Jedna z nejznámějších her na světě, která se stala legendou a v 90. letech ji znal skoro každý – Wolfenstein 3D patří mezi naprostou klasiku mezi střílečkami. I když dnes už jsou nové počítačové hry úplně jinde, pro fanoušky tohoto žánru určitě stojí za to si hru zahrát – ať už jako vzpomínku na staré časy nebo pro zjištění, jak vypadala jedna z prvních her z kategorie FPS v historii.
Základní informace o hře
Wolfenstein 3D je hra, jež patří do kategorie FPS – first person shooter. Jedná se o střílečky, které se hrají z vlastního pohledu, a právě Wolfenstein v tomto žánru patří mezi jeho průkopníky. Vývojářem hry byla americká společnost id Software, která později vytvořila další známé střílečky, jako např. Doom nebo Quake.
Počítačová hra Wolfenstein 3D je zasazena do období druhé světové války, jako hráč se v ní ocitnete v roli spojeneckého špiona a jste vyslaní na misi do nacistické pevnosti. V jednotlivých částech hry pak máte různé úkoly, např. v první epizodě je potřeba zbavit se vězeňského dozorce, ve druhé bosse jménem Doctor Schabbs a ve třetí části pak přímo Adolfa Hitlera.
V průběhu hry máte k dispozici různé zbraně. Na začátku jste vybaveni bajonetem a pistolí, později během hraní získáte také samopal a speciální rotační kulomet (ten se ale dá najít pouze v tajných místnostech nebo až v posledním díle). S nimi pak bojujete proti nacistickým vojákům, různým mutantům, zlým vědcům apod.
Ve své době byl Wolfenstein 3D velmi úspěšný, v roce 1992 získal spoustu ocenění. Tehdy se dal hrát na počítačích s procesorem alespoň 286, ovládat hru šlo klávesnicí, myší i joystickem. Zajímavostí je, že v Německu byla tato hra zakázána kvůli zobrazování nacistické tematiky.
Na čem se dá hrát?
Hra v minulosti vyšla nejen na počítače, ale i na některé herní konzole. Dnes si ji můžete zahrát na jakémkoli stolním počítači nebo notebooku, dostupná je např. na online platformě Steam (za 5 euro) nebo na různých webových stránkách se starými PC hrami, kde je k dispozici zcela zdarma. Další možností jsou pak herní konzole, Wolfenstein 3D se dá koupit např. na Xbox (za 119 Kč), dříve hra vyšla i pro PlayStation 3.
Další legendární FPS střílečky
FPS střílečka Wolfenstein 3D byla jednou z prvních, později pak vznikla i celá řada dalších her z tohoto oblíbeného žánru. K těm nejslavnějším patří zejména:
- Doom – střílečka z roku 1994, opět od id Software. Je považovaná za jednu z nejlepších her všech dob, dočkala se i několika pokračování.
- Quake – třetí úspěšný titul od id Software, vyšel v roce 1996 a i u něj bylo vydáno několik dalších dílů.
- Duke Nukem 3D – další slavná akční hra, opět z roku 1996. Její děj se odehrává v Los Angeles.
- Counter-Strike – taktická FPS hra z roku 2000, v roce 2023 vyšel její druhý díl. Ten si můžete zahrát zadarmo, dostupný je např. na Steamu.
- Battlefield – úspěšná série FPS her, první díl vyšel v roce 2002 (Battlefield 1942). Zatím poslední díl (Battlefield 2042) si můžete zahrát na počítačích, PlayStationech i Xboxech.
- Call of Duty – nejprodávanější série FPS stříleček, prodalo se jí více než 400 milionů
Často kladené dotazy
Kde se dá koupit hra Wolfenstein 3D?
Můžete si ji koupit např. na Steamu, kde vás vyjde na 4,99 euro, aktivační klíče jsou dostupné i na některých e-shopech.
Dá se Wolfenstein 3D hrát i na mobilním telefonu?
Na oficiálních obchodech Google Play nebo App Store Wolfenstein 3D dostupný není, na internetu ale najdete aplikace s touto hrou, které si můžete pro svůj mobil stáhnout.
Vyšly i nějaké další díly hry Wolfenstein 3D?
id Software už sice další díly této hry nevydali, na trhu se ale v roce 2001 objevil remake s názvem Return to Castle Wolfenstein od společnosti Activison (pro PC, PS 2 a Xbox). Z roku 2019 pak pocházejí hry Wolfenstein: Youngblood a Wolfenstein: Cyberpilot (obě jsou pro PC i PlayStation).
Shrnutí
Jestli chcete vyzkoušet některou z nejvíce legendárních akčních her, Wolfenstein 3D je určitě jednou z nejlepších možností. Tato střílečka z roku 1992 se dá koupit na Steamu, lze si ji ale zahrát i zdarma na některých stránkách se starými hrami.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?