Disková pole

Disková pole jsou externí zařízení, která obsahují jedno nebo více zkonsolidovaných diskových řadičů komunikujících s jednotlivými servery. Hodí se jak do domácnosti, tak do firem, kde je zapotřebí mít někde uložená data. Vzhledem k tomu, že je třeba ukládat spoustu informací, klasická úložiště v zařízeních nemusí stačit, a proto přichází na řadu pořízení diskového pole. Díky němu se nemusíte bát, že vyčerpáte úložiště a svá data ztratíte.

Výhodné je, že si můžete zakoupit diskové pole přímo na míru – rozhodnete se, pro jaký účel jej chcete používat, kolik dat plánujete ukládat a na jaké profesionální úrovni. Pokud si s výběrem nevíte rady, rádi vám pomůžeme!

Porovnat ceny diskových polí

Nejlepší disková pole

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ASUSTOR AS1102T 100 % 4 288 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Synology DiskStation DS220j 96 % 4 658 Kč Zobrazit Datart.cz
3. Synology DiskStation DS220+ 91 % 8 262 Kč Zobrazit Mall.cz
4. WD My Cloud EX2 Ultra WDBVBZ0060JCH-EESN 82 % 8 050 Kč Zobrazit Alza.cz
5. ZyXEL NAS326 NAS326-EU0101F 73 % 3 385 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Rozdělení typů diskových polí se dělí na několik kategorií, ze kterých můžete vybírat. Ideální je porovnat veškeré faktory a zhodnotit, která kombinace bude pro vaše potřeby nejlepší.

Domácí disková pole

Tento typ diskových polí, jak už sám název napovídá, je určen na domácí použití. Je proto menší, lehčí a levnější. Mívá maximálně čtyři pozice, což v praxi znamená, že se do něj nevejde tolik dat.

Firemní disková pole

Pro firmy obsahují disková pole až desítky pevných disků, jsou důkladněji zálohovatelné a mohou je využívat stovky uživatelů najednou. Na druhou stranu, samozřejmě, stojí více. Důležité také je, že chrání před ztrátou dat.

Počet pozic

Tento parametr odráží počet pevných disků v zařízení, ve kterých jsou uložena data. Čím více disků obsahuje, tím větší množství dat dokáže uložit. Stejně tak stoupá i cena.

  • 1 pozice
  • 2 pozice
  • 4 pozice
  • 6 pozice
  • 8 pozice
  • 12 pozic
  • 16 pozic
  • 24 pozic

Typ RAID

RAID (Redundant Array of Independent Disks) = vícenásobné diskové pole nezávislých disků, tedy způsob ukládání dat na dva a více nezávislých disků. Až na výjimky umožňují obnovu dat při selhání některého z disků. To, jak moc zařízení dokáže data zabezpečit, se označuje čísly.

Základní

  • jeden disk
  • neumožňuje redundanci dat

JBOD

  • ≧1 počet disků
  • disky seskupuje do jednoho úložného prostoru
  • neumožňuje redundanci dat

RAID 0

  • ≧2 počet disků
  • data rozdělena do bloků a tyto bloky rozmístěny na více discích
  • používá se především pro nekritická data
  • neumožňuje redundanci dat

RAID 1

  • ≧2 počet disků
  • souběžně na oba disky zapisuje stejná data
  • zvyšuje se rychlost čtení, snižuje se však rychlost zápisu
  • umožňuje redundanci dat

RAID 5

  • ≧3 počet disků
  • bloky dat jsou ukládány střídavě na dva nebo více disků
  • zápis na disky může být pomalejší
  • umožňuje redundanci dat

RAID 6

  • ≧4 počet disků
  • dvě vrstvy parity dat
  • umožňuje redundanci dat

RAID 10

  • ≧4 počet disků
  • výkon typu RAID 0 a ochranu dat na úrovni typu RAID 1
  • umožňuje redundanci dat

Funkce

Disková pole se používá především v menších či větších firmách, aby se tak neztratila data, která budou ještě zapotřebí. Užívají se také pro osobní účely, nicméně v tomto případě jsou mnohem menších rozměrů. V obou případech ale slouží k uchování dat, pokud je v úložišti nedostatek místa a stejně tak chrání před jejich vymazáním – čím více disků, tím větší jistota, že o data nepřijdete.

SSD RAID a HDD RAID

Důležitou součástí procesu je také vybrání disku, ze kterého budete tvořit deskové pole. Liší se od sebe hlavně v rámci velikosti úložiště a rychlosti. Každému bude vyhovovat něco jiného, jelikož každý druh slouží k jiným účelům. Který je ten váš?

SSD RAID

SSD neobsahují pohyblivé součástky, díky čemuž jsou rychlejší, tišší, ale také úspornější na energie. Nechybí ani vyšší mechanická odolnost. Mezi nevýhody patří potom menší kapacita a vyšší cena, která dosahuje troj a vícenásobné výše.

HDD RAID

Hard Disk Drive je klasický pevný disk, který může mít velkou kapacitu a je levnější. Na druhou stranu ale pokulhává rychlost, zvyšuje se spotřeba proudu a náchylnost na poškození je také vyšší.V současnosti je maximální kapacita mezi 2 TB a 36 TB, přičemž běžnému uživateli stačí celková kapacita 4 až 8 TB.

Který druh je lepší?

To, jaký druh disku pro vás bude lepší, záleží na tom, jestli spíše pracujete s větším množstvím dat, nebo potřebujete, aby systém rychleji odpovídal. HDD využijí především fotografové, nadšenci do her či seriálů. SSD se zase bude více zamlouvat těm, kteří pracují v nějakém programu a potřebují, aby se soubory rychle ukládaly – střihači, grafici. Pokud také vlastníte starý počítač, zkuste hardwarový disk vyměnit za SSD a uvidíte, jak velká změna to bude. Počítač vám tak dokáže vydržet ještě několik let.

Abyste mohli jednak používat dostatečný prostor, ale zároveň nepřicházeli o rychlost, lze kombinovat oba dva druhy disků. Do stolního počítače se doporučuje kombinace menšího „systémového“ SSD s kapacitou 240 GB nebo 1 TB, a velkého klasického harddisku, aspoň 2TB nebo 4TB.

Spotřeba

Spotřeba záleží na tom, kolik disků pole má. Čím větší počet, tím větší spotřeba. Již jsme si řekli, že HDD má vyšší spotřebu kvůli tomu, kolik místa má k dispozici. Obecně se spotřeba pohybuje kolem 10-15 W při zátěži a kolem 5 W v režimu spánku. Každý další disk poté přidá asi 3-5 wattů.

Značka

Na trhu existuje více značek, od kterých si můžete disková pole zakoupit. Zkusit můžete například:

  • QNAP– vyrábí disková pole s velkým množstvím disků, tudíž patří mezi ty nejdražší. Cena se pohybuje v rámci sta tisíc korun. Nabízí ale také menší zařízení za dostupnou cenu.
  • Synology – tato značka se řadí dle recenzí mezi ty lepší výrobce diskových polí, proto s ní určitě nešlápnete vedle. Zakoupíte od ní jak levnější, tak dražší kousky.

Mezi další značky patří Supermicro, Western Digital, LaCie a ASUSTOR

Cena

Cena je individuální podle toho, jaký typ diskového pole vyberete a kolik disků v něm budete mít. Jak už jsme výše zmínili – čím více disků, tím vyšší cena. Diskové pole lze sehnat od tisíci koruny až po půl milion korun. Pokud užíváte zařízení pro osobní účely, na tak vysoké částky se nedostanete. Vzhledem k tomu, že firmy mají několik stovek zaměstnanců, je potřeba, aby bylo dostatek místa v úložišti, a proto se jim vyplatí ty nejdražší kousky, které jsou také větších rozměrů.

Porovnat ceny diskových polí

Otázky a odpovědi

K čemu disková pole slouží?

Disková pole slouží k tomu, abyste měli možnost mít k dispozici větší prostor na ukládání dat. Tuto službu ocení hlavně větší firmy, které pracují s velkým množstvím dat. Výhodou je také ochrana proti ztrátě dat. Využije je ale každý, kdo má například rád počítačové hry či se často dívá na seriály a filmy – ty totiž zabírají hodně místa.

SSD RAID nebo HDD RAID?

Pokud potřebujete spíše větší úložiště, protože do zařízení nahráváte velké množství souborů, pořiďte si HDD RAID. Naopak, pokud upřednostňujete rychlost, bude pro vás SSD RAID to pravé.

Jaký typ diskových polí vybrat?

Podle toho, na jaké účely máte v plánu disková pole využívat, zvolte buďto domácí či firemní typ a vyberte způsob ukládání pomocí JBOD nebo RAID. RAID 0 zrychluje práci s daty, RAID 1 zrcadlí disky pro vyšší bezpečnost a pokročilejší systémy jako RAID 5, RAID 6 či RAID 10 kombinují obě tyto výhody. Záleží tedy na tom, co očekáváte a jaký máte rozpočet.

Závěr

Ať už potřebujete rychlejší reakce nebo větší prostor na uložení dat, disková pole jsou skvělým pomocníkem, který vás nemusí vyjít ani na tolik peněz. Pro firmy jsou navíc nutností už jen kvůli ochraně dat, kterou poskytují. Pro správný výběr stačí jen znát účel využití.


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Já před časem pořídil Synology DiskStation DS1517 a docela spokojenost. Zatím vše funguje jak má, uvidíme za nějakou dobu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo