Solinátory

Chlorinátor jak bývá solinátor také nazýván je zařízení, bez kterého si mnoho majitelů nadzemních i zapuštěných bazénů neumí letní koupací sezónu představit.

Solinátor slouží k dezinfekci vody, díky němu můžete o váš bazén pečovat ekologicky a zároveň ekonomicky. Všichni pak ocení koupání v průzračně čisté vodě. Solinátor je cenově dostupný a zvládnete ho uvést do provozu svépomocí.

Pro svůj provoz potřebuje solinátor pouze přírodní sůl, ze které potom vyrobí chlór, který se poté postará o čistou vodu v bazénu. Solinátor odstraňuje velmi snadno a spolehlivě vodní řasy i bakterie. Stačí nechat vodu z bazénu skrz solinátor proudit.

Porovnat ceny solinátorů

Nejlepší solinátory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Intex 26664 Krystal Clear QS400 98 % 2 684 Kč Zobrazit Marimex.cz
2. Intex 26668 Krystal Clear QS500 95 % 3 690 Kč Zobrazit Unihobby.cz
3. Intex 26662 Krystal Clear QS200 93 % 2 190 Kč Zobrazit Penta.cz
4. Intex 26670 Krystal Clear QS1200 92 % 4 999 Kč Zobrazit Datart.cz
5. Marimex 10911046 Chlorinátor 89 % 3 690 Kč Zobrazit Marimex.cz

Typy

Na trhu jsou v současnosti 2 typy solinátorů. Součástí každého solinátoru je i elektrolytická cela, v níž pracuje elektrický proud. Ve chvíli, kdy je do bazénu nasypaná sůl vhodná k čištění bazénu, začne ji solinátor štěpit na molekuly a začne se tvořit chlór v plynné podobě.

Plynný chlór se ve vodě rozpustí a takto vznikne kyselina chlorná, která vodu následně dezinfikuje. Společně s kyselinou chlornou dochází ke vzniku kyslíku a ozonu.

  • Samostatná jednotka – tento typ je určen těm, kteří již vlastní filtrační jednotku. Samostatná řídící jednotka bývá obvykle vybavena displejem.
  • Kombinace – v balení najdete filtrační jednotku i chlorinátor.

Velikost bazénu

Při výběru solinátoru je třeba zohlednit velikost bazénu.

Menší bazény

Majitelům menších bazénů postačí malé nadzemní solinátory. Ty se pomocí hadice s průměrem 32 nebo 38 milimetrů připojí k bazénové filtraci. Solinátory spolehlivě fungují s kartušovou i pískovou filtrací. Za hodinu jsou chlorinátory schopné vyrobit 5 – 8 gramů chloru.

Větší bazény

Zde jsou vhodnější integrované solinátory, které lze zabudovat do rozvodů bazénu. Součástí integrovaných solinátorů je také řídící jednotka, která je schopná monitorovat kolik soli se v bazénu nachází. Tyto přístroje jsou schopny vyrobit 20 – 30 gramů chlóru/hodinu.

Malý solinátor je vhodný pro bazény s objemem do 15 m3.

Středně velký solinátor se doporučuje koupit v případě, kdy se do bazénu vejde 30 m3 vody.

Velký integrovaný solinátor budete potřebovat v případě, kdy máte bazén s objemem více než 30 m3.

Instalace solinátoru

Solinátor je nutné umístit mezi bazénovou fitraci a bazénové trysky. Použít ho můžete u stávajících i nových bazénů. Ti, kteří bazénům rozumí, mohou solinátor zapojit svépomocí. Všem ostatním se doporučuje nechat zapojení solinátoru na odbornících. Instalace zařízení zabere několik hodin.

Dávkování pH

Aby solinátory správně fungovali, je třeba pravidelně kontrolovat hodnotu pH. Doporučené množství pH je od 6,8 – 7,4. Pakliže hodnota pH klesne, je nutné ho doplňovat. PH můžete doplňovat 3 různými způsoby.

  • Ruční dávkování – použít můžete tekuté nebo krystalické pH mínus i plus. O něco složitější je doplňování krystalického pH, které je nejprve nutné rozpustit krystalky ve vodě. Tekuté pH do vody pouze nalijete.
  • Poloautomatické dávkování – potřebovat budete kvalitní dávkovací čerpadlo. V případě poloautomatického dávkování můžete použít pouze tekuté pH. Čerpadlo pH vstřikuje do bazénového potrubí. Dávkovat můžete manuálně nebo časově.
  • Automatické dávkování – potřebovat budete čerpadlo, jehož součástí je měřící elektroda. I v tomto případě je možné používat pouze tekuté pH. Používání automatického dávkování je velmi pohodlné a přesné.

Funkce

U jednotlivých přístrojů můžete využívat i několik výhod a dodatečných funkcí.

  • Čidla – hlídají, zda nedojde k nějaké poruše přístroje. Jestliže není se zařízením cokoliv v pořádku, postarají se o vypnutí solinátoru právě čidla.
  • Samočištění – k dispozici můžete mít funkci samočištění elektrod.
  • Pojistka – ohlídá průtok vody. Jestliže není průtok dostatečný, dojde k vypnutí chlorinátoru.
  • Sonda – hlídá hodnoty pH vody.
  • Kontrolky – kontrolky vás informují o stavu přístroje.

Sůl

Do solinátoru je možné sypat pouze speciální bazénovou sůl. Na našem trhu najdete soli mnoha značek. Ty se liší cenou i kvalitou. Dražší jsou soli, které se dováží z Austrálie, mnohem dostupnější jsou soli evropské. Velmi oblíbené jsou soli dovážené z Chorvatska. Pokud kupujete sůl poprvé, doporučuje se pročíst i některé uživatelské recenze, nebo se poradit s odborníky.

Značka

Oblíbené jsou chlorinátory značky Intex. Tato značka nabízí solinátory pro menší bazény. Jestliže potřebujete solinátor pro větší bazén, můžete vybírat mezi přístroji značky Minisalt, Oceanic nebo GenSalt.

Cena

Cena solinátorů souvisí s velikostí bazénu. Pro menší bazény budete moci koupit solinátor za cca 3 000 Kč. Kvalitnější chlorinátor pořídíte do 5 000 Kč. Solinátory pro větší bazény stojí v rozmezí 10 – 20 000 Kč.

Porovnat ceny solinátorů

Údržba

Starat se musíte pouze o celu solinátoru, pravidelně je nutné kontrolovat hodnoty pH či koncentraci soli. Samotný solinátor postačí kompletně vyčistit 1x ročně. Údržba je však jednoduchá, a po přečetní návodu od výrobce ji zvládne každý.

Otázky a odpovědi

Jak se solinátor používá?

Solinátor musí běžet vždy současně s filtrací. Poté je nutné přisypat potřebné množství soli. Sůl se přidává v poměru 5 kg soli na 1 m3. Použít musíte vždy speciální bazénovou sůl, která je k dostání v mnoha typech. Koupit můžete levné i dražší balení. Naopak se nedoporučuje používat běžnou kuchyňskou sůl, která může solinátor nenávratně poškodit. Sůl není potřeba vyměňovat, stačí ji pouze podle potřeby doplňovat.

Jaké jsou výhody a nevýhody solinátorů?

Solinátory jsou zařízení, jejichž používání přináší řadu výhod. Jsou však i věci, na které byste si měli dát pozor. Během provozu nedochází ke vzniku žádných škodlivých látek. Jestliže pořídíte solinátor, nebudete muset přikupovat žádnou další bazénovou chemii. Solinátory jsou bezpečné, neškodí lidské pokožce a neponičí ani okolí kolem bazénu. Voda v bazénu nebude mít typický chlorový zápach. Solinátor lze přikoupit k jakémukoliv bazénu.

Solinátory nejsou vhodné pro ty, kdo trpí alergií na chlór. Pravidelně musíte kontrolovat pH vody, to vzrůstá společně se vznikem plynného chlóru. Bazénová sůl nesmí přijít do kontaktu s nerezovým bazénem nebo jakýmikoliv nerezovými částmi.

Je nutné přidávat ještě další bazénovou chemii?

O desinfekci vody se postará samotný solinátor. Aby byla voda v bazénu křišťálově čistá, postačí přisypat pouze potřebné množství bazénové soli.

Doporučená koncentrace je v rozmezí 3 – 5 kg soli na 1 m3 vody. Aby vše fungovalo tak jak má, je nutné ohlídat pouze pH vody. To by mělo zůstat v rozmezí 6,8 – 7,4. PH lze doplňovat ručně, vybírat můžete mezi tekutými i krystalickými přípravky. Praktické jsou také poloautomatické či automatické dávkovače.

Závěr

Solinátor je zařízení, které se postará o čistotu vody ve vašem bazénu. Kombinovat ho můžete s každým nadzemním i podzemním typem bazénu. Solinátor budete vybírat podle velikosti bazénu. Pro menší bazény se používají solináory, které vyprodukují 5 – 8 gramu soli za hodinu.

Tyto solinátory je možné připojit ke kartušové i pískové filtraci. Větší bazény potřebují solinátor, který je schopen vyprodukovat 20 – 30 gramů soli za hodinu. Součástí těchto přístrojů jsou také samočistící elektrody i měřící jednotky, které kontrolují, kolik soli se v bazénu nachází. Jediné, co budete muset kontrolovat je hodnota pH vody.


Zdroj: www.ceskybazen.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (68 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

9 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Reply
    Renata Šulová 10.7.2023 v 17:01

    Dobrý den, je možné když už máme bazén zachlorovaný a jedeme s tabletama přestat chlorovat a předělat na sůl? Chtěla bych koupit solinator.Dekuji za odpověď Šulová Renata

  2. Můžu použít solinátor na slanou vodu v
    > bazénu od Mountfieldu Azuro z folií.Děkuji

  3. Lze připojit solinátor k vířivce U-VT061 Vito ? Děkuji

    • Reply
      Dana Pavlová 9.8.2023 v 9:24

      Dobrý den, chci se optat na váš dotaz. Zda jde použít solinátor k vířivé.

  4. Používáme Intex 26670 Krystal Clear Solinátor do 56 m3 QS1200 a dobrý. Nemůžeme si na něj stěžovat, protože šlape hodně dobře.

  5. Solinátor jsem dostala za úkol koupit minulé léto, ale vybírat něco takového, to byl opravdu hodně náročný proces. Naštěstí jsem objevila váš článek, který mi ledacos objasnil a já jsem nakonec podle Heuréky a hodnocení ostatních nakupujících objednala solinátor Intex 26664 Krystal Clear a byla jsem od manžela dokonce pochválena, že jsem to zvládla na jedničku.

  6. U nás máme pro bazén značku Intex a je super. Pracuje opravdu efektivně a dobře.

  7. Solinátor jsem pořídil pro bazén a nebyla to tedy moc levná záležitost. No ale své si odpracuje, tak se to dá přežít. Máme od značky Marimex a zatím šlape jak má.

  8. Dobrý den. Každý radí jinak. Můžu použít solinátor na slanou vodu v
    > bazénu od Mountfieldu Azuro z folií místo chlorových tablet . Dokoupil
    > bych solinátor jaký poměr soli a která je dobrá na bazén Azuro 9m3
    > Děkuji za radu .
    > S pozdravem Antonín

Přidat komentář

Recenzer
Logo