Jezdecký pad, jinak také jezdecká dečka, je vychytávka, která nahrazuje sedlo na koně. Poskytuje přímý kontakt se zvířetem, pomáhá posílit vlastní rovnováhu a vyhnete se díky němu i bolestem zad. Pro koně odpadá starost s hledáním toho správného sedla, protože pad sedí téměř každému. Podle čeho ho vybrat a má nějaké nevýhody?
Velikost
I když pady sedí téměř na každého koně, přesto existují různé velikosti, podle kterých se budete orientovat při výběru. Speciálně označeny bývají jezdecké dečky na malé koně a poníky, kteří jsou určeni pro dětské jezdce. Velikosti jsou označeny stejně jako u uzdečky, tudíž následující tabulkou:
shetland | mini pony | |
pony | poník | |
cob | arab, jemný plnokrevník, hafling, quarter | |
full | mohutný plnokrevník, teplokrevník | |
x-full | chladnokrevník |
Materiál
Jezdecká dečka by měla být vyrobena z neklouzavého materiálu, aby se vám na ní dobře sedělo. Převládá tudíž neopren, semiš, kožešina nebo kůže. Na výplň se používají různé typy pěn, ty patentované vám vyjdou na více peněz. Spodní část je vybavena právě protiskluzovou úpravou, protože se pod pad už žádná podsedlová dečka nedává (i když ji někteří jezdci využívají, aby byl pad lépe zafixován a držel na místě). Nahoře může být buďto pravý či syntetický beránek, který se vám bude hodit, když bude venku zima.
Neopren
Jedná se o polymerovaný kaučuk vyrobený z chloroprenu. Má výborné termoizolační schopnosti, které jsou dány pěnovou strukturou. Je kvalitní, dlouho vám vydrží a odolá protržení, oděru, UV záření i olejům.
Semiš
Vyznačuje se především svými protiskluzovými vlastnostmi a heboučkým vzhledem.
Kožešina
Termoregulační vlastnosti, odvádění vlhka, pružnost, odolnost a pevnost – to jsou vlastnosti, které kožešinu vystihují. Nebude vám v ní hrozit zima, už jen na pouhý dotek je vždy teplá. V kontaktu s čerstvým vzduchem obsahujícím kyslík působí jako samočistící materiál, je hygienická a působí antibakteriálně, čímž se stává velmi praktickou.
Kůže
Velice kvalitní materiál, který vám dlouho vydrží. Odolný, flexibilní a prodyšný s dobrými absorpčními schopnostmi. Nesnese se ale dobře s potem, proto se podšívá textiliemi.
Beránek
Nejvěrnější imitace ovčího rouna ze 100 % polyesteru nebo přírodního zdroje vás zahřeje a pohladí.
Provedení
Vybírat můžete podle barvy, hmotnosti i jezdeckého stylu. Co se týče barvy, najdete nejrůznější odstíny, které se většinou kombinují s ostatním vybavením. Vyrábí se pady v anglickém i westernovém stylu, určené k rekreačnímu využití, ale také drezurnímu ježdění nebo modely pro výuku mladých jezdců i koní.
Příslušenství
Nejedná se o klasické jezdecké sedlo, tudíž i příslušenství k němu se liší. Můžete narazit na modely s madlem i bez něj, na sadu se třmeny a podbřišníkem. U třmenů je zapotřebí říct, že se nedoporučují. Na jezdecký pad sice přidělat jdou, ale mohou koni způsobovat bolest i budoucí problémy se zády, protože nerozloží tlak, a působí tak pouze na jedno míst na jeho páteři.
Aby se mohl jezdec do třmenů opírat, je potřeba, aby byly uchyceny na kostře nebo na systému, který alespoň klasickou sedlovou kostru připomíná. Pad by tak musel být dostatečně vyztužený, aby se třmeny daly použít, proto tomu tak většinou nebývá.
Funkce
Jízda bez sedla má výhodu v tom, že je více kontaktní a rychlejší, co se přípravy týče. Bolí z ní ale záda a chlupy jsou všude, proto byly vynalezeny jezdecké pady, které jsou skvělou a bezpečnou alternativou. Pro někoho může být nevýhoda, že se na ně hůře nasedá (na některé koně dokonce vůbec nevylezete), jinak jsou ale výhodné i pro koně, jelikož sedí téměř každému a kůň může lépe cítit vaše pohyby, a tak vám i naslouchat.
Pokud má kůň atypická záda, je pad vhodným řešením – například u soudkovitých koní, kteří pak chodí mnohem uvolněněji a ochotněji. Zalíbí se také jezdcům, kteří mají koně s vysokým kohoutkem a jízda pro ně bývá bolestivá.
Značka
Kvalitu s vyšší cenou poskytuje značka ORX, beránkové modely najdete u Christ a u společnosti Baloun budete mít pocit, že na ničem nejedete díky nevýraznému polstrování. Mezi další oblíbené značky patří Barefoot, Brockamp a Grandeur.
Cena
Nejlevnější jezdecké pady vás vyjdou na několik set korun, půjde převážně o syntetický materiál nebo velikost pro menší koně či poníky. Od 1 000 do 10 000 Kč je výběr nejširší a najdete v něm nejrůznější provedení, materiály i barvy. Ty nejdražší se pohybují nad cenou 10 000 Kč – jsou z pravého beránku či patentované výplně.
Údržba
Protože se pad pokládá přímo na koně, je třeba ho pravidelně udržovat, aby dlouho vydržel. Konkrétní kroky k čištění záleží na materiálu – u semiše jemně čistěte hadříkem namočeným ve vlažné mýdlové vodě. Aby si zachoval svou voděodpudivost, sem tam ho ošetřete bezbarvou impregnací.
Pokud máte pad s umělým nebo pravým beránkem, lze ho vyprat v pračce na jemný program bez ždímání, někdy ovšem vyžaduje speciální mýdla i zacházení – vše je uvedeno na štítku. Nedávejte ho ovšem do sušičky, tam by mohla klesat jeho životnost.
Otázky a odpovědi
Podle čeho vybrat jezdecký pad?
Nejzásadnější bude asi velikost, i když se jedná o docela univerzální pomůcku vhodnou pro téměř každého koně. Velikost je značena stejně jako například uzdečky. Dalším kritériem bude materiál, od kterého se bude odvíjet cena. Provedení se pak týká barvy, hmotnosti a způsobu jízdy.
Mohou se na jezdecké pady používat třmeny?
Nedoporučuje se to. Měly by se sice kam zachytit, přesto by ale mohly koni způsobit bolest, jelikož přenáší tlak pouze na jedno místo na zádech, a tak byste se také mohli dočkat problémů koně do budoucna. Aby třmeny mohly být použity, pad musí být dostatečně vyztužený.
Jak na údržbu jezdeckého padu?
Záleží na použitých materiálech – u semiše jemně čistěte hadříkem namočeným ve vlažné mýdlové vodě a občas ho ošetřete bezbarvou impregnací. Syntetický či pravý beránek perte na jemný program bez ždímání a vyhněte se sušičce. Některé beránky vyžadují speciální mýdla i zacházení, vše se dočtete na štítku.
Závěr
Ať už jezdíte kamkoliv a jakýmkoliv stylem, možná by pro vás jezdecké pady byly to pravé. Dochází při nich k bližšímu kontaktu s koněm, který pomáhá při jízdě a také rychlejší přípravě. V dnešní době jsou velmi oblíbenou alternativou klasických sedel, pro některé jezdce je to jediný způsob, jak jezdit bez bolestí zad. Vyzkoušejte je i vy a posuďte sami. Buďte však opatrní, kvůli absenci kostry nezajistí takovou stabilitu a může více prokluzovat.
Jezdecké pady nakoupit v e-shopu: Horseandme.eu
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
V tomto případě se držím značky ORX, kterou mohu doporučit, má opravdu super kvalitu a skvělé výrobky. Zatím cokoliv, co jsem od této značky pořídila, bylo super.
Já měla pořídit vhodný jezdecký pad jako dárek pro naši neteř. Nebylo to vůbec jednoduché, protože se v takových věcech vůbec nevyznám, ale nakonec jsem to zvládla a objednala Denver Sedlo westernové Arabian Brown Seat barelové cognac, tak snad se bude líbit a splní svůj účel.
Když už kupovat jezdecké pady, tak pro mě jedině u značky Baloun, tu mohu jednoznačně doporučit. Zkoušela jsem i jiné značky, ale vždy jsem se vrátila zpět k Balounovi, na toho nedám dopustit.
Jezdecký pad jsem kupovala před několika týdny a po dlouhém vybírání jsem nakonec objednala Wintec 500 všestranné sedlo Wide HART. Zatím spokojenost, doufám, že vydrží, protože vypadá kvalitně a poměrně pevně. Cena byla kolem sedmnácti tisíc, tak uvidím, jestli to vůbec stálo za to.