Spořící účty

Ať už máte své peníze pod polštářem, v kasičce, kapse, nebo na běžném účtu, tak právě v tuto, a i v té další chvíli, ztrácejí svou hodnotu. Inflace zkrátka a bohužel nevyhnutelně snižuje hodnotu měny a pokud máte své prozatím nevyužité úspory uloženy někde v obálce, již zítra za ně pořídíte méně, než dnes.

Aby vaše úspory neztrácely příliš na hodnotě rozhodně nemusíte ihned běžet a peníze investovat do nemovitosti. Spořící účty s dosavadními úroky sice nedokážou zcela zamezit ztrátu hodnoty, ale rozhodně zpříjemní její znehodnocení.

Ještě nemáte svůj spořící účet? V následujících řádcích vám vysvětlíme princip, na kterém spořící účet funguje a u jaké společnosti si ho můžete sjednat, klidně pohodlně, zcela online.

Co je spořící účet?

Spořící účet je běžným bankovním účtem, který je okořeněn o úroky z vkladů. Ve volném překladu tak pouze a jednoduše poskytujete své peníze bance, aby s nimi nakládala tak, jak uváží za vhodné. Banka vás za poskytnutí financí odmění výnosem z úroků, které nasbírala u dlužných klientů.

Spořící účty dovolují spořit i velmi nízké částky a bývají tak používány výhradně ke krátkodobému spoření či uložení nadbytečných financí pro jejich případné okamžité využití.

Vložení financí na spořící účet nebývá podmíněno výpovědní lhůtou a peníze na spořícím účtu jsou tak k dispozici naprosto kdykoliv bez omezení. Právě flexibilita, která umožňuje finance kdykoliv ze spořícího účtu převést, zapříčiňuje nižší úrokové sazby, než nabízí například termínovaný vklad.

Podmínky spořicích účtů

Podmínky pro získání spořícího účtu bývají naprosto totožné s podmínkami pro získání běžného účtu. Některé banky dokonce spořící účet svým klientům zdarma otevírají zároveň se založením běžného účtu, ovšem s tím rozdílem, že k němu neposkytují platební kartu.

Připisování úroků je interní záležitostí, každá banka proto může mít jiné podmínky. Nejčastěji se však výnos ze spořícího účtu připisuje jednou za měsíc, a to první nebo poslední den kalendářního měsíce. Uváděný úrok je vždy roční, peníze se ovšem zhodnocují dle denního zůstatku. V praxi tak peníze vydělávají pouze za dny, kdy na spořícím účtu ležely.

Jak vybrat spořící účet?

Spořící účty lze vybírat dle různých kritérií. Nejčastěji se však klienti soustředí na limit úročení, garantovaný úrok a zda se k otevření spořícího účtu váže i nutnost běžného účtu u totožné instituce, jaká je dostupnost prostředků a zda se k němu vážou nějaké náklady.

Nejlepší spořící účty

Ani ten nejlepší spořící účet nedokáže nabídnout takový úrok, který by spolehlivě pokryl inflaci. Úroky spořicích účtů se pohybuje v rozmezí 5 až 6,15 %. Které z bankovních společností a za jakých podmínek spořící účty nabízejí, se dozvíte již v následujících řádcích.

  • Trinity Bank – Pro nové klienty nabízí Skvělý účet úrokovou sazbou 6,28 % do výše vkladu 250 000 Kč. Spořící účet Skvělý účet nemá výpovědní dobu, založení a vedení účtu je zcela zdarma je zcela bez nutnosti vedení běžného účtu. Spořící účet lze založit online.
  • Česká spořitelna – Úroková sazba 5 % do výše vkladu 200 000 Kč. Uložené peníze lze kdykoliv vybrat, neváže se na ně výpovědní doba. Vedení účtu je zcela zdarma, stejně tak i výběry hotovosti na pobočce. Spořící účet lze u České spořitelny otevřít i bez nutnosti vedení běžného účtu.
  • Max banka – Spořící účet s úrokovou sazbou 6,01 % bez limitu výše vkladu. Vklady nejsou vázané, zřízení a vedení účtu je zcela zdarma. Spořící účet lze založit zcela online s nutností vedení osobního účtu u Max banky.
  • Komerční banka – Spořící účet se základní úrokovou sazbou 5 % do výše vkladu 200 000 Kč. Uložené peníze nepodléhají výpovědní době, vedení účtu je zcela zdarma. Účet lze založit online a je nutné mít u KB otevřený běžný účet v tarifu. Klientům spořící trvalým příkazem alespoň 100 Kč měsíčně je přičten bonus 1 % úrokové sazby.
  • UniCredit Bank – Spořicí účty se u UniCredit Bank vážou na běžné účty, základní úroková sazba 2,875 % je obohacena bonusovými 2,875 % při splnění provedení nejméně 3 transakcí platební kartou za měsíc. Spořící účet je otevřen automaticky po založení běžného účtu, a to online nebo na pobočce. Vklady jsou úročeny až do 2 milionů korun.
  • Banka Creditas – Spořicí účet+ nabízí úrokovou sazbou 5,6 % pro vklady do 500 000 Kč. Vklady, které mají sjednanou výpovědní lhůtu jeden měsíc, mají úrok 6 %. Ke spořícímu účtu je nutné otevřít běžný účet.
  • Fio banka – Úroková sazba 4 % bez limitu. Penězi na spořícím účtu lze manipulovat velmi omezeně, konkrétně jsou povoleny pouze 4 odchozí platby či výběry. Ke spořícímu účtu je u Fio banky nutné otevřít i běžný účet.
  • Raiffeisenbank – Spořící účet Hit Plus s úrokovou sazbou 5 % do výše vkladu 500 000 Kč. Peníze lze kdykoliv převést na osobní účet, ten je nutný u Raiffeisenbank otevřít. Zřízení a vedení účtu je zcela zdarma.
  • Air Bank – Spořící účet od Air Bank nabízí bonusový úrok 5 % do výše vkladu 250 000 Kč. Klienti spořící nad 250 000 Kč mají úrokovou sazbu nastavenou na 6 % ročně. Spořící účet nemá výpovědní dobu, je ovšem nutné k němu otevřít běžný účet který je ale zcela zdarma.
  • Moneta Money Bank – Garantovaný úrok 5,3 % až do 1 milionu korun. Prostředky lze libovolně nakládat, vedení účtu je zcela zdarma. Ke spořícímu účtu se váže nutnost vedení běžného účtu.
  • VÚB – Spořící účet s úrokem 6,15 % bez limitu, podmínek a termínů. Při překročení limitu pro zdanitelné příjmy je nutné dodat potvrzení o daňovém domicilu, neboť VÚB je slovenská banka a příjem následně zdanit 15 %.

Shrnutí

Spořící účty jsou v naprosté většině vedeny zdarma a s žádnými nebo jen minimálními podmínkami. Banky mají navíc zákonnou povinnost pojistit vklady až do výše 100 000 EUR. Jedná se proto tedy o naprosto bezpečný způsob spoření.

Pokud je spořící účet vedený u tuzemské banky, není třeba se obávat o problémy během zpracování daňového přiznání. Každý výnos sice podléhá dani z příjmu, ty ovšem banka sráží automaticky po připsání výnosu.

Spořící účty jsou navíc přehledně uloženy v internetovém a mobilním bankovnictví, pokud bude právě ten váš zbaven výpovědní doby, můžete mít své peníze kdykoliv převedeny zpátky na běžný účet. Pokud chcete své volné finance příjemně zúročit, rozhodně vám můžeme založení spořícího účtu jedině doporučit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.moneta.cz, www.csas.cz, www.kb.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (110 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo