Šampony na vši

U dětí je dostat vši mnohem jednodušší, a tak se může stát, že si je předá celá rodina. Vlasy potom svědí a je nutné zůstat doma, abyste je nešířili dál. Nejedná se o nic příjemného, proto je dobré najít šampon, který vás jich co nejdříve zbaví. Dnes si řekneme, jak přesně takový produkt vybrat.

Porovnat ceny šamponů

Nejlepší šampony na vši

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Alterna Caviar Restructuring Bond Repair Shampoo 1000 ml 96 % 795 Kč Zobrazit Allegro.cz
2. Incognito přírodní šampon proti vším a hmyzu 200 ml 95 % 280 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Dr. Müller šampon proti lupům Tea Tree Oil 200 ml 88 % 165 Kč Zobrazit Benu.cz
4. LiQuido Duo Forte šampon na vši 200 ml 65 % 382 Kč Zobrazit Mall.cz

Nejlepší dětské šampony na vši

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ELIMAX Preventivní ŠAMPON proti vším 200 ml 100 % 240 Kč Zobrazit Benu.cz
2. Liquido Radical šampon na vši 125 ml 100 % 360 Kč Zobrazit Benu.cz
3. Elimax šampon proti vším 100 ml 89 % 295 Kč Zobrazit Gigalekarna.cz
4. Elimax 2v1 šampon proti vším a hnidám 100 ml 80 % 272 Kč Zobrazit Pilulka.cz
5. Alphanova Kids Bio Zeropou dětský šampon proti vším 200 ml 70 % 299 Kč Zobrazit Notino.cz

Typy

Šampony jako takové rozdělit nijak nemůžeme, nicméně nabízí se třídění dle účinných složek, které obsahují. Pamatujte, že výběr správného typu šamponu na vši závisí na vašich individuálních potřebách a situaci. Je také důležité dodržovat pokyny na obalu a opakovaně aplikovat šampon, abyste dosáhli maximálního účinku.

Šampony obsahující pyrethrin nebo permethrin

Pyrethrin a permethrin jsou látky, které účinně bojují proti vším a jejich vajíčkům (hnidám). Tyto šampony mohou být účinné při odstraňování dospělých vší, ale často vyžadují opakovanou aplikaci kvůli odolnosti vajíčka. Pyrethrin je přírodní látkou získávanou z květů chryzantémy, zatímco permethrin je jeho syntetická varianta. Obvykle se šampon aplikuje na vlhké vlasy a ponechá se působit po dobu stanovenou v návodu. Poté se vlasy důkladně opláchnou vodou a vysuší. Vzhledem k chemickému složení se mohou dostavit alergické reakce či podráždění kůže, buďte proto obezřetní.

Šampony obsahující malathion

Tato látka působí jako insekticid a dokáže zabít jak vši, tak jejich vajíčka. Opět je často nutné provést opakovanou aplikaci. Použití šamponů s malathionem je obdobné jako u šamponů s pyretrinem nebo permethrinem – šampon se aplikuje na vlhké vlasy, pečlivě vmasíruje a nechá působit po dobu stanovenou v návodu. Poté se vlasy opláchnou a vysuší. Opět hrozí podráždění pokožky.

Šampony obsahující lektiny

Lektiny jsou bílkoviny, které mohou ovlivnit chování a metabolismus vší s vajíčky. Šampony obsahující tyto látky mají omezenější účinnost a často je třeba je použít v kombinaci s opakovaným hřebenováním. Příkladem šamponu tohoto druhu je šampon s obsahem octa. Octová kyselina je známá svými repelentními vlastnostmi a může pomoci zbavit se vší. Bývají obvykle méně agresivní než šampony s chemickým složením.

Šampony s přírodními přísadami

Existují také šampony, které obsahují přírodní přísady, jako je tea tree olej, eukalyptový olej nebo levandulový olej. Tyto přírodní látky jsou známy svými repelentními vlastnostmi a mohou být účinné při odstraňování vší. Ideální pro ty, kdo neholdují chemii a chtějí se vší zbavit co nejšetrnějším způsobem. Důkladně čtěte složení, některé šampony mohou obsahovat kombinaci chemických a přírodních látek.

Vyčesávací hřeben

Jedná se o speciální druh hřebenu, který je navržen tak, aby pomohl odstranit vši a hnidy z vlasů. Je to tenký hřeben s jemnými zuby, které jsou blízko sebe. Díky tomuto designu dokáže vyčesávací hřeben pečlivě pročesat vlasy a snadno zachytit a odstranit vši i hnidy.

Použití vyčesávacího hřebene je důležitou součástí léčby vší. Po aplikaci šamponu nebo jiného léčebného prostředku proti vším se vyčesávací hřeben přejede po celé délce vlasů od kořínků až po konečky. Hřeben je třeba poté vyčistit od chycených vší, aby byla zajištěna účinnost opakovaného použití.

Pravidelné používání hřebene může pomoci odhalit vši nebo jejich hnidy již v raném stádiu a zabránit jejich dalšímu šíření. Dbejte na to, abyste vybrali kvalitní vyčesávací hřeben, který je pevný s jemnými a ostrými zuby.

Konzistence

Šampony na vši mohou mít různou konzistenci, většinou se však jedná o tekuté produkty. Další druhy využijete zejména tehdy, kdy vám ten klasický nevyhovuje.

 • Tekuté šampony – nejběžnější forma šamponů na vši. Mají tekutou konzistenci a jsou snadno aplikovatelné na vlasy.
 • Pěnové šampony – při aplikaci se transformují z tekutého stavu na pěnu. Pěna umožňuje snadné rozmazání a rozprostření produktu po vlasech.
 • Gelové šampony – mají hustší konzistenci a jsou vhodné pro cílenou aplikaci na postižené oblasti. Tato konzistence umožňuje šamponu zůstat delší dobu na vlasové pokožce a účinně bojovat proti vším.
 • Krémové šampony – mají krémovou konzistenci a jsou obvykle vyrobeny z přírodních ingrediencí. Bývají šetrné k pokožce hlavy a vlasy hydratují.
 • Balzámy – několikahodinový zábal, bývá součástí celkové péče o vši.
 • Oleje – tea tree olej, kokosový, olivový, mandlový, eukalyptový olej.
 • Spreje – obsahuje dimethicone, který účinně odstraňuje vši.

Složení

Vzhledem k tomu, že musíte vši a hnidy zabít, většinou se šampony neobejdou bez chemie, což vlasům zrovna moc neprospívá. Zkuste tedy zapátrat po takových přípravcích, které mají přírodní složení, jež vaší pokožce neublíží. Pojďme se nyní podívat na ty nejčastější složky obsažené v šamponech na vši.

SLS

Jednou z chemických nebezpečných látek je SLS, neboli Sodium Lauryl Sulfate. Slouží na zvýšení tvorby pěny, ale také jako emulgátor, tedy látka, která ulehčuje smíchání dvou různých látek, v tomto případě vody a oleje. Objevuje se v šamponech v koncentraci od 5 % do 20 % – čím vyšší číslo, tím spíše byste měli být na pozoru a zvážit koupi takového produktu. Tato látka má totiž několik nežádoucích účinků, a sice:

 • dráždivost pokožky
 • dlouhodobé používání vysušuje pokožku
 • u někoho může způsobovat komedony
 • lidé s atopickým ekzémem by výrobky s SLS neměli vůbec používat
 • jeho molekuly jsou malé, proto dokáže projít skrz kůži a dostává se do krevního oběhu

Dle výše uvedených informací je vám asi jasné, proč byste se měli SLS spíše vyhýbat. Rozhodně to není nic zdravého, existují však i jeho alternativy, a to SLES – Sodium Laureth Sulfate, který nezpůsobuje takovou míru dráždivosti.

Dalším příkladem je ALS – Ammonium Lauryl Sulfate, jehož molekuly jsou větší, a tak se nestane, že by vám pronikly do těla. Jako poslední můžeme uvést také Sodium Coco-Sulfate – SCS, jež je ze všech nejšetrnější, nicméně i přesto může způsobit podráždění pokožky.

Silikony

Nevhodnou složkou šamponů na vši jsou silikony, anorganicko-organické polymery na bázi křemíku, přičemž nejvíce užívaný z nich je Dimethicone. Vyrábí se synteticky a není rozpustný ve vodě.

Silikony způsobují, že se okolo vlasu utvoří obal, který na pohled vlas zpevní a dodá mu lesk. Ve skutečnosti ale jeho dlouhodobým používáním způsobíte opačný efekt – vlasy budou dehydrované, vypadat zplihle a mohou i vypadávat. Nedoporučuje se tedy takový šampon používat delší dobu

Permethrin

Široce se užívá k ochraně proti hmyzu, včetně vší a klíšťat. Patří do skupiny pyrethroidních insekticidů, které mají složitou chinoidní strukturu. Je relativně nízko toxický pro savce, což znamená, že je poměrně bezpečný pro použití u lidí a domácích zvířat, pokud se používá podle pokynů. Může nabízet dlouhotrvající účinek, a to i po nanesení na textilie nebo povrchy. To znamená, že poskytuje ochranu proti hmyzu i po dobu několika týdnů.

Pyrethriny

Přírodní látky, které se nacházejí v květech určitých druhů chryzantém (rody Chrysanthemum cinerariifolium a Tanacetum cinerariifolium). Tyto látky mají insekticidní účinky a jsou široce využívány k hubení hmyzu. Pyrethriny působí na hmyz především při přímém kontaktu, kdy dochází k paralyzování a následné smrti hmyzu. Mohou být účinné již během krátkého časového období po aplikaci.

Co se týče bezpečnosti, pro lidi a zvířata jsou poměrně bezpečná, jestliže jsou používány v řádném množství a s dodržováním pokynů výrobce.

Povrchově aktivní látky

Tyto látky mají schopnost snižovat povrchové napětí vody a umožňují tak šamponu proniknout hlouběji do vlasů a pokožky hlavy, kde jsou vši přítomny. Kromě SLS může jít také o SLES, Cocamidopropyl betaine a lauryl glucoside. Při výběru šamponu na vši je důležité zvážit vhodnost použití povrchově aktivních látek vzhledem k citlivosti vaší pokožky a osobním preferencím.

Přírodní oleje

Jejich cílem je efektivně odstranit vši a zmírnit nepříjemné vedlejší účinky. Mluvíme zde o tea tree oleji, kokosovém oleji, neemovém oleji, citronelle, levanduli, eukalyptu nebo rozmarýnu. Pokud máte citlivou pokožku, měli byste se poohlédnout po takovém produktu, který tyto složky obsahuje.

Použití

Nejdůležitější ze všeho je šampon správně nanést tak, aby prokázal účinky. Každý výrobce přibaluje k produktu letáček, který byste si měli přečíst, postup se totiž může lišit. Obecně ale většinou platí:

 1. Ujistěte se, že vlasy jsou suché nebo pouze mírně vlhké.
 2. Naneste dostatečné množství šamponu na vlasy a vmasírujte ho do vlasové pokožky a do celé délky vlasů.
 3. Nechte šampon působit po dobu stanovenou v návodu (obvykle 10-15 minut).
 4. Vymyjte vlasy důkladně vodou do úplného odstranění šamponu.
 5. Použijte hřeben na vši, abyste se zbavili mrtvých vší a zárodků z vlasů. Postup opakujte několikrát v průběhu několika dní, abyste zajistili odstranění všech vší.
 6. Všechno oblečení, ložní prádlo a ručníky, které mohly přijít do kontaktu s vešmi, by měly být vyprány při vysoké teplotě (60 °C) a/nebo vysušeny v sušičce na maximální teplotu.
 7. Všechny hřebeny, štětce a další předměty, které byly použity na vlasy, je vhodné namočit do teplé vody s trochou šamponu na vši po dobu 10-15 minut.

Funkce

Funkcí šamponů na vši je, samozřejmě, odstranit je z vlasů společně s jejich zárodky. Obsahují látky, které je účinně zabíjejí, zmírňují svědění a podráždění pokožky hlavy a pomáhají zabránit opakovanému výskytu vší. Šampony na vši jsou obvykle snadno použitelné a mají jednoduchou aplikaci, což usnadňuje jejich použití zejména u dětí. Společně s nimi se doporučuje použít vyčesávací hřeben všiváček.

Značka

Mezi známé značky šamponů na vši patří Capissan, Paranit, Liquido Radical nebo Bioaquanol. Některé jsou určené pro děti, jiné jsou vhodné pro všechny. Čtěte složení a zvolte si takovou konzistenci, která bude vyhovovat vašim požadavkům.

Cena

Šampony proti vším můžete pořídit obvykle v balení 100 ml nebo 200 ml do 300 Kč – především přírodní složení, od 300 Kč do 500 Kč – někdy v kombinaci s hřebenem všiváčkem, nad 500 Kč – radikální, značkový, se sérem. Neorientujte se podle ceny, ale soustřeďte se spíše na použité ingredience a upřednostněte přírodní složky, které zamezí podráždění pokožky.

Porovnat ceny šamponů

Otázky a odpovědi

Jak poznat vši?

Vši se ve většině případů objevují u dětí, které si je mezi sebou jednoduše předávají, protože jsou hodně pospolu. Mezi příznaky patří svědění pokožky hlavy, drobné červené skvrnky či vyrážka, zhoršená kvalita vlasů, hnisavé vředy. Někdy můžeme dokonce samotné vši a hnidy přímo vidět, pokud vlasy prohlédneme. Máte-li podezření, vlasy prohlédněte a problém řešte, vyhněte se také setkávání s ostatními, informujte o problému ty, se kterými jste byli v poslední době ve styku.

Co je to všiváček?

Všiváček je speciální hřeben určený k odstranění vší z vlasů. Je vyroben z jemného kovu nebo plastu a má úzké mezerky mezi zuby. Tyto mezerky jsou dostatečně úzké na to, aby zachytily vši a jejich zárodky, které se drží u kořínků vlasů. Stačí jím přejet od kořínků po konečky. Tím se vši zachytí a je možné je odstranit z vlasů. Doporučuje se ho používat společné se šamponem.

Jak často je třeba šampony na vši použít?

Frekvence použití se liší v závislosti na konkrétním produktu a závažnosti situace. Obecně se doporučuje opakovat ošetření šamponem po asi 7 až 10 dnech, aby se zajistilo, že žádné vši nebo hnidy nebyly přehlédnuty při prvním ošetření.

Závěr

Jedná se o problém, který je třeba řešit co nejdříve, i když je nepříjemný a zahrnuje kromě léčby také preventivní ohlášení všech lidí, se kterými jste se v poslední době sešli. Vši a hnidy mohou přežít mimo lidskou hlavu 2 dny nebo až 2 týdny. Po ukončení ošetření je proto nutné dům důkladně vyčistit, vyprat oblečení, ložní prádlo a ručníky na vysokou teplotu nebo se speciální prací přísadou.

Pokud jsou v domácnosti koberce, důkladně je vysajte a obsah vysavače vyhoďte. Nezapomeňte zkontrolovat hlavy všech ostatních členů rodiny. Kombinujte šampony s hřebenem všiváčkem, abyste dosáhli toho nejlepšího výsledku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.bezvsi.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (80 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. U nás donesl vši ze školy náš syn, takže jsme měli velkou radost. Naštěstí jsme pořídili šampon od značky Capissan a vše se napravilo. Teď už má zase vlasy čisté a zbavené všech nežádoucích potvůrek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo