Litinové nádobí

Litinové nádobí se v kuchyních používalo od nepaměti. V nedávné minulosti se tento materiál spíše upozaďoval, dnes však opět zažívá renesanci a stává se velmi oblíbeným. Litina je jednoduše materiál, který má co nabídnout.

Litina je směsí uhlíků a železa, ve které nejsou přidané žádné další chemické příměsi, a právem tedy spadá do kategorie zdravého nádobí. Při vaření ani pečení se do připravovaných pokrmů nebudou uvolňovat žádné škodlivé látky. Litinové nádobí se vyrábí ručně, proto je každý kus nádobí svým způsobem originální. Výhodou litiny je velmi dlouhá životnost, velmi často se hrnce z litiny dědí z generace na generaci. Nesprávným používáním může litina rezivět, avšak prakticky vždy je možné poškozený povrch opravit.

Litina je materiál, který je kompatibilní s každým typem sporáku, použít ho můžete na elektrické, plynové i indukční varné desce. Díky své výjimečné odolnosti můžete nádobí vkládat do trouby nebo používat venku, při vaření na ohni, případně na grilu.

Z litiny se vyrábí hrnce, zapékací mísy, pánve, pekáče, ale i různé formy na pečení. Při výběru je tak nutné vědět pouze to, k jaké přípravě budete dané nádobí používat a jakou velikost by mělo nádobí mít, aby uspokojilo potřeby všech strávníků.

Prohlédnout nádobí

Typy

Litinové nádobí můžete koupit v podobě oblíbených kulatých i oválných hrnců, pekáčů neb pánví. Koupit můžete hrnce s poklicemi i bez nich, záleží pouze na tom, jakým způsobem budete chtít pokrmy připravovat.

  • Kulaté hrnce – jedná se o vůbec nejoblíbenější a nejpoužívanější typ hrnce. Kulatou plotýnku najdete na každém sporáku, kulaté dno hrnce vám díky tomu umožní vařit na celé ploše. Kulaté hrnce jsou ideální především na přípravu pomalu vařených pokrmů. Díky pomalému vaření budou mít pokrmy bezkonkurenční a plnou chuť.
  • Oválný hrnec – využijete při vaření, pečení i zapékání. Záleží na tom, co vám umožní vaše varná deska, nebo na tom, jakou přípravu pokrmů preferujete. Samotné vlastnosti obou typů hrnců jsou prakticky totožné.
  • Litinové pánve – koupit můžete pánve vyrobené ze smaltové i surové litiny, které využijete při smažení, přípravě steaků nebo jiných mas.
  • Litinové pekáče – ideální jsou pekáče s masivní stěnou, které výborně akumulují teplo. Tato vlastnost je výhodná při samotné přípravě, ale i servírování. Hotový pokrm zůstane dlouho teplý i po vytažení z trouby.

Materiál

Litinové nádobí se vyrábí ze dvou druhů materiálu. Může se jednat o litinu surovou nebo smaltovou. Výhodou litiny je, že vede velmi dobře teplo, díky tomu jsou pokrmy uvařené nebo upečené rovnoměrně. Nevýhodu je delší doba, kterou potřebuje k jeho naakumulování.

  • Smalt – jedná se o křemičitou taveninu, která se na výrobu nádobí používá od nepaměti. Na podkladu nádobí vytváří ochranný povlak, který ho lépe chrání před oxidací. Smaltovanou povrchovou úpravu nabízí prakticky všechno nádobí, vyjma některých pánví. Nádobí ze smaltové litiny můžete koupit v mnoha barevných variantách.
  • Surová litina – z tohoto materiálu se nejčastěji vyrábí pánve. Nevýhodou surové litiny je náročnější údržba a vyšší náchylnost k oxidaci a následnému rezivění. Nádobí ze surové litiny by mělo být používáno pravidelně, aby se na něj vytvářel ochranný mastný povlak. Tento materiál není vhodný ani ke skladování potravin.

Velikost

Posledním parametrem, kterým se budete při výběru nádobí zabývat, je jeho velikost. Zajímat by vás měly parametry jako objem, průměr dna a výška hrnce. Nádobí z litiny se prodává v mnoha velikostech a na své si tak přijdou jednotlivci i velké rodiny.

Nejmenší hrnce zpravidla nabízí objem okolo 1 litru, ty největší pak disponují kapacitou 10 a více litrů a jsou vhodné spíše pro komerční využití. V běžně velkých rodinách jsou nejoblíbenější hrnce s objemem 3 – 5 litrů.

Možnosti

Z uživatelského hlediska byste se měli zaměřit také na vzhled a materiál rukojetí, které se postarají o jednoduchou a bezpečnou manipulaci s horkou, těžkou nádobou. Litinové nádobí se vyrábí jako celek a z tohoto důvodu bývají rukojeti nejčastěji litinové.

Díky tomu můžete nádobí vkládat do trouby nebo používat na otevřeném ohni. Na rozdíl od jiných materiálů se však při manipulaci s horkou nádobou neobejdete bez ochranných rukavic.

  • Poklice – při vaření se neobejdete ani bez poklice. Nádobu s litiny může doplňovat litinová poklice, ale můžete koupit i klasickou poklici ze skla. Skleněné poklice jsou lehčí, avšak nevyužijete je při přípravě pokrmů v troubě.

Značka

Při výběru litinového nádobí byste měli vsadit na prověřenou značku. Za vysoce kvalitní je považováno nádobí SKEPPSHULRT, což je švédská značka s dlouholetou tradicí, která vyrábí každý kus nádobí ručně. Další vysoce hodnocenou značkou je Berghoff, Lamart nebo Staub.

Cena

Na kvalitu litinového nádobí vás upozorní cena. Výroba litinového nádobí je poměrně složitá, což se na pořizovací ceně pochopitelně projeví. K nákupu by vás tak nemělo zlákat podezřele levné nádobí neznámých výrobců, v tomto případě není možné sázet na kvalitu.

Cena menších hrnců a pánví bývá většinou v rozmezí 600 – 1 500 Kč. Větší nebo kvalitněji zpracované nádoby vás vyjdou na 1 500 – 3 000 Kč. Za hrnce nebo pekáč z vysoce kvalitní litiny však můžete zaplatiti i více než 5 000 Kč. K dostání jsou i sady litinového nádobí, v jejich případě cena šplhá vysoko nad 10 000 Kč.

Přejít do e-shopu

Údržba

Jednou z nevýhod litiny je náročnější péče a údržba. Ta se navíc liší podle toho, zda vlastníte smaltová litinové nádobí nebo nádobí bez povrchové úpravy. Litinové nádobí by se mělo mít zásadně v ruce, a to i v případě, kdy výrobce uvádí, že lze nádobí vkládat do myčky. Nádobí, které budete mít v myčce je mnohem náchylnější k vyblednutí.

S mytím litiny byste neměli zbytečně otálet, po částečném zchladnutí se doporučuje umýt pod tekoucí vodou za pomoci měkké houbičky. Po umytí hrnec nebo pánev vytřete do sucha a máte hotovo.

Otázky a odpovědi

Jak se litinové nádobí vyrábí?

Litinové nádobí se vyrábí odléváním do formy. Před tímto krokem je však nejprve nutné vyrobit model, který naznačí, jak bude výsledný výrobek vypadat. Po vlití žhavého železa do formy, je nutné nechat odlitek vychladnout, poté je složitý procesem opracován a obroušen dohladka.

Dále nádoba putuje do smaltovny, kde podstupuje proces žíhání, tryskání a nakonec je nastříkána podkladovým smaltem. Po tomto kroku dochází k jejímu vypálení a to při teplotě okolo 800°C. Po vychladnutí je nanesena poslední krycí vrstva obsahující barevný pigment. Každý kus tak při výrobě projde rukama desítky pracovníků.

Jak s litinovým nádobím zacházet?

Ačkoliv je nádobí z litiny velmi odolné, je zároveň křehké a náchylné k možnému odprýsknutí. Pakliže k odprýsknutí dojde, není nutné nádobí vyhazovat, tento fakt je spíše estetického charakteru. Avšak místo, kde k poškození dojde, může po nějaké době začít rezivět. Rez však můžete odstranit pomocí kartáče.

Jak litinovému nádobí zajistit dlouhou životnost?

Litinové nádobí vám může při správném používání, čištění a skladování vydržet roky. Dlouhou životnost mu zajistíte co možná nejčastějším používáním. Odolnost nádobí pravidelným používáním stoupá, protože při vaření je litina pravidelně ošetřována tukem a je tedy méně náchylná ke korozi. Na jeho povrchu se vytváří ochranná vrstva oleje, která zabraňuje připékání i jiným negativním procesům.

Životnost můžete prodloužit i málo používanému nádobí. To od koroze ochráníte tak, že ho naplníte rostlinným olejem, který následně zahřejete v troubě na teplotu od 180 – 200°C. Během cca 30 minut dojde k jeho vypaření, vychladlou nádobu poté pouze vytřete pomocí papírového ubrousku. U nádobí s dřevěnou rukojetí nebo takového, které nelze do trouby vkládat je možné tento postup provádět na sporáku.

Závěr

Litinové nádobí se právem řadí mezi to nejkvalitnější a při přípravě pokrmů ho používají i vyhlášení šéfkuchaři. Litinové nádobí nabízí pro vaření výborné vlastnosti. Litina je materiál, který neobsahuje zdraví škodlivé látky, materiál dále vyniká nepřilnavostí a vysokou tepelnou vodivostí. Nádobí je kompatibilní se všemi typy varných desek, použít ho můžete i na indukci. Uvařit můžete i venku na otevřeném ohni.

Nevýhodou je složitější čistění, k mytí není vhodné používat myčku. V litinovém nádobí byste neměli potraviny zbytečně dlouho uchovávat, protože mu nesvědčí vlhkost. Litinové nádobí je ideální pro všechny způsoby vaření i pečení, využít ho můžete i při dušení nebo smažení. V hrnci uvaříte chutné polévky i omáčky. Poslouží při přípravě masa i dezertů a využít jí můžete i při pečení chleba.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo