Jak vytrhnout zub?

Je zcela jisté, že se každý rodič dočká momentu, kdy za ním dítě přijde, položí prst na zoubek v ústech a následnými pohyby tam a zpět předvádí, jak se mu viklá. Dítě čeká na reakci. Co teď?

Jak vytrhnout mléčný zub?

Tou nejlepší cestou je nechat zub samovolně vypadnout. Je to přirozený proces. Starý zub vypadne a uvolňuje místo zubu novému. Navíc si dítě často dopomáhá jazykem, jelikož to k tomu přímo svádí. Pokud i přesto nevypadne sám, je následně pak mnohem jednodušší dostat jej ven z dásně.

Pokud už jen sotva drží a celý průběh ,,vypadávání“ je bezproblémový, nemusíte se bát jej jedním tahem vytáhnout ven. Například pomocí kapesníku. To se ale podaří pouze v případě, že jsou již kořeny zcela vstřebány. Takhle jednoduché to bývá pouze u předních zubů. Se zadními to zase tak snadné není, proto většina rodičů zvažuje raději zubního lékaře. Toho je ale třeba navštívit i při jakýchkoliv jiných nejasnostech či komplikacích.

Kořeny u mléčných zubů

,,Mléčné zuby nemají kořeny.“ Přesně to můžeme slyšet od lidí, kteří absolutně netuší, že právě tyto zuby mohou mít kořeny i opravdu dlouhé. Ty se postupně ale vstřebávají poté, co se začnou tlačit ven zuby nové.

A co metoda s provázkem a klikou?

Určitě to slyšel každý z nás, možná dokonce i praktikoval. No z logického hlediska je to určitě zbytečně zdlouhavá a složitá záležitost. Alespoň oproti možnosti s kapesníkem. Rozhodněte se sami, jestli raději omotávat zub a následně i kliku, nebo pouze vzít kapesník do ruky.

Kdy navštívit lékaře?

Zub má viditelný kaz, zpozorovali jste kolem něj začervenání nebo dokonce hnis? Pokud jste narazili na některou z těchto tří věcí, navštivte co nejdříve zubního lékaře.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (65 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Zajímavé rady, o kapesníku jsem tedy četl úplně poprvé. U nás se praktikoval provázek a klika, nebo kámen na druhém konci provázku, který zahodíte co nejsilněji a fungovalo obojí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo