Třmeny

Jezdíte na koni a sháníte vybavení, které budete potřebovat? Třmen bude jistě jedním z příslušenství, po kterém se budete poohlížet. Řekneme si o tom, jaké druhy se dají sehnat, z jakých materiálů se vyrábí a jak se o něj starat.

Porovnat ceny třmenů

Typy

Na trhu existuje několik druhů, které můžete pro jízdu na koni zakoupit. Záleží na tom, jak pokročilí jste, co vám vyhovuje a jakou jezdeckou disciplínu provozujete. Pojďme si jednotlivé druhy představit.

Klasické třmeny

Pokud jste už zkušení jezdci, jen tak se vám nestane, že byste spadli z koně, proto je tento druh bez pojistky, a nedojde tak k odepnutí při pádu. Buďte ale opatrní, při pádu by mohlo dojít k nehezkým poraněním.

Bezpečnostní třmeny

O něco dražší variantou jsou bezpečnostní třmeny, jejichž účelem je, jak už sám název napovídá, zajistit vaši bezpečnost. Pokud se stane, že z koně spadnete, uvolní vaši nohu, a vy tak předejdete zranění. Tato investice vám v případě správné péče vydrží mnoho let.

Výklopné vnější rameno

Nejrozšířenější variantou jsou gumičkové třmeny, jež mají místo vnějšího ramene gumičku, která se v případě tlaku velmi snadno uvolní a noha se pohodlně dostane ven.

Kloubové třmeny

Jsou pohodlnou volbou a díky své pohyblivosti umí tento typ třmenů velmi dobře ulevit bolavým kotníkům. Při pádu se třmen ohne a nohu uvolní.

Westernové třmeny

Tento druh třmenů se užívá při westernové jezdecké disciplíně a bývá potažen kůží, ať už pravou nebo syntetickou. Uvnitř se nachází buďto dřevěná nebo plastová konstrukce.

Velikost

V rámci bezpečnosti a správného používání musí mít třmen správnou velikost. Neměl by vám být velký, noha by tak vykluzovala. Pokud vám budou naopak malé, může se v nich noha zaseknout. Třmeny se správnou velikostí poznáte tak, že v nejširším místě na obou stranách zůstává volný prostor široký na jeden prst.

Stabilita

Velmi důležitá je stabilita, která nám pomáhá se v sedle uvolnit. Aby tomu tak skutečně bylo a nemuseli jste se při jízdě soustředit na to, jestli máte stabilní oporu, měli by mít třmeny širokou a protiskluzovou nášlapnou plochu s lehkým zaúhlením směrem dolů, která pomáhá držet patu ve správné pozici, aniž by se váš kotník musel příliš ohýbat. Tak se vyhnete bolestem kotníků či kolen. Existují třmeny s tlumícími podložkami i takové, které pruží díky speciální konstrukci a použitému materiálu.

Materiál

Třmeny se vyrábí z plastu, hliníku nebo kovu. Kvůli svým vlastnostem bývá upřednostněn lehčí materiál jako plast či hliník, protože je jednak levnější, ale také pomáhá snáze ovládat koně a udržet nohy v klidu.

Díky tomu, že je stabilnější a lehčí, snižuje celkovou hmotnost jezdeckého vybavení, snadno se udržuje a kůň na něj může lépe reagovat, protože třmen není ani moc studený ani moc teplý, vnější teplota ho neovlivňuje, jako je tomu u kovu. Kovové třmeny jsou horší na údržbu a mohou vám zrezivět.

Pokud jsou příliš těžké, můžete se dříve cítit unavení a vyčerpaní. Pokud tedy jezdíte pár hodin týdně, kov nemusí být špatný nápad, ovšem na delší trasy a častější ježdění vyberte raději lehčí materiály.

Speciálně u westernových třmenů se na výrobu používá kůže, a to buďto syntetická nebo pravá, což poznáte na ceně. O pravou kůži je třeba správně se starat.

Plast a hliník

  • lehčí, snižuje celkovou hmotnost jezdeckého vybavení
  • snadno se udržuje a nerezaví
  • levnější
  • nereaguje na okolní teploty
  • poskytuje lepší ovládání koně
  • udržuje nohy v klidu

Kov

  • odolný, ale těžší
  • dražší
  • hodí se spíše na využití při ježdění pár hodin týdně

Kůže

  • syntetická nebo pravá
  • vyžaduje údržbu
  • kvalita a vysoká odolnost
  • dlouhá životnost

Šířka nášlapných ploch

Pro ještě větší bezpečnost a také lepší stabilitu i pozici v sedle jsou zde nášlapy, jejichž nejčastější šířka je 12 cm. Ta je určena dospělým jezdcům. Pro děti se vyrábí nejčastěji šířky 10 nebo 11 cm (do obuvi 37).

Pokud máte větší nohy, budete to mít s výběrem vhodné šířky o něco těžší, jen málo se vyrábějí 13 cm široké třmeny. Vyrábí se z gumy, kovu nebo z jejich kombinace. Aby nohy v třmenech lépe držely, jsou protiskluzové a některé jsou doplněny i o drobné kovové hroty. Mohou obsahovat také tlumící podložky pro pohodlnější ježdění.

Jezdecká disciplína

Výběr třmenu se bude odvíjet také podle toho, jakou jezdeckou disciplínu provozujete. Jezdíte-li western, budou se vám hodit hluboké, stabilní a pohodlné westernové třmeny, které budou ladit k sedlu. Anglická disciplína vyžaduje anglické třmeny z různých materiálů. Záleží na tom, co preferujete, nicméně tímto způsobem se dají také dělit a zjednoduší se tak váš výběr.

Bezpečnost

Jízda na koni je zábava, občas ale může být nebezpečná. Třmeny by měly při pádu vyháknout nohu, aby vás kůň nemohl táhnout za sebou. Pro větší bezpečnost jsou na některých umístěny bezpečnostní mechanismy, které se v případě nouze rozepnou a zabrání zaseknutí nohy. Přímo o bezpečnostních třmenech jsme si pověděli už výše, nejčastěji se jedná o výklopné vnější rameno.

Funkce

Třmeny slouží k zajištění jezdcovi nohy, aby se mu v sedle dobře sedělo a také, aby v případě pádu nedošlo k úrazu. Jakmile spadnete, třmen vás odjistí (pouze bezpečnostní typ) a vy se nebudete táhnout za koněm. Aby byla jeho funkce správně plněna, musí být zvolena vhodná šířka nášlapných ploch, jinak by při jízdě vznikl nekomfort, a tím pádem i riziko pádu.

Značka

Mezi nejznámější značky třmenů na koně patří Tekna, Harrys Horse, Stubben nebo Kerbl. Vyrábí je z různých materiálů, jako je zmíněný plast, hliník, ale také nerez.

Cena

Zde se nám bude zboží dělit podle účelu využití. Jestliže hledáte třmeny na amatérské ježdění, vyjdou vás mnohem levněji než ty pro závodníky. Zejména plastové modely se pohybují v rámci několika stovek korun, nerez seženete nad 500 Kč. Třmeny za tisíce se považují za prémiové produkty a vyjít vás mohou až na 10 000 Kč.

Porovnat ceny třmenů

Údržba

Aby vám třmeny dlouho vydržely, je třeba se o ně starat a pravidelně je udržovat. Pokud je delší dobu nepoužíváte, uložte je do obalu, abyste je ochránili před prachem a nečistotami. Péče se liší podle toho, o jaký materiál se jedná.

Kůže

O kůži je třeba pečovat extra, protože bez údržby praská a stárne. Použijte na ní impregnaci, olejování či natírání tukem. Samozřejmostí je čištění suchou nebo mokrou metodou od nečistot, a to hadříkem i houbičkou s jemným mýdlem. Jednou za týden nebo za dva věnujte údržbě delší čas a třmeny opravdu pořádně vyčistěte.

Syntetika

Stejně jako u kůže, by se měly nečistoty odstraňovat ihned. Občas syntetický materiál očistěte navlhčeným hadříkem a nechte uschnout, jinak se o něj nemusíte nijak starat.

Kov

Pokud vlastníte kovové třmeny, občas je přejeďte navlhčeným ubrouskem a poté utřete suchým hadříkem.

Guma

Gumové nášlapné plochy třmenů lze odrhnout kartáčkem a nechat odmočit v kbelíku, pokud jsou opravdu zašpiněné. Následně je jednodušeji vyčistíte.

Plast

V případě, že máte plastové třmeny, nebudete mít s údržbou žádnou starost. Nejsou na nic náchylné, proto je jednoduše vyčistěte navlhčeným hadříkem, popřípadě je vykoupejte ve vodě.

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi klasickými a bezpečnostními třmeny?

Klasické třmeny se hodí pro zkušenější jezdce, protože vás při pádu neodjistí. Bezpečnostní oproti tomu reagují na silnější tlak, který je pro pád typický, a v tom okamžiku vás odepnou, abyste se nezranili. Jsou sice dražší, jedná se ale o výhodnou investici, která vám při správné péči vydrží několik let.

Jsou lepší lehčí nebo těžší třmeny?

Obecně jsou oblíbenější spíše lehčí třmeny vyrobené z plastu či hliníku, protože poskytují lepší ovládání koně a i pro koně mohou být přijatelnější. Navíc jsou levnější a snadno se udržují. Pokud ale jezdíte jen pár hodin týdně, nešlápnete vedle ani s těžšími třmeny z kovu.

Jak na údržbu třmenů?

Co se týče údržby, záleží na tom, z jakého materiálu jsou třmeny vyrobeny. Nejlépe pochodíte s plastem, který není na nic náchylný, proto je v celku jedno, jestli ho jen očistíte vlhčeným ubrouskem nebo ho ponoříte do vody.

Syntetiku stačí pouze otřít vlhčeným ubrouskem a nechat uschnout, to samé platí i u kovu, který ovšem utřete suchým hadříkem. U gumových částí se nebojte ponoření do vody. Materiál, o který se ale budete muset starat, je kůže, která kromě klasického vyčištění vyžaduje také impregnaci, olejování či natírání tukem.

Závěr

Ať už chcete koupit jakýkoliv třmen, je důležité, aby vám seděl. Ujistěte se proto, že vám nevypadává nebo naopak nesvírá nohu. Je třeba, abyste se při jízdě cítili komfortně a nemuseli přemýšlet nad tím, jak třmen lépe umístit. Podle ceny a účelu poté vyberte materiál a užijte si bezpečnou jízdu na koni.

Třmeny můžete nakoupit v e-shopu: Horseandme.eu

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Třmeny a ostatní doplňky k jezdeckým sedlům kupuji od značky Harrys Horse, která nabízí skvělou kvalitu. Podle mého ideální značka, na kterou nedám dopustit a jsem s jejich výrobky vždy naprosto spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo