když závodí. Přesně od toho tu jsou čabraky (můžete slyšet také pod názvem ušanky), které tento problém řeší. Navíc vypadají elegantně a nevyjdou vás na moc peněz. Jaké typy existují a z jakých materiálu se vyrábějí?
Typy
Čabraky můžeme rozdělit na dva typy, a to na klasické a s prodloužením. Materiálem se neliší, jeden z nich je pouze určen koním s větší citlivostí a vypadá elegantněji, což budete řešit v případě, že se chystáte na soutěž.
Klasická
Základní typ čabraky má krytí na uši a sahá až mezi oči. Najdete ji v nejrůznějších barvách i se zdobením.
S prodloužením
Pokud je váš kůň opravdu citlivý na otravný hmyz, můžete mu pořídit prodlouženou čabraku, která se táhne až k nosu. Vyrábí se z černé nebo modré barvy, je z větší části pletená a perfektně prodyšná.
Materiál
Většina čabrak se vyrábí z bavlny a polyesteru, čelo se často háčkuje. Může být doplněna třásněmi, v takovém případě se připíná za čelenku na uzdečce. Třásně se vyrábí z kůže, polyesteru či bavlny. Mívají zapínání na suchý zip nebo kovové zapínání na přezku.
Velikost
Velikost je jistě důležitým parametrem, orientovat se budete podle tabulky, která rozděluje koně dle jejich velikosti. Stejně tak se pojmenovávají i velikosti uzdečky, která by měla být stejná jako čabraka.
shetland | mini pony |
pony | poník |
cob | arab, jemný plnokrevník, hafling, quarter |
full | mohutný plnokrevník, teplokrevník |
x-full | chladnokrevník |
Funkce
Čabraka slouží koni k tomu, aby mu nepřekážel hmyz nebo neslyšel výrazný hluk, ať už stojí nebo je zrovna v pohybu, například na závodech. Někteří koně jsou na tyto věci obzvláště citliví, a tak se vyplatí jim zakoupit čabraku s prodloužením, která pokryje větší plochu.
Značka
Mezi nejoblíbenější značky čabrak patří jednoznačně Spooks, Fouganza, HKM nebo QHP. Největší rozdíl je mezi nimi hlavně v barvě.
Cena
Čabraky nepatří mezi finančně náročné vybavení pro koně, nejsou totiž ani šity z drahých materiálů. Ty nejlevnější seženete už za cenu 200 Kč, střední cenová kategorie se pohybuje kolem 250 až 600 Kč. Nejdražší čabraky seženete za 700 až 800 Kč, jedná se o prestižnější značky.
Údržba
Čabraku můžete prát buďto v ruce s jemným pracím gelem nebo v pračce na jemný program a poté sušit studeným vzduchem v sušičce.
Otázky a odpovědi
Jaký je rozdíl mezi klasickou čabrakou a čabrakou s prodloužením?
Čabraka s prodloužením sahá až k nosu a je určena velmi citlivým koním, klasická končí mezi očima.
Z čeho se čabraky vyrábějí?
Co se týče materiálu, není mezi čabrakami žádný rozdíl. Všechny jsou vyrobeny z bavlny a polyesteru, čelo se často háčkuje. Mohou být navíc vybaveny třásněmi, které jsou z kůže, polyesteru či bavlny.
Jak na údržbu čabraky?
Údržba je nenáročná, stačí čabraku vyprat v ruce s jemným pracím gelem nebo v pračce na jemný program a poté sušit studeným vzduchem v sušičce.
Závěr
Čabraka je elegantní prvek, který kůň nosí na uších, kde plní praktický účel v podobě snížení hluku a zamezí otravnému hmyzu, aby koně při závodu nerozrušoval. Nepatří mezi nutnou výbavu, citlivějším koním ale dost ulehčí život.
Čabraky můžete nakoupit v e-shopu: Horseandme.eu
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Pro svého koníka jsem objednávala čabraku od značky Fouganza a vypadá skvěle. Je příjemná na dotyk, kvalitně zpracovaná a velmi slušivá.
Čabraku jsem sháněla pro svou milovanou kobylku, takže jsem samozřejmě hledala nejen kvalitu, ale i nějakou krásnou barvu. Nabídka je opravdu hodně pestrá, bylo rozhodně z čeho vybírat a nebylo vůbec jednoduché vybrat jen jednu. Nakonec to dopadlo tak, že jich máme asi 8, protože každá je něčím krásná a má moc hezkou barvu, přičemž tou nejhezčí je v barvě ice green, která úplně svítí na dálku když jedeme, snad se bude mému zlatíčku líbit tak jako se líbí mě.