Sedla na koně

Sedlo na koně je specifický výrobek, který je třeba vybírat trochu jiným způsobem než třeba domácí spotřebič nebo nářadí do dílny. Při výběru sedla nehraje hlavní roli materiál, typ ani vzhled sedla. Tím nejdůležitějším je pohodlí a bezpečí pro koně. Jestliže sedlo vyberete podle vašich priorit, může být jeho používání koni nepříjemné nebo přímo bolestivé. To se podepíše na zdraví a chování koně. Při výběru prvního sedla byste tak měli dát na radu odborníka a vybrat sedlo podle jeho doporučení.

Nejdůležitější při výběru sedla je stavba těla koně. Zatímco někteří koně mají v oblasti zad více svalů, jiní mají stavbu těla zcela odlišnou a sedlo tak není možné vybírat podle nějakého universálního doporučení. Všeobecně se pak bere v potaz typ jízdy, zohlednit můžete výrobní materiál a důležitou roli hraje pochopitelně i cena sedla.

Porovnat ceny sedel na koně

Typy

Jednotlivá sedla se liší svojí velikostí, tvarem a výrobním materiál.

  • Skoková sedla – jsou vhodná pro trénink parkurových skoků. Skokové sedlo poznáte podle kulatého tvaru bočnice. Skoková sedla mají bočnice krátké, kolenní opěrka je vyšší, posedlí polohluboké. Použít je můžete při tréninku skoků, vhodná jsou na vyjížďky i pro přiježďování.
  • Drezurní sedlo – sedla mají delší bočnice, posedlí je hlubší a vyšší je i opěrka pro stehno a koleno. Použít je můžete při drezuře i pro přiježďování.
  • Všestranné sedlo – pravděpodobně nejoblíbenější varianta vhodná pro začátečníky, kteří ještě nepreferují určitý styl jízdy. Sedlo je ideální na vyjížďky i hobby ježdění.
  • Bezkostrové sedlo – i toto sedlo je ideální na hobby ježdění a používá se i při delších vyjížďkách. Znát ho můžete i pod označením turistické sedlo.
  • Kostrové sedlo – základem sedla je kostra, která je vyrobena nejčastěji ze dřeva. Dřevěnou kostru mají prakticky všechny typy sedel.
  • Westernové sedlo – specifický typ sedla vhodný pro westernové jezdce, ale i ty, kdo pracují s dobytkem. Pro tyto sedla je typické větší pohodlí, protože ve westernovém sedlu trávil jezdec prakticky celý den. Na rozdíl od ostatních jsou westernová sedla mnohem těžší a mohutnější. Váha jezdce je rozložena do větší plochu, což přináší koni větší pohodlí.

Velikost

Sedlo můžete pořídit velkému i malému koni, rozhodující je šířka zad. Při výběru správné velikosti je nutné myslet na pohodlí koně i jezdce. Zvolit musíte správnou šířku komory i délku posedlí.

Šířka komory

Je důležitá pro pohodlí koně. Komora je místo, které je v nejmenší vzdálenosti od kohoutku koně. Komora vy neměla kohoutek koně zbytečně svírat, aby nedocházelo k bolestivým odřeninám. Komory se dělí na několik typů a podle plemene budete vybírat vhodnou šířku.

Otevřenou komoru budou potřebovat koně, kteří mají vysoký kohoutek.
Nejvíce sedel mají polootevřenou komora, která je vhodná pro koně se středně vysokým kohoutkem.

Sedlo s uzavřenou komorou je vhodné pro koně s nízkým kohoutkem.

Šířka komory se označuje čísly od 1 – 4, podle tohoto značení pak můžete koupit sedlo s úzkou, středně širokou, širokou nebo velmi širokou komorou. Veškeré tyto údaje je však nutné brát s určitou rezervou a sedlo je před koupí nutné nejprve vyzkoušet.

  • Úzká komora – sedlo s úzkou komorou je označeno číslicí 1 nebo písmenem S. Používají se i plnokrevníků nebo arabů. Vhodné jsou i pro koně s úzkými plecemi a výrazným kohoutkem.
    Střední komora – označení 2 nebo M se používá u koní, kteří mají středně výrazný kohoutek. Nejvíce se používá u plnokrevníků a teplokrevníků.
  • Široká komora – označení 3 nebo L . Tato sedla jsou vhodná pro plemena hucel nebo hafling popřípadě pro každého koně se širokými zády a méně výrazným kohoutkem.
  • Extra široká – označení 4 nebo XL, sedla jsou vhodná pro chladnokrevníky nebo koně se kulatými zády a nevýrazným kohoutkem.

Délka posedlí

Parametr, který se postará o pohodlí jezdce. Délku posedlí budete vybírat podle stavby těla a výšky jezdce. Délka posedlí je udávána v palcích.

Děti a dospělí s drobnější postavou mohou mít délku posedlí 15, 16 nebo 17 palců.

Nejoblíbenější jsou sedla s délkou posedlí 17,5 palce. Tato velikost vyhovuje dospělým se středně velkou postavou.

Jezdci s robustní postavou pak budou potřebovat sedla s délkou posedlí 18 a více.

Materiál

Jak již bylo řečeno, komora je nejčastěji vyrobená ze dřeva, u některých sedel je komora plastová. Potah je pak vyroben z kůže nebo syntetických materiálů.

  • Syntetika – tato sedla jsou levnější a potěší i méně náročná údržba. Nevýhodou tohoto materiálu je kratší životnost. Tato sedla jsou naprosto dostačující pro rekreační a méně náročné jezdce.
  • Kůže – tradiční luxusní přírodní materiál, který se na výrobu sedel používá řadu let. Předností kůže je odolnost a pevnost, což se podepisuje na delší životnosti výrobku. Nevýhodou je vyšší cena a náročnější údržba.

