3D brýle

3D brýle jsou známé především návštěvníkům kina. Tyto brýle vám umožní sledovat filmy ve 3D. Tyto brýle fungují velmi jednoduše, jediné, co musíte udělat je, že si brýle nasadíte na oči a spustíte film či cokoliv jiného ve 3D.

Při výrobě 3D brýlí se využívají znalosti kvantové fyziky. Technologie těchto brýlí využívá vlastnosti světla a vlastnosti lidské anatomie. Lidé jsou schopni vidět hloubku obrazu díky tomu, že mají 2 oči. Obraz z levého oka je oproti obrazu z pravého oka mírně posunutý. To znamená, že lidský mozek zpracovává 2 různé obrazy, které je schopen zkombinovat a díky tomu jsme schopni vidět hloubku pozorovaných objektů. Pokud tedy chcete sledovat filmy ve 3D, je nutné, aby šel do levého oka jiný obraz než do oka pravého. To je možné zajistit pomocí polarizace světla.

Nepolarizované světlo proudí všemi směry. 3D brýle nedovolí světlu prostoupit, pokud nemá správnou orientaci. Na 3D brýlích je polaroid na pravé části orientován jinak než polaroid na části levé. Díky tomu vidí pravé oko jiný obraz než oko levé.

Při výběru 3D brýlí však tyto znalosti potřebovat nebudete. Stačí pouze zapřemýšlet nad tím, jak často budete brýle používat a kolik peněz jste ochotni za brýle utratit. Na trhu jsou 3D brýle k dostání ve 2 hlavních podobách a každá varianta se odlišuje svými vlastnostmi i pořizovací cenou.

Porovnat ceny 3D brýlí

Nejlepší 3D brýle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. PrimeCooler PC-AD5 92 % 137 Kč Zobrazit Patro.cz
2. LG AG-F310 91 % 230 Kč Zobrazit Dalkove-ovladace.cz
3. Sony TDG-BR250B 86 % 450 Kč Zobrazit Dalkove-ovladace.cz
4. LG AG-F215 71 % 200 Kč Zobrazit iviki.cz

Typy

3D brýle lze rozdělit do dvou hlavních skupin. Prvním typem jsou 3D brýle aktivní a tím druhým jsou 3D pasivní brýle.

3D pasivní brýle

Tyto brýle nemají žádnou funkci a využít je můžete ke sledování 3D filmů na televizi i počítači. Známé jsou 3D brýle s modrou a červenou čočkou i klasické polarizační plastové brýle. Součástí pasivních brýlí je speciální filtr, který může pracovat s polarizovanými čočkami. Jedno oko bude vidět pouze sudé a druhé oko pouze liché řádky.

Lidský mozek informace spojí a vytvoří dojem 3D prostoru. Nevýhodou pasivních 3D brýlí je, že každé oko vidí jen část obrazu. Zobrazování je méně reálné než obraz, které vám poskytnou aktivní 3D brýle.

3D aktivní brýle

Aktivní 3D brýle jsou schopny komunikovat se zařízením, ke kterému jsou připojeny. Součástí aktivních 3D brýlí je elektronika a malý akumulátor, který se stará o jejich napájení. Tyto brýle totiž fungují díky bateriím nebo je lze dobíjet přes USB kabel. Aby je bylo možné použít, je nutné brýle bezdrátově synchronizovat se zařízením, se kterým je budete chtít používat. Během promítání se v poměrně velké rychlosti zatmívá levé a pravé oko, díky čemuž budete vnímat prostorově. Před jejich zakoupením si tak ověřte jejich kompatibilitu.

Druhy 3D brýlí

3D brýle jsou k dostání ve dvojím provedením.

  • Polarizační 3D brýle – známější a kvalitnější jsou plastové polarizační brýle, které mají sklíčka stejné barvy. Tyto brýle jsou propracovanější a na jejich výrobu se používá plast. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena a to zejména v případě aktivní verze brýlí. Na první pohled vypadají polarizační brýle jako brýle sluneční.
  • Anaglyfové 3D brýle – druhým typem jsou brýle s modrou a červenou čočkou. Jedná se o levnou základní variantu. Vyrobeny mohou být z plastu nebo papíru.

Materiál

Z hlediska materiálu příliš možností výběru nemáte. Drtivá většina brýlí je vyrobena z plastu. Čím je cena brýlí vyšší, tím kvalitnější a odolnější je i výrobní materiál. Nejlevnější jsou jednorázové brýle vyrobené z kartonu.

Velikost

3D brýle jsou k dostání v různých velikostech. Prakticky od každého výrobce můžete koupit brýle pro dospělé i děti. Na trhu prakticky nenajdete brýle universální velikosti a je tedy vhodné je před nákupem vyzkoušet. Jedině takto zjistíte, zda vám budou brýle velikostně vyhovovat.

Technologie

Pasivní brýle pro svoji funkčnost využívají různé technologie.

  • Anaglyfické brýle – jsou 3D brýle s různě barevnými skly
  • Technologie Infitec – filtry brýlí dokáží barevné spektrum rozdělit na několik proudů, které se promítají pro obě oči střídavě.
  • ChramaDepth – brýle barevné spektrum rozdělují na několik proudů
  • Schutter technologie – využívají stereoskopický efekt, kdy se sklíčka brýlí v různém čase zatmívají a každé oko tak sleduje obraz samostatně. Součástí těchto brýlí jsou LCD filtry.

Značka

Na trhu nejsou 3D brýle příliš rozšířené, o čem vypovídá menší množství výrobců. Na tyto brýle však nejsou kladeny nijak velké nároky a z nabídky si jistě vybere méně i více náročný uživatel. 3D brýle můžete koupit od těch nejznámějších výrobců elektroniky. Vybírat můžete mezi brýlemi značky Samsung, Panasonic, LG, Philips, JVC, Epson, XtendLan nebo třeba Sony.

Cena

3D brýle jsou poměrně dostupným výrobkem. Pokud chcete brýle pouze vyzkoušet, můžete začít s papírovými brýlemi, které lze koupit za cenu okolo 10 Kč. Nejlevnější plastové verze jsou k dostání za cca 60 – 120 Kč. Kvalitnější brýle vyjdou na 200 – 400 Kč. Za aktivní 3D brýle zaplatíte více než 600 Kč. Ty nejdražší 3D brýle pak vyjdou na více než 3 000 Kč.

Porovnat ceny 3D brýlí

Otázky a odpovědi

Jsou 3D brýle vhodné pro každého?

Tyto brýle mohou používat osoby, které nemají potíže se zrakem nebo řeší běžné dioptrické vady jako krátkozrakost nebo dalekozrakost. Používání 3D brýlí by měli naopak zvážit všichni, které řeší závažnější dioptrické vady, ke kterým patří například zakřivení rohovky. Jestliže si nejste jisti, zda vám nemohou 3D brýle ublížit, konzultujte jejich používání raději s vaším očním lékařem.

Jaké 3D brýle jsou nejlepší na hraní her?

Znalci doporučují například 3D brýle eD-wired. Brýle poskytují špičkovou kvalitu 3D obrazu. Brýle lze připojit prakticky ke každé grafické kartě, kompatibilní jsou s grafickými kartami NVIDIA, Intel, ATI a Maxtor. Nevýhodou brýlí je pouze vysoká pořizovací cena.

Na jakém principu fungují papírové 3D brýle?

Tyto brýle fungují na principu anaglyfu. Anaglyf je technika, která vám umožní vnímat prostorově filmy i fotografie. Stačí pouze obraz rozložit zvlášť pro levé a pravé oko.

Závěr

3D brýle vám umožní mnohem více procítit zážitek během sledování filmů i obrázků. Díky těmto brýlím uvidíte obraz prostorově a můžete si užívat pocitu, že se k vám filmový hrdinové i některé věci více přiblíží. Nejvíce si tento pocit užijete při sledování akčních filmů. 3D brýle vás dokáží do filmového děje vtáhnout a vy tak můžete mít pocit, že se stáváte přímou součástí děje.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Koupila jsem synovi 3D brýle od značky Samsung a byl velmi spokojený. Cena byla kolem tisícovky, takže žádná závratná suma.

Přidat komentář

Recenzer
Logo