Outdoorové kotlíky

Outdoorový kotlíky na oheň patří mezi oblíbené turistické nádobí. Kotlíky na oheň udělají radost všem, kdo rádi vyzkouší různé pokrmy připravované venku pouze za pomoci ohně. V outdoorovém kotlíku se nejčastěji vaří guláš, ale využít ho můžete pochopitelně při přípravě různých pokrmů. Odměnou vám bude nezapomenutelná chuť i vůně a krásné chvíle, které strávíte tímto netradičním způsobem se rodinou nebo přáteli.

Kotlíky na oheň mají mnoho podob a výběr vám mohou zkomplikovat různé materiály, ze kterých se outdoorové kotlíky vyrábí. Vybrat ten správný nemusí být pro laika jednoduché, protože je nutné zohlednit chování jednotlivých materiálů. Kromě výrobního materiálu je třeba vybrat správnou velikost kotlíku a hodit se vám může i nějaké další příslušenství.

Porovnat ceny kotlíků

Typy

První, co je třeba zvážit je podoba outdoorového kotlíku. Vybírat můžete mezi 2 varianty, přičemž je stěžejní vědět, kde všude budete chtít kotlík používat.

Kotlík na trojnožce

Jednodušší a mobilnější jsou kotlíky, které upevníte na stojan v podobě trojnožky. Stojan je umístěn nad ohně a kotlík je na něm jednoduše zavěšen. Používání této varianty je jednoduché, avšak vyžaduje více šikovnosti nejen při míchání pokrmu, ale i samotné přípravě.

Kotlina

Větší podobou outdoorového kotlíku je kotlina. Jedná se o velký venkovní vařič, který vyžaduje stálé místo, protože jeho přemísťování není nijak jednoduché. Kotliny mohou stát v přístřešku na zahradě, či chatě nebo chalupě. Velké kotliny se často využívají i při rodinných zabijačkách nebo větších akcích.

Součástí kotliny je topeniště, ve kterém je možné oheň založit a o odvod kouře se postará kouřovod. Velkou výhodou kotlin je především velmi dobrá stabilita. Kotlina vám umožní vařit prakticky za každého počasí, oheň chrání samotné tělo kotliny.

Velikost

Poté, co budete mít jasno, která podoba outdoorového kotlíku je pro vás ta pravá, můžete přejít k výběru správné velikosti. Velikost kotlíku volte podle počtu osob, které budete potřebovat nasytit. Vycházet můžete z toho, že jedna osoba bude potřebovat cca 350 – 450 ml guláše. Při vaření by pak neměl být kotlík z důvodu bezpečné manipulace naplněn po okraj, proto se vždy doporučuje počítat s nějakou rezervou.

Nejmenší kotlíky mají objem okolo 2 litrů a postačí při vaření 1 – 3 porcí. 5 – 8 osob nasytíte z kotlíku s objemem 6 litrů. Až 10 porcí zvládnete uvařit v 8 litrovém kotlíku. Největší kotlíky nabízí objem 30 litrů a jsou vhodné k přípravě až 60 porcí guláše nebo jiného pokrmu.

Materiál

Outdoorové kotlíky se vyrábí hned z několika materiálů. Nejčastěji se jedná o nerez, litinu a smalt. Každý materiál má trochu jiné vlastnosti, ať už nakonec zvolíte jakýkoliv materiál, měl by být vždy zdravotně nezávadný.

Nerezový outdoorový kotlík

Nerezové kotlíky jsou oblíbené pro svoji odolnost. Žádné velké stopy na nich nezanechá náraz ani pád. Nerezový kotlík se bude také dobře čistit a udržovat. Nerezové kotlíky se však poměrně značně liší svojí kvalitou.

Pokud je kotlík vyroben z tenkého plechu, nebude mít takové vlastnosti jako silnější plech. Tloušťka ovlivňuje především distribuci tepla. Dobré podmínky pro vaření mohou zajistit kotlíky s tloušťkou plechu v rozmezí 0,6 – 1,2 mm.

Litinový outdoorový kotlík

Litina je velmi odolný materiál a při vaření vám umožní používat prakticky jakékoliv náčiní. Tento materiál ustojí i velmi vysoké teploty, aniž by došlo k narušení struktury či dokonce popraskání. Litinu je však třeba zahřívat postupně, poté však můžete kotlík používat dlouhé hodiny.

Díky svým výjimečným vlastnostem bude pokrm v litinovém kotlíky vždy dokonalý. Litina je však poměrně křehký materiál, a poškodit ho mohou prudké nárazy nebo pády. Litina je další snadno udržitelný materiál.

Smaltovaný outdoorový kotlík

Kotlík ze smaltu je vysoce odolný proti různému mechanickému poškození, nejčastěji se jedná o poškrábání různými nástroji. Výhodou je i stálobarevnost a odolnost vůči UV záření. Počítat můžete i s dlouhou životností, během vaření nebude smalt pokrmu přidávat žádnou pachuť.

Smaltované kotlíky na guláš nemají pórovitý povrch, ve kterém by ulpívaly zbytky jídla nebo jiné nečistoty. Výhodou je tedy i jeho snadné čištění. Nevýhodou smaltu je však poměrně malá odolnost vůči nárazům nebo pádům.

Měděný outdoorový kotlík

Měď je prakticky nezničitelný materiál a nádobí z ní se velmi často dědí po generace. Nevýhodou je však náročnější údržba a skutečnost že při dlouhodobém kontaktu s jídlem, může měď oxidovat. Proto se doporučuje kotlík po dovaření vyprázdnit. Počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.

Železný outdoorový kotlík

Kotlík z lisovaného železa lze použít na vaření prakticky jakéhokoliv pokrmu. Vaření bude jednoduché a potěší i snadná údržba. Špinavý kotlík postačí pouze vytřít. Stejně jako nerezové kotlíky se i železné vyrábí v různých tloušťkách. Za kvalitní lze považovat kotlíky s tloušťkou od 0,8 -1,5 mm.

Železné kotlíky se vyznačují jemně mastným povlakem. Tento povlak ochrání železo před korozí a zajistí i přirozenou nepřilnavost materiálu.

Značka

Outdoorové kotlíky koupíte ve specializovaných obchodech i prostřednictvím internetových obchodů. Při výběru narazíte na značku Perfekt Home, Orion, Kinekus, Strend, PLD, Yate, Camp Chef, Klarstein a mnoho jiných.

Cena

Cena outdoorových kotlíků začíná na cca 500 Kč. Za tuto cenu koupíte menší kotlíky, jejichž součástí nebude poklice. Volit můžete mezi kotlíkem ze smaltu i nerezu. S objemem roste i cena kotlíku, větší varianty lze koupit za 800 a více Kč. Dražší jsou i kotlíky s trojnožkou a dalším příslušenstvím. Zde se cena pohybuje od 1 500 – 2 000 Kč. Za tuto cenu lze již koupit první menší kotliny. Cena těch největších převyšuje 5 000 Kč.

Porovnat ceny kotlíků

Otázky a odpovědi

Jaké varianty trojnožek jsou k sehnání?

Trojnožky jsou k dostání v několika variantách. Nejlevnější jsou pevné trojnožky, oblíbenější jsou trojnožky skládací nebo teleskopické. Jejich výšku můžete nastavit podle vlastní potřeby.

Trojnožka může být dále doplněna o kladku a pojistku, i toto je jedno z řešení, jak měnit výšku kotlíku nad ohněm. Výběr trojnožky rozhodně nepodceňujte, všímat byste si měli zejména její nosnosti a důležitý je i rozchod nohou. Výrobci by měli u jednotlivých variant uvádět, jak velký kotlík je možné v kombinaci s trojnožkou používat.

Jaké příslušenství je možné ke kotlíku koupit?

Aby bylo vaření v kotlíku bezpečné, je nutné najít to správné místo, kde bude možné rozdělat oheň. Nejen o bezpečí, ale i komfort se postará příslušenství v podobě zahradního ohniště a praktického závětří ohně. Ke kotlíku lze pochopitelně pořídit i různé outdoorové nádobí a nástroje, které vám přípravu pokrmů zjednoduší.

V čem se liší litinový kotlík do kotlíku z posmaltované litiny?

Posmaltovaný kotlík je nejen praktičtější, ale oblíbený i pro netradiční vzhled. V posmaltovaném litinovém kotlíky připravíte vždy dokonalé pokrmy, přičemž můžete vyzkoušet pomalé i prudké vaření. Tento materiál je ve srovnání s litinou jednodušší na údržbu.

Závěr

Outdoorové kotlíky využijete při venkovním vaření, z kotlíku vám bude pravděpodobně nejvíce chutnat kotlíkový guláš. Na trhu jsou kotlíky zastoupeny v mnoha podobách, přičemž dlouhodobě nejoblíbenější jsou kotlíky vyrobené z nerezu nebo smaltu.

Tyto materiály se dobře udržují a jsou i cenově dostupné. Najde se však i řada kuchařů, kteří raději sáhnou po kotlíku z litiny nebo mědi. Výběr materiálu je zde spíše otázkou vkusu. Ať už vyberete jakýkoliv materiál, je nutné dobře odhadnout velikost kotlíku. Při venkovním vaření se vám může hodit i příslušenství v podobě různého kuchyňského náčiní.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.gulasovekotliky.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Kotlík nad oheň používám běžně, když vařím na chalupě, ale nedávno jsem díky vašemu článku objevila Maxima kotlík na polévku s objemem 10 litrů, a to je něco tak rozkošného, ještě s tak roztomilým designem, že jsem si ho hned musela objednat, už se na něj moc těším.

Přidat komentář

Recenzer
Logo