Udidla

Abyste mohli svého koně nasměrovat tam, kam potřebujete, musí dostat signál. Udidlo vložené do huby pomáhá ulehčit komunikaci jezdce a koně tím, že vyvíjí tlak, kterému zvíře uhýbá, a tak dojde k navigaci daným směrem. Důležité je zvolit takový typ, jež je pro koně pohodlný a vyhovuje mu, v klidovém stavu mu nepřekáží. Může to být docela oříšek, proto se pojďme podívat na to, podle čeho vybírat.

Porovnat ceny udidel

Typy

Typů je opravdu mnoho a pro nejednoho jezdce bývá problém vybrat to pravé udidlo. Poradíme vám, jaké se k čemu hodí a které vlastnosti ho charakterizují. Výběr je obsáhlý, takže určitě najdete to, co potřebujete.

Stihlové udidlo

Tento typ udidla patří mezi základní a poznáte ho podle udítka prokluzujícího na volně se protáčejících kroužcích. Vyrábí se v různých tloušťkách, šířkách i materiálech. Pro citlivější koně se hodí spíše širší a odlehčené varianty. Pokud hledáte ostřejší udidlo, zvolte užší typ. Stihlové udidlo se většinou dává mladým koním jako první.

Udidlo typu oliva

Podle tvaru olivy získalo udidlo svůj název. Je o něco ostřejší, stabilnější a citlivějším koním většinou vyhovuje více. Udítko na kroužcích neprokluzuje, tudíž nedojde k úrazu v podobě skřípnutí.

Udidlo typu déčko

Kroužek ve tvaru písmene D zamezuje protáčení a zároveň působí na hubu také ze strany, čímž lehce zvyšuje důraz jezdcových pobídek. Koně nerozptyluje a udidlo drží pevně a stabilně v hubě. Když zvolíte správný materiál, může u koně dojít ke zklidnění a soustředění.

Roubíkové udidlo

Pokud máte mladší nebo nezkušené koně, u nichž je třeba pobídky zdůraznit nebo je podpořit v soustředění, roubíkové udidlo je pro vás to pravé. Tvoří se ze dvou delších kovových prvků po stranách udítka trčících ven z huby, aby tak zabraňovali prokluzování ze strany na stranu a velkému přežvykování. Navíc se tlak rozkládá ze strany na celou plochu huby, čímž napomáhá lepšímu vedení koně v obratech.

Drezurní páková udidla

Abyste mohli používat drezurní pákové udidlo, musíte už mít nějakou praxi, a to konkrétně vysokou koordinaci a jemnost, přesnost při používání uzdy. Páka zajistí, že kůň ucítí i nejmenší pohyb ruky a může na něj reagovat.

Udidlo typu sněhulák

Alternativa k pákovému udidlu, která vyvíjí tlak na koňův týl, a tak instinktivně sníží jeho hlavu. Podle způsobu připnutí otěží či podvázání udidla má více možností využití – stihlo nebo silná páka. Opět platí, že už byste měli mít nějaké zkušenosti, je totiž ostřejší než běžná lomená udidla.

Pelhamy a kočárová udidla

K tomuto typu lze připnout dvoje otěže, můžete koně specificky trénovat a vyřešit problémy, na které by běžná udidla byla krátká. Pelhem se používá ve skokovém ježdění, kočárová udidla při vozatajství.

Udidlo thiedelman

Opět se jedná o pákové udidlo, na které je ale třeba profesionál. Může pomoci s trénováním koně, v nezkušených rukou ale dokáže i škodit. Patří k němu podbradní řetízek, což ho odlišuje od ostatních. Při zapnutí otěží do spodních částí kroužků se udidlo stává ostřejším a otevírá nové tréninkové možnosti. Nejčastěji se využívá v parkurovém sportu či při výcviku.

Westernové udidlo

Jezdíte westernový styl? Pak se vám bude hodit také westernové udidlo. V této sekci objevíte spoustu stihlových udidel vhodných téměř pro každého koně i jezdce.

Udidlo typu hackamore

Máte problém s tím, že váš kůň nesnese udidlo v hubě? Vyzkoušejte hackamore. Nepůsobí v hubě koně jako běžná udidla, ale vyvíjí tlak na nosní kosti. Díky pákovému efektu a podepnutí podbradním řemínkem je velmi účinný.

Ostatní typy

Pro koně v zápřahu existují speciální vozatajská či kočárová udidla, která mají něco navíc. Vozatajský typ má navíc kroužky pro zapnutí lícnic a kočárový se vyznačuje pákovým efektem a podbradním řetízkem.

Velikost

Abyste vybrali koni správnou velikost udidla, stačí vzít provázek s uzlíkem na jedné straně, který vložíte do huby tak, aby se uzlík dotýkal jednoho koutku a vycházel na straně druhé, kde si poznačíte vzdálenost. Poté provázek vyndáte a změříte vzdálenost od uzlíku k označení. U menších koní se délka udítka pohybuje mezi 8,5 až 11,5 cm, větší koně mívají šířku huby 12,5 až 16,5 cm.

Při zvolení příliš krátkého udidla bude tlačit koni na koutky a může ho zranit, příliš dlouhé na druhou stranu bude plandat.

Lomení

Dalším důležitým parametrem je lomení, udidlo může být:

  • nelomené
  • jednou lomené
  • dvakrát lomené
  • více lomené
  • bezudidlové uždění

Výběr zvažujte podle toho, jak má kůň tvarované patro – u mělkého zvolte dvakrát lomené či nelomené.

Tloušťka

Tady je potřeba zvážit plemeno koně, protože každé bude reagovat odlišně na různé tloušťky. Uvidíte, co bude sedět tomu vašemu.

  • Úzké – ostřejší, proto se používají u koní, kteří nereagují na udidlo tak, jak je to většinou prezentováno, spíše v pokročilejších stádiích tréninků.
  • Široké – ideální na začátek, protože jsou šetrnější.

Materiál

Nejčastěji narazíte na udidla z kovu, popřípadě plastu či gumy. Gumové modely se používají pro remonty, což jsou mladí koně v rané fázi výcviku. Bývají také ochucená, aby se koním lépe nosila. Méně častým materiálem poté může být kůže či provaz.

Nasazení

Zejména ze začátku může být nasazení udidla těžší, protože kůň nebude chtít spolupracovat, když doteď nebyl na tento prvek zvyklý. Zkuste mu masírovat pysky prsty levé ruky a koutky huby. Až kůň přežvýkne a otevře hubu, můžete udidlo nasadit. Dalším trikem je také přidání pamlsku pod udidlo, což ale z dlouhodobého hlediska není příliš efektivní. Jestliže kůň spolupracuje, postupujte následovně:

  1. Přistupte ke koni zleva, otěže přehoďte přes jeho krk, nátylník s čelenkou držte v levé ruce.
  2. Pravou ruku dejte na koňské čelo a postupujte s ní směrem k uším, zatímco na levé dlani mějte položené udidlo a umístěte jej koni před hubu.
  3. Dobře vycvičený kůň v této chvíli otevře hubu. Udidlo rukou navedete na správné místo, upevníte zbytek uzdečky a zapnete.

Funkce

Udidlo, stejně jako ohlávka, slouží k lepší komunikaci s koněm. Umisťuje se do huby, na místo mimo zuby, kde pomocí zatáhnutí vytváří tlak, a kůň tak ví, jakým směrem chcete, aby se vydal. Je důležité, aby mu tato pomůcka byla příjemná, jinak by se totiž mohl poranit, což určitě nechcete. Měli byste ho na udidlo naučit už od mala, aby věděl, co se po něm chce. Naučenému koni stačí udidlo umístit před hubu a ví, že je třeba ji otevřít, aby se do ní dalo umístit. Pokud kůň naučený není, budete muset přijít na metodu, se kterou se mu tento pohyb spojí.

Značka

Značek je stejně jako typů spousta, na výběr máte například z Busse, Fouganza, HKM nebo Feeling.

Cena

Udidlo pro poníky, malé a citlivé koně, ať už jednou či dvakrát lomené, seženete i do ceny 500 Kč. Ochucené se pohybují kolem 600 – 700 Kč. K tisícovce šplhají zejména udidla bez lomení a různé speciální typy, jako například westernové udidlo. Záleží také na materiálu – seženete zde plast, železo nebo nerezovou ocel. Nejdražší modely dosahují 2 000 až 3 000 Kč.

Porovnat ceny udidel

Údržba

Udidlo byste měli umýt po každém použití, stačí ho opláchnout vodou a odstranit největší nečistoty, mezi které patří sliny a zbytek krmení. Jednou za čas ho namočte do vody s vinným octem či solí a vydrhněte drsným kartáčem nebo starým zubním kartáčkem.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat správné udidlo pro koně?

Správné udidlo by mělo velikostně sedět v hubě koně tak, aby mu nepadalo, ale zároveň ho netlačilo. Pohodlí je velmi důležité, udidlo by jinak koni mohlo ublížit. Dále je důležité také lomení, které zvolíte podle tvaru patra. V poslední řadě má na váš výběr vliv i druh jízdy – u každé bude zapotřebí něco jiného.

Je nutné používat udidlo?

Udidla není nutné používat, nicméně, jak jsme si řekli, usnadňuje komunikaci jezdce s koněm, a proto bývá součástí mnoha uzdeček. Pokud chcete používat bezudidlové uždění, je k dispozici například bosal, hackamore nebo sidepull, které místo huby působí na jiné části koňské hlavy. Můžete také jezdit zcela bez udidla, je ovšem potřeba, aby na to byl kůň naučen.

Jak na údržbu udidla?

Po každé jízdě udidlo opláchněte a odstraňte z něj ty největší nečistoty. Jednou za čas ho namočte do vody s vinným octem či solí a vydrhněte drsným kartáčem nebo starým zubním kartáčkem.

Závěr

Vybrat udidlo není jednoduchá záležitost a vyžaduje, abyste svého koně znali a dokázali mu naslouchat. Musí mu přesně sedět, netlačit ho ani mu neplandat. Když takové udidlo najdete, je také třeba ho na něj naučit. Typů je na trhu mnoho, každý z nich působí jinak a hodí se pro jiné účely. Důležité je, aby v klidovém stavu udidlo koni nijak nepřekáželo a jen mu volně leželo v hubě. Není od věci se poradit s odborníkem či kolegou jezdcem o konkrétním modelu.

Udidla můžete nakoupit v e-shopu: Horseandme.eu

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (91 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Udidlo jsem koupila od značky HKM a je super. Jednoduché, velmi kvalitní a odolné, to jsou produkty této značky.

  2. Udidlo jsem sháněl na poslední chvíli asi před týdnem a koupil značku Feeling. Je slušné, dobré zpracování, perfektní kvalita, sedí skvěle a celkově jsem s ním spokojený.

Přidat komentář

Recenzer
Logo