Značka

Jezdecká sedla nabízí řada výrobců. Vybírat můžete mezi výrobky značky Compositi, Excelsior, Feeling, Horze, Kentaur, Kerbl, Norton, Wintec, HKM nebo třeba Waldhausen.

Cena

Cena sedla není úplně zanedbatelná. I ta nejlevnější sedla stojí několik tisíc korun, cena těch nejdražších se snadno přehoupne přes 50 000 Kč. Cena sedla by však neměla být při výběru prvořadá, myslet byste však měli především na pohodlí svého koně a důležité je i pohodlí vaše. Zejména začátečníci by měli výběr sedla konzultovat se sedlářem nebo odborníkem přes koně.

Levnější variantou je pak nákup sedla z druhé ruky nebo prostřednictvím bazarů. Bazarová sedla byste si však měli nechat před nákupem zkontrolovat, abyste si byli jistí jeho kvalitou. Zejména nezkušení jezdci mohou přehlédnout různé vady.

Porovnat ceny sedel na koně

Údržba

Koňské sedlo vyžaduje patřičnou údržbu. Pravidelně je nutné sedlo čistit od prachu, hlíny, bláta a dalších nečistot. Méně náročnou péči vyžadují sedla vyrobená ze syntetických materiálů, která můžete čistit pomocí mýdlové vody. Kožená sedla je vhodné čistit pomocí speciálních čističů. K čištění kůže se používají speciální spreje nebo glycerinová mýdla. Zatímco sprej již nemusíte odstraňovat vodou, mýdlo je nutné ze sedla šetrným způsobem za pomocí vody odstranit.

Kožená sedla se doporučuje alespoň 1x za měsíc naolejovat. Naolejované sedlo je nutné nechat cca 2 dny schnout. Kožené jezdecké vybavení se doporučuje ošetřovat i tukem, který dodává kůži měkkost a pružnost.

Ve chvílích, kdy nebudete sedlo potřebovat, se doporučuje jeho uskladnění na suchém místě. Kožené sedlo by nemělo být uskladněno na vlhkých místech. Své sedlo můžete uložit do speciálního ochranného obalu.

Otázky a odpovědi

Jaké sedlo po začátečníky?

Začátečníkům se doporučuje zakoupit všestranné sedlo. To využijete prakticky pro každé jezdecké disciplíně. Tato sedla jsou vhodná při vyjížďkách, použít je můžete při skákání a možný je i trénink drezurních cviků. Díky tomu můžete s všestranným sedlem vše vyzkoušet a rozhodnout se, zda je tento typ pro vás tím pravým, nebo zda budete potřebovat speciální sedlo vhodné pro určitý typ jízdy.

Co je jezdecký pad?

Jezdecký pad je alternativou za klasické jezdecké sedlo s kostrou. Na rozdíl od sedla jsou pady lehčí a lze je používat samostatně nebo v kombinaci se sedlem. Pady se často používají u mladých koní a vhodné jsou i pro začínající jezdce.

Pady většinou nemají třmeny a vyrábí se z přírodních i syntetických materiálů. Koupit můžete pad vyrobený ze semiše, neoprenu, koženky nebo kůže. Na výplň se používají různé typy pěn. Na spodní části je protiskluzová úprava.

Vyplatí se nákup sedla z bazaru?

Sedlo můžete koupit, profesionální jezdci si často nechávají sedlo vyrobit na míru a začátečníci mohou popřemýšlet o nákupu sedla z druhé ruky. Ani nákup bazarového sedla však není možné podcenit, naopak věnovat byste mu měli ještě více pozornosti. Narazit můžete na opravdu kvalitní nebo naopak nekvalitní sedlo. Ti, kteří s ježděním teprve začínají, by měli bazarové sedlo vybírat se sedlářem nebo osobou, která sedlům a koním obecně opravdu rozumí.

Závěr

Jezdecká sedla je nutné vybírat podle toho, jaký styl jízdy preferujete. K nejoblíbenějším patří sedla universální, mezi speciální patří sedla drezurní, skoková, westernová a jiná. Kostra sedla je nejčastěji vyrobená ze dřeva, ale koupit můžete také sedlo s plastovou nebo laminátovou kostrou.

Potah sedla je vyroben z přírodní kůže nebo různých umělých materiálů. Ti, kteří touží při jízdě po větším kontaktu s koněm, mohou před sedlem upřednostnit jezdecký pad. Vybrat správné sedlo není skutečně jednoduché, myslet musíte nejen na sebe, ale také na pohodlí a bezpečí koně. Proto se doporučuje vybírat sedlo společně se specialistou, který s vámi jednotlivá sedla vyzkouší.

Sedla na koně můžete nakoupit v e-shopu: Horseandme.eu

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.decathlon.cz, www.sedlov.eu

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (46 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dobrý den, chci se zeptat jestli se v drezurním sedle dá jezdit v terénu

  2. Pro dceru jsem pořídil drezurní sedlo a je moc spokojená. Tvrdí, že je pohodlné a dobře se jí na něm sedí.

  3. Na koni jezdím pravidelně a pořídila jsem si nedávno pohodlné westernové sedlo, které sedí super. Za mě vynikající volba.

  4. Já sem pořídila Wintec Australské sedlo a je naprosto dokonalé. Krásný design, pěkné zpracování a vysoká kvalita.

Přidat komentář

Recenzer
Logo