Rudly

Rudl najde své využití všude tam, kde je třeba pravidelně přemísťovat různý náklad. Tento výrobek je běžně k vidění v menších obchodech, dílnách a je častým pomocníkem přepravců. V domácnosti se vám může hodit při vyvážení popelnic, vožení dřeva, větších květináčů atd.

Ačkoli si po vyslovení slova rudl pravděpodobně představíte pouze jednu podobu tohoto výrobku, budete možná překvapení, kolik různých typů je možné zakoupit. Kromě klasické podoby je to rudl, skládací, schodišťový, víceúčelový.

Odlišnou konstrukci má rudl na PB láhve, popelnice, pneumatiky, kameny či desky. Právě to, co budete na tomto přepravníku převážet nejčastěji, hraje při výběru zcela zásadní roli. Poté již budete volit pouze typ kol a požadovanou nosnost.

Porovnat ceny rudlů

Typy

Díky tomu, že je rudl velmi oblíbený, najdete ho na trhu hned v několika provedeních. Jednotlivé typy se liší provedením konstrukce.

  • Tradiční – tento model je znám snad každému. Konstrukce je složena z několika trubek spojenými sváry. Samotný náklad se umísťuje na malou plošinu. Snadnou manipulaci umožňují jednoduché rukojeti.
  • Skládací – Tento model pracuje na stejném principu, jako klasický model, po skončení práce ho však můžete složit na plocho a to včetně kol. Jeho největší předností je tak právě malá náročnost na uskladnění.
  • Schodišťový – na rozdíl od běžného rudl je tento typ doplněn o další kolečka, což vám umožní bez větších obtíží zdolávat prakticky jakékoliv schodiště. Kolečka jsou poskládána do trojúhelníku, při zdolávání schodů se tak o hranu vždy opírá dvojice kol. Také schodišťový rudl je k dostání i ve skládací verzi.
  • Víceúčelový – rudl lze díky přídavným kolečkům použít i jako vozík. Ve složeném stavu ho budete používat klasicky. Po umístění do druhé polohy plní funkci vozíku. Přední část se opírá o větší kola a zadní pak stojí na menších přídavných kolečkách. O pohodlné tlačení v obou polohách se opět starají rukojeti.
  • Rudl na PB lahve – pokud přepravujete často propan butanové láhve, můžete k tomu použít speciální typ rudlu. Ten má pouze jednu rukojeť a odlišný tvar dolní plošiny. Láhev můžete při přemísťování zabezpečit řetízkovou zábranou.
  • Rudl na popelnice – opět se jedná o jednodušší konstrukci, která je tvořena pouze jednou hlavní osou. Rudl na popelnice také často disponuje pouze jednou rukojetí a dvěma koly. Spodní plošina je velmi malá a o bezpečný převoz se postará boční konstrukce. Tento typ patří k tomu nejlevnějšímu.
  • Rudl na sudy – konstrukce připomíná předešlý typ, je však o něco robustnější a k dispozici máte 2 rukojeti. O plynulou jízdu se starají 2 nebo 3 kola.
  • Rudl na desky – boční rudl, který využijete při manipulaci s deskami, okny, dveřmi a jinými podobnými předměty. Kromě dvou hlavních koleček je rudl vybaven malými bočními kolečky, které usnadňují zatáčení. Tyto malá kola však neplní opěrnou funkci.
  • Rudl na cihly/kameny – spadá do kategorie trakačů. Konstrukčně se podobá tradičnímu dřevěnému trakači, avšak je vyroben z odolné oceli.

Materiál

Při výběru rudlu narazíte na hliník nebo ocel. Výrobní materiál do jisté míry určuje nosnost. S ohledem na nosnosti však velmi záleží i na samotné konstrukci, ačkoliv je hliník všeobecně vnímán jako méně odolný materiál, můžete najít hliníkové rudly s poměrně vysokou nosností. Ke zvýšení nosnosti a odolnosti mají rudly odlišný počet příček.

  • Hliník – hliníkové rudly mají nižší nosnost i hmotnost.
  • Ocel – vyznačuje se vyšší nosností, je svařen z různě silných ocelových trubek.

Nosnost

Nejběžněji mají rudly nosnost v rozmezí 100 – 200 kg, přesto však narazíte i na výrobky, které z tohoto rozmezí vybočují.

  • Do 50 kg – zastoupeny jsou v poměrně malém počtu. Nejmenší nosnost je pouhých 30 kg, jeho předností je velmi nízká hmotnost.
  • Od 50 – 90 kg – převážně se jedná o skládací rudly, ale zastoupeny jsou téměř všechny dostupné typy. Záleží tak opět na tom, k čemu chcete rudl používat.
  • Od 90 – 150 kg – i v této kategorii najdete často lehčí hliníkové typy. Opět můžete vybírat mezi schodišťovými, skládacími i běžnými typy.
  • Od 150 – 400 kg – robustní hliníkové i ocelové rudly využijete pro přemísťování opravdu těžkých nákladů.

Kola

O plynulý chod se starají 2 typy kol. Na výběr máte nafukovací nebo plná kola.

Plná kola

Jsou vyrobena z velmi odolného plastu a jsou typická pro rudly s menší nosností, zpravidla do 200 kg. Pevná kolečka najdete také u schodišťových rudlů.

Tato kola je možné použít na tvrdém, rovném povrchu. Na nestabilním a nerovném povrchu bude manipulace obtížná nebo i nemožná. Plná kola jsou bezúdržbová, nemusíte se bát ani propíchnutí.

Nafukovací

Tato kolečka najdete u robustních rudlů s větší nosností. Jsou ideální i na jízdu po nezpevněném terénu, kdy velmi dobře tlumí nárazy. Nevýhodou je nutnost občasného dofukování a při kontaktu s ostrým předmětem může dojít k proražení kola.

Možnosti

Rudl je poměrně jednoduchý výrobek, avšak i zde můžete využít několik možností, které vám převoz nákladu ještě více ulehčí.

  • Možnost nastavení – mnohé dražší rudly umožňují nastavit výšku plošiny. Výšku si tak můžete přizpůsobit velikosti stěhovaného nákladu.
  • Teleskopická rukojeť – o uživatelský komfort se postará teleskopická rukojeť. Nastavit ji můžete podle výšky uživatele.
  • Výměna kol – u některých rudlů můžete měnit kola. Tuto možnost mají zejména schodišťové rudly. S výměnou pevných kol za nafukovací přestavíte schodišťový rudl na rudl klasický.
  • Zabezpečení nákladu – některé rudly lze doplnit o bezpečnostní zábranu, která lépe udrží přepravovaný náklad.
  • Zamykání – nejdražší rudly je možné ochránit nejen před zcizením uzamknutím kol.

Značka

Výrobce v tomto případě nehraje příliš zásadní roli, protože rudly je možné koupit ve specializovaných prodejnách nebo hobby marketech, kde najdete vesměs kvalitní výrobky.

Největší výběr máte v případě výrobků Kreator. V poměrně velkém množství jsou zastoupeny rudlíky G21, Profi Tools, Garden King, Festool nebo Magg. Výrobců je pochopitelně mnohem více.

Cena

Nejjednodušší rudly s nižší nosností, které mají méně robustní konstrukci, koupíte již za méně 1 000 Kč. I zde je výběr veliký, zastoupeny jsou klasické rudly, jednoduché přepravníky popelnic, dřeva či skládací typy.

Do skupiny hobby rudlů patří i výrobky s cenou od 1 – 2 000 Kč. Zde je pochopitelně výběr ještě větší a jistě najdete ten správný rudl, který plně využijete v běžné domácnosti i v případě menší živnosti.
Hobby i profi rudly koupíte od 2 000 Kč, cena těch nejdražších profi modelů může překročit i hranici 5 000 Kč.

Porovnat ceny rudlů

Otázky a odpovědi

Jakou rukojeť preferovat?

Rukojeť by měla být výškově nastavitelná a místo pro úchyty by mělo být doplněno plastovou nebo pogumovanou částí. Díky tomu bude úchyt snadný a bezpečný. Hobby rudl je často doplněn o praktická oka, která zabraňují vyklouznutí ruky.

Co je elektronický rudl?

Baterií jsou vybaveny některé schodišťové rudly. Díky pohonu bude přesun těžkého nákladu do schodiště nebo ze schodiště snadný a bezpečný. Tyto typy disponují snadným ovládáním i brzdou. Běžně máte k dispozici i několik rychlostí. Nevýhodou je však poměrně vysoká pořizovací cena.

Co by měl umět dobrý rudl?

Na tuto otázku není možné jednoznačně odpovědět. Snad u každého rudlíku oceníte výškově nastavitelnou rukojeť a kvalitní rukojeť. Poté již budou nároky jednotlivých uživatelů rozdílné. U domácích typů však dozajisté oceníte i možnost složení.

Závěr

Rudly, které jsou na trhu dostupné lze rozdělit do dvou kategorií na hobby a profi přepravníky. Ti, kdo budou potřebovat použit rudl jen několikrát do roka například na převoz popelnice, si vystačí pouze s jednoduchým rudlem s nízkou nosností. U těchto typů nemusíte řešit příliš ani ergonomický úchop. I zde se však může hodit teleskopická rukojeť.

Rudly můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Expert.cz


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pro naši firmu často převážím různé krabice a objemné zásilky, no tak jsem si na to pořídil šikovný rudl Profi Tools Skládací YH HK014, který je velmi šikovný a hlavně praktický. Skvěle se s ním manipuluje a uveze cokoliv, co potřebuji a je váhově rozumné pro jeho celkovou nosnost. Rozhodně si odpracuje svoje, a to mě nestál ani tisícovku.

  2. Pořídil jsem rudl Kreator KRT670306 a pecka. Má výbornou stabilitu, kolečka drží, aniž by je bylo nutné neustále dofukovat a skvěle se s ním manévruje.

  3. Rudl jsem koupil domů, protože se každou chvilku něco předělává a kupuje, no a takhle si to přes dvůr odvezu na rudlu a nemusím to tahat v ruce.

  4. Používám rudl na převážení zboží po skládku i do auta. Mám Rudl SK 150 ER a nedám na něj dopustit.

  5. Rudl mám pouze od značky Parkside, protože mám s ní velké zkušenosti a vždy jsem byl mile překvapen.

Přidat komentář

Recenzer
Logo