Dětské účty

Znalosti a dovednosti ve sféře financí je rozhodně dobré mít ještě předtím, než přijde první složenka. Finanční gramotnost je velmi důležitá, a nejen děti by měly umět hospodařit s vlastními penězi tak, aby získané znalosti dokázaly v budoucnosti zúročit.

Pokud i vy patříte k těm rodičům kteří svým ratolestem dávají měsíční kapesné, možná byste měli zvážit i dětské konto. Jaké z toho plynou výhody a nevýhody se dozvíte již v následujících řádcích.

Co je dětský účet?

Bankovní účty pro děti rozhodně nejsou žádnou novinkou na trhu. Ve své podstatě se jedná o klasický běžný účet, který je o něco víc omezenější než běžný, však mnohdy také o kousek výhodnější.

Dětský účet je bezpečnější peněženka, kterou když dítě ztratí, rodič jednoduše zablokuje. S dětským účtem obvykle do určitého věku ani nelze platit po internetu. O bankovních produktech ani nemůže být řeč, dítě si samozřejmě ke svému kontu nemůže zřídit kontokorent, kreditní kartu ani půjčku.

Dětský účet slouží k placení v kamenných obchodech, přijímání financí a vybírání peněz z bankomatů. To vše za úplné rodičovské kontroly. Rodič má tak ve svých rukou veškeré transakční limity a neustálý přehled o všech platbách.
Některé banky dokonce zůstatky na dětských kontech úročí, a tak se jednoduše mohou těšit na malé přilepšení ke kapesnému.

Podmínky dětských účtů

Základní podmínkou pro založení dětského účtu je rozhodně věk dítěte. Některé banky nabízí dětské účty již od narození a u jiných dětské konto otevřete až po šestých narozeninách.

Založení dětského konta není nijak složitou záležitostí. Obvykle k tomu stačí dva doklady totožnosti zákonného zástupce a rodný list dítěte. Pokud zakládáte dětské konto dítěti staršímu patnácti let, je nutné doložit i jeho občanský průkaz, musí být tedy přítomné osobně.

Co se týče úročení zůstatků dětských účtů, tato kapitola se neustále mění. V současnosti některé banky nabízí totožnou úrokovou sazbu jako u běžných spořících účtů, avšak dětské konto by nemělo sloužit jako spořící prostředek. Pokud chcete svému dítěti založit účet a vkládat na něj úspory, poté raději zvolte jinou variantu například dětského spořícího účtu nebo stavebního spoření, vkladní knížky či termínovaného vkladu.

Jak vybrat dětský účet?

Při výběru dětského účtu je ideální zaměřit se zejména na poplatky. Dětský účet by měl být vždy zdarma nejen založen, ale i veden. Mezi další poplatky, se kterými se můžete setkat, patří také poplatky za výběry z bankomatů a poplatky za vklady hotovosti.

Při výběru dětského účtu je dobré předem znát jeho využití. Pokud chcete dát dítěti větší pocit zodpovědnosti, výběr by měl padnout na takové konto, ke kterému lze pořídit i bankovní kartu. Bankovní kartu lze k dětskému kontu přidružit nejdříve ve věku osmi let.

Bezpečnost dětského bankovního účtu je naprosto klíčová, nástroje pro rodiče jsou proto nezbytností. Pouze zákonný zástupce má možnost a právo dětské konto kontrolovat, nastavovat limity a být informován o pohybech na účtu.
Nezapomínejte ovšem na skutečnost, že peníze na dětském účtu patří pouze dítěti, ani zákonný zástupce nemá právo je vybírat či s nimi jinak disponovat. Platební karta je nepřenosná, výběry by proto mělo uskutečňovat pouze dítě. Náhlá změna limitu pro výběr na vyšší částku bude projednána skrze opatrovnický soud a bude pečlivě prozkoumáno, zda účel použití peněz je ve prospěch dítěte.

Nejlepší dětské účty

Založení dětského účtu obvykle probíhá formou osobní návštěvy, s postupnou digitalizací bank se ovšem již můžete setkat s kompletním založením online. V následujících řádcích se dočtete základní informace o dětských účtech a jejich poplatcích u různých bankovních institucí.

  • Česká spořitelna – Dětský účet od narození až do 17 let zcela zdarma. Veškeré online transakce i výběry z vlastních bankomatů jsou bez poplatku. Děti bez platební karty, která je k dětskému kontu zcela zdarma, či do věku 8 let, mohou jednou měsíčně vybrat peníze na přepážce. Účet lze založit pouze při osobní návštěvě pobočky. Mezi další produkty, které lze sjednat pod jednou střechou České spořitelny patří i spořící účet, penzijní spoření a stavební spoření pro děti.
  • Air Bank – Účet pro děti od společnosti Air Bank je zcela zdarma. Zcela zdarma k účtu náleží i platební nálepka nebo karta, přehledné bankovnictví je k dispozici v dětské verzi mobilní aplikace My Air. Air Banka nabízí možnost šetření s alternativním spořícím účtem. Dítě si tak může vytyčit cíl, založit virtuální obálku a do ní postupně šetřit s 4,75 % ročním úročením až do výše vkladu 250 000 Kč. Účet lze založit zcela online už po narození dítěte. Dítěti ovšem nepatří a je přidružen jako další produkt k účtu rodiče.
  • Banka Creditas – Banka Creditas má pro děti a mládež bankovní účet Richee Junior. Účet lze sjednat od 6 až do 17 let věku dítěte. Bankovní účet je automaticky úročen 4,5 % do výše zůstatku 50 000 Kč. Za založení a vedení účtu nic neplatíte, zdarma je i možnost vydání platební karty. Výběry ze všech bankomatů po celém světě jsou bez poplatku.
  • Raiffeisenbank – Bankovní účet pro děti je u Raiffeisenbank zároveň účtem studentským. Založit ho lze po narození a je až do 26 let. Vedení účtu je zcela zdarma, neomezené jsou i výběry ze všech bankomatů nejen v České republice. Dětský účet lze založit pouze osobně na některé z kamenných poboček.
  • mBank – Účet od narození až do 15 let je u mBank zcela zdarma. Dítě má k dispozici 3 bezplatné výběry ze všech bankomatů v měsíci. Platební kartu lze zřídit od 8 let, karta je taktéž bez poplatku. Vlastní vkladomaty umožňují bezplatné vkládání hotovosti. Žádost o dětské konto lze podat online, podpis smlouvy je však nutné realizovat přímo na pobočce.
  • ČSOB – Vedení dětského účtu a platební karty je u účtu pro děti od ČSOB zcela zdarma. Výběry bez poplatku lze učinit ze všech bankomatů Československé obchodní banky nebo kdekoliv na poště. Účet u ČSOB lze založit zcela online již od narození, stačí k tomu vyplnit online formulář, dodat potřebné dokumenty a smlouvu podepsat kódem z SMS zprávy.
  • Fio banka – Osobní účet pro děti lze zdarma sjednat na pobočce, k účtu se nevážou žádné podmínky a výběry jsou bez poplatků ze všech bankomatů světa. Dítě nemá právo provádět online transakce, je mu umožněno pouze pasivní nahlížení do mobilního bankovnictví. Dětský účet má pevně dané transakční limity.
  • Komerční banka – Účet Junior lze u Komerční banky sjednat pro děti starší 6 let. Založení účtu je umožněno pouze při osobní návštěvě pobočky. Každá transakce, kterou dítě provede je automaticky notifikována zákonnému zástupci, tato funkce je bezplatná. K účtu Junior zdarma náleží platební karta s dětským designem.
  • Moneta Money Bank – Z internetového bankovnictví lze zdarma založit dítěti jeho osobní účet již od 8 let. Založením dětského účtu se automaticky zakládá i spořící účet, ten je momentálně úročen roční sazbou 5 % do výše vkladu 50 000 Kč. K založení účtu je nutné, aby dítě disponovalo svou vlastní e-mailovou adresou a mobilním telefonem.
  • UniCredit Bank – Dětský účet pro děti lze založit již od narození, běžný účet je automaticky úročen 4,5 % až do výše 100 000 Kč. Výběry ze všech bankomatů skupiny UniCredit jsou zdarma. Vkládat peníze lze neomezeně na pobočkách nebo prostřednictvím vkladomatů. Po vydání platební karty má dítě zpřístupněné bankovnictví, do 8 let je mu k dispozici pouze k pasivnímu nahlížení.

Shrnutí

Dětské účty jsou skvělým nástrojem a pomocníkem který dítěti může v praxi zábavnou formou poskytnout cenné zkušenosti s penězi a jejich hodnotou. Bezpečnost dětského účtu je bezkompromisní, není se proto třeba obávat, že by vložené peníze mohlo dítě zneužít.

Při výběru toho vhodného dětského konta se rozhodně nemusíte vázat pouze na vaši banku. Nabídka je poměrně rozsáhlá, vybírejte proto takovou banku, která svým produktem dokáže vyhovět nejen rozumovým schopnostem dítěte.

Otevření prvního konta nezabere příliš úsilí a ani nemusí znamenat žádné velké závazky. Osobní účet dětem pomyslně otevírá bránu do světa dospělých a ač děti naštěstí ještě nemají žádné pravidelné výdaje, rozhodně je může jejich dětský účet učit větší zodpovědnosti, finanční gramotnosti, samostatnosti a trpělivosti.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.moneta.cz, www.kb.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.4/5 (88 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo