Jak vybrat grilovací brikety?

Grilování patří k velmi oblíbeným letním činnostem. Grilovat můžete pomocí plynových, elektrických nebo grilů na pevná paliva. V posledním případě musíte vědět, jaké topivo budete v grilu spalovat. Nejčastěji používaným topivem jsou grilovací brikety nebo dřevěné uhlí.

Před tím, než půjdete vhodné topivo kupovat, byste měli vědět, co hodláte grilovat a jak bude vaše grilování probíhat. V grilu můžete spalovat grilovací brikety nebo dřevěné uhlí. Každé topivo je vhodné pro trochu jiné použití. Kvalitu balení můžete vyzkoušet snadno pomocí pohmatu, s kvalitou však velmi úzce souvisí značka a pořizovací cena.

Prohlédnout brikety

Typy

V grilu na pevná paliva můžete spalovat různé druhy otopu. Velmi oblíbené je grilovací uhlí nebo brikety. Každá varianta má svoje výhody a nevýhody, které byste měli ještě před nákupem poznat.

Grilovací uhlí

Grilovací uhlí je vhodným otopem v případě, kdy se nechystáte grilovat dlouhou dobu. Po zažehnutí bude grilovací uhlí potřebovat cca 15 minut, než budete moci začít s grilováním. Zcela vyhořelé bude dřevěné uhlí asi po hodině. Z tohoto důvodu se doporučuje dřevěné uhlí použít v případě, kdy budete grilovat nenáročné suroviny na čas. Ideální je při grilování menších kousků masa, špekáčků, klobás i sýrů a zeleniny. Nevýhodou grilovacího uhlí je skutečnost, že uhlí hoří nerovnoměrně a teplota uvnitř grilu tak bude pravděpodobně kolísat.

Grilovací brikety

Grilovací brikety mají vyšší hustotu než porézní uhlí. Proto se vyznačují dlouhou dobou hoření. Stejně jako dřevěné uhlí potřebují cca 15 minut na rozehřátí, poté mohou hořet po dobu 3 hodin. Grilovací brikety jsou proto ideální při delším grilování, použít je můžete i při grilování velkých kusů masa. Grilovací brikety vás nenechaní na holičkách při delší grilovací párty.

Materiál

Kvalita grilovacích briket souvisí s používaným materiálem. Grilovací brikety musí být vyrobeny z přírodních materiálů, nesmí obsahovat žádné závadné složky. Nejkvalitnější brikety se vyrábí z tvrdých dřevin. Velmi kvalitní jsou brikety vyrobené z dubu nebo buku. Tvrdé dřeviny zajistí rovnoměrný žár bez zbytečného dýmení a zápachu. Používají s i aromatické dřeviny, například ořech či třešeň. Tyto dřeviny jsou ideální při uzení.

Naopak brikety a uhlí vyrobené z nekvalitních materiálů budou při spalování vylučovat větší množství kouře i zápachu. Vyznačují se nerovnoměrných hořením a zůstane po nic mnohem více popela. Jejich výhřevnost je nestabilní a nebudou hořet příliš dlouho.

Kokosové brikety

Novinkou na trhu jsou brikety vyrobené ze skořápek a vláken kokosů. Tyto zbytky kokosů se nechají zuhelnatět a poté se slisují do grilovacích briket. Kokosové brikety jsou dražší, avšak nabídnou vysokou výhřevnost o teplotě až 200°C, doba hoření se pohybuje okolo 4 hodin. Kokosové brikety nebudou po spalování tolik čmoudit a jejich používání je proto velmi komfortní.

Skladování

Grilovací brikety a uhlí jsou náchylné na vlhkost vzduchu, proto je nutné skladovat je na suchém místě. Obezřetní byste měli být i při venkovním nákupu briket. V tomto případě nemusíte mít jistotu, že kupujete dokonale suché a k použití okamžitě vhodné palivo. Vlhké brikety je nutné nechat před použitím vysušit na slunci.

Použití

Při prvním použití nemusí být jednoduché grilovací brikety roztopit. Postupů, jak topivo používat je hned několik. Velmi často se gril nejprve naplní dřevem, které se po vyhoření přemění na žhavý popel. Do popela pak můžete nasypat brikety nebo uhlí.

Druhou efektivnější i rychlejší možností je využitá startovacího komínu, který je schopen brikety zapálit opravdu dokonale. Startovací komín není nic jiného než plechová nádoba, která se využívá k rychlému roztopení grilu. Pyramidová konstrukce zajistí ideální směr žáru, žhavé brikety budou připraveny za cca 20 minut, dřevěné uhlí můžete použít již po 10 – 15 minutách. Startovací komín můžete zakoupit samostatně nebo s balením briket čí uhlí.

Po rozžhavení grilu se doporučuje nechat gril nějakou dobu bez masa, aby se mohla opálit a vydezinfikovat grilovací mřížka. Poté již můžete začít se samotným grilováním.

Značka

Nejlepší značkou briket a uhlí na grilování je Weber. Tato značka je na trhu dlouhodobě a vyznačuje se opravdu vysokou kvalitou. Weber používá na výrobu briket ty nejkvalitnější suroviny, což se podepisuje na delší dobu hoření. Velký výběr budete mít i v případě značky PE-PO, Campingaz, Servis Les, Happy Green, Severochema či COBB.

Cena

Typ topiva ovlivňuje i pořizovací cenu. Grilovací brikety hoří delší dobu a jejich výhodou je i rovnoměrné hoření, s touto vlastností souvisí i vyšší pořizovací cena. Dražší brikety se vám však nevyplatí v případě, kdy budete grilovat pouze kratší dobu. Zde si vystačíte i s levnějším grilovacím uhlím.

V mnoha rodinách se vyplatí mít po ruce oba typy topiva. S cennou souvisí i velikost balení. Při správném skladování vydrží grilovací brikety dlouhou bodu a nákupem většího balení můžete ušetřit, protože budete mít velmi často k dispozici množstevní slevu. Cena grilovacích briket se obvykle pohybuje v rozmezí 80 – 500 Kč.

Prohlédnout brikety

Otázky a odpovědi

Jaké jsou rozdíly mezi grilovacími briketami a dřevěných uhlím?

Dřevěné uhlí je vhodné na krátké grilování, brikety naopak umožní grilování delší, doba hoření je až 3 hodiny. Výhodou dřevěného uhlí jsou nižší pořizovací náklady, nevýhodou pak nerovnoměrné hoření.

Grilovací brikety se naopak vyznačují rovnoměrných hořením a vyšší pořizovací cenou. Obecně lze říct, že grilovací brikety byste měli volit v případě, kdy se chystáte na delší grilování. V případě krátkého grilování vám bude stačit dřevěné uhlí.

Proč se liší cena balení grilovacích briket?

Cenu briket ovlivňuje značka a výrobce. Svoji roli však hraje i obsah a velikost briket. Dražší balení obsahuje větší brikety. Velikost briket se vyznačuje delší dobou hoření. Cena se pochopitelně odvíjí i od použité dřevěné směsi, ze které jsou brikety vyrobeny.

Nejčastěji se jedná o směs dubového, bukového, habrového a březového dřeva. Tyto dřeviny hoří opravdu velmi kvalitně a po vyhoření zůstane v grilu pouze minimum popela.

Lze poznat nekvalitní balení grilovacích briket nebo uhlí?

Kvalitu topiva poznáte po hmatu, příliš velké kusy nemusí být vhodné pro každý gril. Naopak malé kousky, drť nebo dokonce prach vás svojí výhřevností a dobou hoření nijak neoslní. Proto odborníci radí vyzkoušet velikost briket před nákupem pohmatem. V případě, kdy v balení ucítíte spíše menší kousky nebo drť, bude vhodnější koupit balení jiného výrobce.

Závěr

Grilovací brikety jsou velmi oblíbeným topivem. Brikety se vyznačují dlouhým hořením a rovnoměrnou distribucí tepla. Obecně vhodnější jsou při dlouhodobějším grilování.

V případě krátkodobého grilování nebude jejich spalování příliš ekologické. Kvalitní brikety jsou vyrobeny z tvrdých dřevin, kvalita se odvíjí od velikosti briket. Hlavní slovo však bude mít výrobce a pořizovací cena. Nejdražší brikety jsou vyrobeny z prémiových surovin, které budou hořet opravdu dlouhou dobu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.plamenak.cz, www.topgrily.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (115 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo