Remosky

Nejoblíbenější značky remosek

Remoska, které se často říká i pečící pánev, i když to tak úplně není přesné, je v podstatě elektrická trouba v mini provedení. Její historie sahá až do období socialismu, kdy vznikala. Je to ryze český vynález, který dokázal prorazit i na zahraničním trhu a i za hranicemi naší země si získal mnoho fanoušků i uživatelů.

Dnešní moderní remosky jsou lehčí, než tomu bylo u těch starých a snadněji se tak přenášejí. Přenositelná trouba s horním ohřevem je stále velmi populární a nachází své místo v mnoha domácnostech. Velikostí se přitom moc neliší od běžné pánve či různých hrnců. Největší popularitu si získala tím, že se dá snadno přenést z místa na místo, takže kromě domácnosti se dá použít v podstatě kdekoliv.

Porovnat ceny Remosek

Hravě si jí tak můžete vzít na chalupu či chatu, do kempu nebo třeba na dovolenou, abyste měli jistotu, že si budete moci uvařit po svém. Budete mít po ruce praktický spotřebič vhodný do každé kuchyně, včetně té provizorní, kterou si vytvoříte na cestách. Největší výhodou remosky je fakt, že je úsporná, menší a daleko efektivnější než klasická trouby. Jídlo se nepřipaluje a přitom se upeče rovnoměrně.

Zejména v malých kuchyních, kde se šetří každým centimetrem, vám přijde remoska vhod. Díky české technologii nepotřebujete samostatně pánve, parní hrnce, pečící trouby, toustovače a podobně, protože remoska je schopná tyto kuchyňské spotřebiče hravě zastoupit.

Zejména pro věčné cestovatele, kteří hledají vhodný způsob jak si na cestách uvařit a nemuset k tomu tahat více přístrojů. My jsme si pro vás připravili test několika zajímavých modelů, ale i manuál, jak takovou remosku vlastně vybrat. Pojďme se na to podívat společně.

Nejlepší remosky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Remoska Prima P31 99 % 2 290 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Remoska Prima P31F 98 % 2 499 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Remoska Prima P32F 97 % 2 779 Kč Zobrazit 4home.cz
4. ETA Pečenka Max 0133 90010 95 % 2 699 Kč Zobrazit Expert.cz
5. ETA Pečenka 0133 90000 88 % 2 499 Kč Zobrazit Mall.cz

TOP 7 důvodu proč si pořídit remosku

Když se zamyslíte nad tím, proč byste si vlastně měli nějakou tu remosku pořídit, měli byste zohlednit hned několik zásadních důvodů, díky nimž si jí s radostí pořídíte už zítra. Jaké to jsou?

  1. Je schopna přípravy pokrmů několika druhy tepelné úpravy, tedy dusit, smažit, vařit, péct i jen zapékat.
  2. Vzhledem k tomu, že nádoby mají teflonovou úpravu povrchu, jídlo se nepřipálí.
  3. Remoska je multifunkční, jinak řečeno, dá se použít mnoha způsoby.
  4. Připravené pokrmy jsou zdravé, protože se nepřipalují a dají se připravovat i bez použití tuku.
  5. Možnost používání i mimo kuchyň/domov, například na chatě, v kempu atd.
  6. Každé jídlo je velmi měkké a nikdy není vysušené.
  7. Pokrmy si zachovávají charakteristickou chuť a aroma.

Jak vybrat Remosku?

Remoska se stala v mnoha ohledech nepostradatelnou součástí spousty domácností. Hravě totiž dokáže nahradit i několik spotřebičů najednou, navíc je vhodná i pro fanoušky cestování, kteří si jí s chutí berou na dovolenou, do chaty nebo kamkoliv, kde si budou potřebovat uvařit. Všechny remosky jsou plně mobilní, to znamená, že se dají přenášet, rozdíl je hlavně ve velikosti či hmotnosti.

Po mnoho desetiletí je remoska velkým pomocníkem mnoha kuchařů. Je to v podstatě třídílná elektrická pečící pánev, která dokáže tepelně opracovat mnoho druhů potravin.  Obsluha je maximálně jednoduchá a výsledné pokrmy naprosto dokonalé, stačí jen z mnoha druhů remosek vybrat takovou, která vám bude co nejlépe vyhovovat.

Vzhledem k tomu, že v remosce ohříváte mnohem menší objem, než v klasické troubě, ušetříte tak díky tomu spoustu času i elektrické energie, tím pádem i peníze. Velkým plusem je, že máte jistotu stejnoměrného rozvodu tepla shora, odkud je teplo prostřednictvím stěn mísy rovnoměrně rozváděno do celé nádoby a člověk se tak nemusí bát, že by něco připálil.

 

Typy

Remoska nebo také elektrická pečící mísa nabízí komfort při jakékoliv tepelné úpravě, snadno se ovládá i udržuje, zvládne několik tepelných úprav a ještě spotřebuje minimum elektrické energie. Když začnete přemýšlet o její koupi, zamyslete se nejdříve nad tím, jestli chcete, aby vaše remoska měla okénko, nebo vám stačí takový model, který okénko vůbec nemá.

Remoska bez okénka

Remosky, které nemají okénko, patří k původním variantám a svou oblibu si uchovaly až do dnešní doby. Nejpopulárnější je u těch uživatelů, kteří si potrpí na vše, co je tradiční a drží se klasických postupů, jako kontrola propečení masa nebo také moučníku pomocí špejle a nikoliv skrz okénko. Samotná absence průzorového okénka má i svá pozitiva, například rovnoměrné rozložení tepla po celé ploše víka.

Rozvržení tepla ve víku je jen jedním z mnoha faktorů, které mají přímý vliv na tepelnou úpravu jakéhokoliv pokrmu. Záleží totiž také na množství vody, kterou do mísy nalijeme, když se třeba chystáme péci maso. Ostatně i druh či množství masa v míse hraje velmi důležitou roli. V případě přípravy koláčů, kynutých buchet nebo litých těst se vše odvíjí od výšky těsta, jež nalijeme do nádoby.

Remoska Prima P32/01

Ukázka remosky bez okénka: Remoska Prima P32/01

Remoska s okénkem

Přestože remosky bez okénka byly velmi populární, vznikla v šedesátých letech verze s okénkem, čímž chtěl výrobce udělat radost i těm, kteří chtěli mít něco navíc. Později byla remoska tzv. inovována a to díky postřiku nádoby nepřilnavou teflonovou vrstvou, k čemuž došlo v devadesátých letech minulého století. Tím v podstatě začala éra bezpečného a hlavně maximálně snadného vaření, pečení a smažení bez nežádoucího připalování.

Díky okénku tak mohou i ti největší gurmáni sledovat, jak se jim uvnitř remosky připravuje jejich zamilované kuřátko nebo třeba kachnička, hlídat si kůrčičku u pečeného chleba nebo propečení svého oblíbeného moučníku. Nutno podotknout, že pokrmy připravené v remosce, mají zcela bezkonkurenční chuť a hravě převálcují ty, jež se běžně připravují v klasické troubě.

Remoska D52F/10

Ukázka remosky s okénkem: Remoska D52F/10

Materiál

Jakmile se rozhodnete, že si pořídíte remosku, měli byste v první řadě dbát na kvalitu materiálů, z nichž byla vyrobena i na celkový styl jejího provedení. Pokud se má s tímto spotřebičem opravdu dobře pracovat, je důležité se zaměřit na jeho vlastnosti.

K těm nejdůležitějším patří jednoznačně materiál, protože ten když nebude takový, jaký má být, pak by vám remoska dlouho nevydržela. Pro začátek si připomeňme, z jakých částí se remoska vlastně skládá a také na jednotlivé druhy materiálu, které se na výrobu používají.

Z čeho se remoska skládá:

  • Odnímatelné víko s okénkem nebo bez okénka
  • Držák s vypínačem
  • Ventily na víku pro vypouštění páry
  • Mísa/hrnec/nádoba s úchyty
  • Stabilní stojan/podstavec

Nejdůležitější jsou samozřejmě tři hlavní části a to odnímatelné víko, nádoba a podstavec. Narazit lze na různé varianty remosky, které se liší barvou či celkovým designem, ovšem materiál je vždy stejný, nebo by aspoň měl být. S ohledem na to, že každý díl má svůj charakteristický materiál, budeme se věnovat jednotlivým částem vždy samostatně.

Remoska - součásti

Jednotlivé součásti pečící pánve Remoska

Odnímatelné víko

Víko je jednoznačně základním kamenem každé remosky. Je to část, jejíž hlavní a v podstatě i jedinou úlohou je zajištění dostatečné teploty pro pečení, smažení a další úpravy, k čemuž využívá elektrickou energii. Na výběr máte odnímatelné víko s okénkem či bez okénka, tedy částečně průhledné nebo neprůhledné.

Rozdíl je v tom, že zatímco u víka s okénkem je možné průběžně nahlížet do nádoby a sledovat přípravu každého pokrmu, aniž by bylo potřeba víko odklápět. Oproti tomu víko bez okénka sice musíte odklopit, ale zase zajišťuje rovnoměrnější a hlavně rychlejší tepelnou úpravu všech pokrmů díky rovnoměrnému rozložení teploty. Nutno podotknout, že výrobce se na tento malý nedostatek zaměřil a u novějších modelů již není rozdíl mezi víkem s okénkem a bez okénka tak znatelný.

Na horní straně víka je menší a větší držák. Zatímco ten menší slouží výhradně jako pomůcka při zdvihání/odklápění víka, větší držák má na svém těle umístěn vypínač pro zapnutí a vypnutí remosky (ON/OFF).

U kvalitnějších modelů je ergonomická úprava madla natolik ideální, že je vhodné jak pro leváky, tak praváky. Pokud manipulujete s víkem, je nanejvýš důležité, abyste si dávali pozor, kde se jej dotýkáte. Bývá totiž velmi horké, takže by mohlo hrozit i popálení, a to ještě i nějakou dobu po vypnutí.

Počítat musíte i s ventily pro odvádění páry, které jsou umístěné na povrchu víka. Dejte si pozor, ať se vám ruka nedostane právě nad tyto otvory/ventily, protože ucházející pára může být velmi nepříjemnou záležitostí. Udržujte tyto ventily v čistotě, aby nebyly zalepené a také dejte pozor, ať je neponičíte, jinak by pára neměla kudy odcházet.

Výhodou držáků je, že jsou vyrobeny z tvrzeného plastu a jsou velmi praktickou pomůckou, bez které by byla obsluha remosky hodně obtížnou záležitostí. Odnímatelné víko se vyrábí z nerezového plechu, což už samo o sobě je zárukou, že bude mít velmi slušnou životnost. Je to materiál, který se velmi dobře udržuje, ale musí se s ním zacházet velmi opatrně, protože je náchylný k poškrábání, navíc není na škodu ho občas i přeleštit, aby si udržel svůj typický vzhled.

Spodní část víka je opatřena teflonovou vrstvou. Bez ohledu na to, jestli je víko s okénkem nebo bez okénka, je v něm zabudována topná spirála, která obstarává potřebný ohřev na optimální teplotu (cca 180°C) vhodnou k přípravě všech pokrmů, do kterých se s remoskou pustíme.

Mísa/nádoba/hrnec

Odnímatelné víko je umístěno na nádobě nebo hrnci, to záleží na každém, jak této části říká, do které vkládáme jednotlivé suroviny/ingredience, ať už je to maso, zelenina, moučníky, zkrátka cokoliv, na co máme zrovna chuť. Mísa se vyrábí zejména z hliníku, přičemž její povrch je stejně jaké spodní část víka opatřena teflonovou vrstvou.

Teflon má tu výhodu, že se nic nepřipaluje a příprava je tak mnohem jednodušší i rychlejší. Jenže to také znamená, že jakmile je někde použit teflon, chce to maximální opatrnost při jakékoliv manipulaci.

To znamená, že nebudete do nádoby dloubat či rýpat něčím kovovým, nebo při mytí používat drátěnku a podobně. Zkrátka je důležité opatrné zacházení. Dá se říci, že bez teflonu už dnes ani žádná remoska na trhu neexistuje nebo se aspoň neprodává.

Kromě té hlavní výhody jakou je možnost přípravy pokrmu bez tuku, uvítáte i takovou maličkost jako je jednoduché zapékání všeho možného bez toho, že by hrozilo připečení nebo snad dokonce spálení. Nádoba má dvě madla, jež jsou vyrobena z tepelně odolného plastu, která jsou maximálně praktická už jen díky tomu, že umožňují bezproblémové přenášení remosky, i když je v chodu.

Stojan/podstavec

Třetím a neméně důležitým dílem, který je součástí každé remosky, je samozřejmě stojánek. Ten umožňuje umístění remosky na jakýkoliv povrch i použití kdekoliv, kde je zdroj elektrické energie. V praxi to znamená, že jí můžete používat nejen doma v kuchyni, ale také v kempu, na chatě nebo také na dovolené, pokud máte po ruce elektrickou síť.

Ve většině případů, je podstavec vyroben z tvrdého a velmi odolného plastu (tzv. termoplast), i když je možné narazit i na takové, které jsou z oceli. Stojánek slouží na pohodlné umístění nádoby a tvoří v podstatě bezpečnostní podklad, který zabraňuje rozpálené míse, aby poničila kuchyňskou linku, či jakýkoliv jiný nábytek na kterém stojí.

Objem a hmotnost

Zásadním parametrem, který je při výběru remosky důležitý, je objem nádoby. Ten se liší podle toho, jak velký průměr mísy zvolíme. Na základě toho se pak musí přizpůsobit i druh a množství připravovaných pokrmů. Záleží také na tom, kolik členů žije v domácnosti.

Například pro jednotlivce či pár, případně i nepříliš náročné gurmány, bude bohatě stačit nádoba o objemu 2 litry, kde hravě připravíte až 3 porce, ale pro čtyřčlennou i početnější domácnost/rodinu už bude potřeba trochu větší objem a to ideálně 4 l, kam se vmáčkne daleko více porcí.

Pokud si s výběrem objemu nebudete vědět rady, tak si pohlídejte jejich označení. Remosky totiž seženete ve dvou pojmenovaných velikostech, což je Original a Grand. Zatímco Original má objem 2 litry, u označení Grand jsou to už 4 l.

Spousta lidí volí menší nádobu, už jen z toho důvodu, že se obávají vyšší spotřeby energie, ale to je naprosto zbytečné, protože téměř všechny remosky mají velmi nízkou spotřebu elektrické energie, takže jsou energeticky úsporné.

Větší nádoba ovšem není vhodná jen pro početnější domácnost, klidně si jí může pořídit i pár, zvlášť když si například potrpí na kuřátko pečené vcelku, ale i na jiné prostorově výraznější pokrmy a ingredience. Co se týká hmotnosti, tak ta se samozřejmě odvíjí od objemu mísy. Čím je větší, tím vyšší bude váha. U menších modelů počítejte s hmotností kolem 2 kilogramů, zatímco ty větší mohou vážit 3 a více kg.

Tvar

V tomto případě je to velmi jednoduché, neboť originální remoska je vždy kulatá, na tom se zatím za ty léta nic nezměnilo. Samozřejmě, že můžete narazit i na jiné tvary, ale to už není originál. Jedná se o elektrické pečící pánve, které mají podobné funkce i vlastnosti jako remoska, ale přece jen jsou trochu jiné. V čem spočívá zásadní rozdíl u jednotlivých tvarů?

  • Kulaté remosky zabraňují přichytávání pokrmu v rozích a zajišťuje rovnoměrné propečení.
  • Čtvercové remosky/pečící pánve mají sice hezký a velmi elegantní design, ale ve většině případů se jídlo přichytí v některém z rohů.
  • Obdélníková remoska/pečící pánev má také stylový design, ale jinak je to v podstatě to samé jako čtvercový model, jen má jiný tvar.

Originální remosky jsou si tak trochu podobné, protože kulatá nádoba má dvě madla, na ní je položené odnímatelné víko se dvěma držáky a to celé stojí na pevném stojánku, který zajišťuje celkovou stabilitu remosky. Tradiční remosku si zkrátka s žádnou její imitací nemůžete splést, to ovšem neznamená, že by ostatní pečící pánve nemohly posloužit stejně jako remoska.

Příkon

Vedle materiálu a objemu, je velmi důležitým parametrem i příkon takové remosky. Z obecného hlediska lze říci, že čím je příkon větší, tím je příprava jednotlivých pokrmů mnohem rychlejší. Vyšší příkon má jednoznačný vliv na rychlost ohřevu a tím i samotnou tepelnou úpravu.

Jasné je, že příkon by měl odpovídat objemu nádoby, aby se příprava pokrmů zbytečně neprodlužovala. Příkonem je stanoveno, kolik elektrické energie je do remosky přijímáno během určitého časového úseku. Jednotkou příkonu je Watt, značený písmenem W. Dá se říci, že příkon roste úměrně s velikostí spotřebiče, přičemž u těch běžných kuchyňských spotřebičů se pohybuje v rozmezí 400 až cca 2 500 wattů.

Remosky s menším objemem mají příkon 400 W, zatímco u těch větších je to 580 W. Co se týká teploty, která se udržuje uvnitř nádoby, tak ta se pohybuje v rozmezí cca 160 až 180°C. Jako zdroj elektrické energie je potřeba klasická elektrická zásuvka, ve které je 230 V. Je ovšem možné použít 12 V a 14 V měniče, které se nejčastěji používají v kempech nebo třeba na odpočívadle a přeměňují na 230 V. K napájení si vystačíte s autobaterií.

Způsob ovládání

Na ovládání sice není nic zvláštního, přesto není na škodu jej zmínit. Standardně se na ovládání využívá vypínač, který je umístěn na horní straně držáku připevněného na odnímatelném víku, přístroj se s ním zapíná i vypíná, ale není možné nijak regulovat teplotu, ta je nastavena automaticky a hlavně natrvalo.

U dražších modelů můžete najít mechanický regulátor teploty, který umožňuje individuální nastavení ohřevu podle vašeho uvážení. Pokaždé totiž není nutné, aby remoska běžela na plný výkon, a přesto se dá pokrm připravit velmi rychle. Pokud tedy chcete mít nad přípravou svých pokrmů plnou kontrolu, přidejte si nějakou tu korunu a zvolte dražší model, který dovolí vše regulovat podle vašeho uvážení.

Zásady používání

Z obecného hlediska není používání remosky žádná velká věda, přesto je dobré si trochu osvětlit, několik zásad, co by si měl člověk zapamatovat nejen před prvním použitím, ale v podstatě vždy, když se rozhodne nějaký svůj oblíbený pokrm připravovat právě v tomto kuchyňském spotřebiči.

  • Úplně první krok, který musíte udělat, je důkladně si pročíst návod k použití.
  • Před prvním použitím je dobré víko otřít vlhkým hadříkem a nádobu umýt pod tekoucí vodou jako běžné nádobí, samozřejmě bez použití jakýchkoliv ostrých či kovových předmětů, aby nedošlo k jejímu poškození.
  • Remoska se nemusí předehřívat, tudíž jí nikdy nezapínejte naprázdno, protože by mohlo dojít k jejímu znehodnocení.
  • Pohlídejte si, aby se potraviny nedotýkaly odnímatelného víka, snažte se větší kusy rozdělovat na menší části.
  • Odnímatelné víko vždy pečlivě zaklopte a dbejte na to, aby bylo po každém použití remosky důkladně očištěno/otřeno. Jinak by se totiž začaly na víku postupně usazovat nežádoucí nečistoty, včetně zbytků jídla a přestalo by těsnit, tak jak má a zbytečně bude unikat vzácné teplo.
  • Jestliže máte remosku bez okénka, pokuste se jí během tepelné úpravy neodklápět, jinak budete snižovat efektivitu ohřevu a prodlužovat tak dobu přípravy.
  • Na míchání či obracení používejte nejlépe dřevěné kuchyňské náčiní, případně teflonové, nikdy to nesmí být žádné kovové předměty či cokoliv ostrého, jaké příbory a podobně.
  • Když se vám stane, že se začne buchta či třeba koláč, případně i maso trochu víc připékat, než byste chtěli, zakryjte vrchní stranu připravovaného pokrmu alobalem. Jestli nemáte alobal nebo ho neradi používáte, tak pomáhá také vypnutí remosky třeba na čtvrt hodinky a poté znovu zapojení.
  • Na mytí remosky rozhodně nikdy nepoužívejte žádné čisticí prostředky, které by byly agresivní. Nevhodná je také drátěnka. Bohatě si vystačíte s teplou vodou a hadříkem.
  • Než se pustíte do čištění remosky, odpojte jí nejdříve z elektrické sítě, ale ani tak nikdy nesmíte odnímatelné víko ponořit do vody nebo ho třeba umýt pod tekoucí vodou, jednoduše ho otřete vlhkým hadříkem.
  • Nikdy nečistěte remosku, dokud není zcela vychladlá.
  • Odnímatelné víko odkládejte vždy spodní částí nahoru.

TOP 7 výhod vaření v remosce

  1. Nižší pořizovací cena – koupě remosky je menší investice, než když budete kupovat klasickou troubu či dokonce celý sporák. Ovšem buchty i vše ostatní zvládnete upéci ve stejné kvalitě i chuti.
  2. Úspora elektrické energie – remoska má velmi nízkou spotřebu, takže ušetříte elektrickou energii a tím pádem i svou peněženku.
  3. Více volného času – s remoskou nejste tak říkajíc jako pes u boudy a bez problémů se můžete věnovat všemu, co potřebujete, aniž byste se museli stresovat, že něco připálíte, což se může občas stát u klasické trouby. Remoska tak šetří váš čas.
  4. Vaříte všude, kde vás napadne – remoska se nehodí jen do domácnosti, respektive do kuchyně, ale klidně si jí můžete odvést na chalupu, do kempu, zkrátka všude tam, kde si chcete uvařit a máte tam elektrickou síť.
  5. Žádné jídlo není problém – připravte si drůbež, ryby, pizzu, buchty, moučníky, zeleninu, prostě cokoliv, co máte rádi a dostanete na to chuť.
  6. Český výrobek – dokonce i tuhle maličkost lze považovat za výhodu, protože většina lidí stále upřednostňuje české výrobky, oproti těm zahraničním. Nutno připomenout, že první remoska se v naší zemi vyrobila již v roce 1957 a těší se velké popularitě i za hranicemi České republiky.
  7. Remoska má své vlastní recepty – s ohledem na to, že je remoska tak populární, vzniklo velké množství originálních receptů a to po celém světě, kdy každý má nějaký ten svůj oblíbený a rád se s ním podělí. S remoskou nikdy nebudete o hladu.

Cena

Remoska, o které již víme, že je to značková a zcela originální elektrická pečící pánev/mísa, má oproti ostatním pečícím pánvím přece jen o něco vyšší cenu, ale zase máte jistotu, že vám dlouho vydrží a není to žádná „napodobenina/imitace“.

Zajímavé je, že třeba osvědčení výrobci jako Tefal či Tescoma se oblasti s remoskami zcela vyhýbají. Pod touto značkou žádnou remosku zkrátka nenajdete. Vždy se zaměřte na originál, pokud chcete na 100 % remosku, to ale neznamená, že i ostatní pečící pánve nemohou splnit účel, pro který jsou určeny.

Cena do 1 000 korun

Pokud zde hledáte remosku, jste ve špatné cenové kategorii, přesto je dobré i tuto cenovou hladinu zmínit. V této ceně můžete pořídit produkty známých značek jako Professor či Clatronic, ale také sem patří ETA pečenka. Všechny tyto pánve zvládnou smažit, zapékat, grilovat, vařit, ohřívat atd. Ve většině případů však musíme počítat s tím, že kvalita provedení nebude na stejné úrovni jako u originální remosky.

Cena od 1 000 korun do 2 000 Kč

V této cenové kategorii už můžeme hovořit o vyšší kvalitě nejen konstrukčního zpracování, ale také v otázce spolehlivosti. Najdete zde už i značky jako DOMO, Concept nebo třeba Bravo. Klidně lze v této cenové relaci pořídit XXL pečící pánev, jejíž objem je větší než 5 litrů, ale stále to není kategorie, kam by se dala zařadit ta pravá a jedinečná remoska.

Cena nad 2 000 Kč

Jakmile zamíříte do cenové skupiny nad 2 000 korun, pak už není problém zakoupit elektrickou pečící pánev remoska od osvědčeného českého výrobce. Jak jsme si již na začátku tohoto článku vysvětlili, čím je objem této pánve větší, tím je vyšší i její cena, navíc má i výkonnější topné těleso. Jistí si můžete být nejen vysokou kvalitou provedení, ale také vařením či pečením ve zdravější formě a efektivitou při použití remosky.

Porovnat ceny Remosek

Remosky můžete velice výhodně nakoupit v těchto e-shopech: Alza, Mall, Datart, Euronics, Eva, Electroworld a dalších. Pokud je pro vás nová remoska drahá, podívejte se po ní v bazaru (Bazoš)

Značka

Na trhu můžete narazit na mnoho elektrických pečících pánví různých značek, i když nesmíme zapomenout na to, že originální remoska se skrývá pouze pod jednou jedinou značkou a to Remoska, všechny ostatní jsou jen povedenými a velmi praktickými alternativami remosky. Na jaké značky můžete v obchodech narazit?

  • Remoska – originální remoska
  • ETA – pečenka
  • Bartscher
  • Bravo
  • Ceramic Blade
  • Clatronic
  • De Gusto
  • Delta
  • DOMO
  • G3Ferrari
  • Gastroback
  • Guzzanti
  • Hauser
  • Hendi
  • Herenthal
  • Jata
  • Mia Prodomus
  • Nedis
  • OEM
  • Orion
  • Outwell
  • Princess
  • Professor
  • Royalty line
  • Siemens
  • Sogo
  • Tristar

Historie remosky

Jak jsme již zmiňovali několikrát, remoska je elektrická pečící pánev. Tvůrcem nebo spíš stvořitelem remosky je Oldřich Homuta, což byl svého času český elektrotechnik. Původní verze byla naprosto jednoduchá, neměla regulaci výkonu a postrádala jakoukoliv vnější tepelnou izolaci nádoby.

Oldřich Homuta se snažil svůj prototyp neustále vylepšovat a zdokonalovat, s čím mu pomáhala dvojice jeho spolupracovníků – Uher a Tyburec. Ostatně první remoska dostala označení HUT, což byla vlastně značka složená z počátečních písmen této trojice.

Základní/původní remoska neměla skleněné okénko a nakonec byla mnohem vhodnější než její sestra s okénkem, neboť tehdy ještě okénka nebyla tak dokonale provedená a středem víka tak odcházelo potřebné teplo a pokrm pak často nebyl zcela hotov (nedopekl se apod.).

Homuta se svými kolegy pracoval ve své malé dílně, ta ale byla později znárodněna a následně přidružena k podniku místního hospodářství REMOS (= revize, elektro, montáže, opravy, servis). Úplně první remosky byly vyráběny sériově a to ve Zdicích, které jsou čtvrtým největším městem okresu Beroun ve Středočeském kraji. Výrobky nesly značku ESČ a to od roku 1926, později se podnik začal specializovat na pečící trouby.

Psal se rok 1957, když byla výroba ze Zdic přesunuta do zbrusu nového závodu v Kostelci nad Černými Lesy. Tady se již remosky všech velikostí vyráběly až do roku 1991, kdy došlo k zastavení výroby. Je dobré zmínit, že od roku 1957 až do roku 1991, se zde vyrobilo 2,7 milionů kusů remosek.

Tři roky po zastavení výroby, koupili roku 1994 ochrannou známku Remosky pánové Blažek a Uličník. Ti se rozhodli založit nový výrobní závod Remoska s.r.o. a to ve Frenštátě pod Radhoštěm. O čtyři roky později, tedy v roce 1999, ještě přikoupili licenci DuPont od americké společnosti, která patří k největšímu světovému koncernu v oblasti chemické výroby (zejména se jedná o výrobu a zpracování polymerů), na postřik teflonovou vrstvou.

Remoska - historie

Historie Remoska®

Výroba se tak rozjela na plné obrázky a již v roce 2003 začal podnik s exportem do Velké Británie a hned na to i do dalších desítek zemí. Když se to vezme podle statistik, tak zhruba 50 % vyrobených remosek putuje na export do zahraničí. Co se týká ceny, tak v šedesátých letech se dala remoska pořídit v menší verzi za 180 korun, zatímco ta větší byla na 210,-. V současnosti se ceny pohybují cca kolem 2 000 až 3 000, ale i více.

„I dnes se reklamuje jen sedm remosek z tisíce, což je strašně nízké číslo,“ potvrzuje Sartoris stabilně vysokou kvalitu. To s čím podnikatel dnes bojuje víc, je známost značky; starší generace Remosku zná dokonale, ta mladší už tápe. – celý článek k přečtení na Forbes

Zajímavé informace najdete i v článku na Wikipedii zde.

Recepty – dobroty z remosky

Remoska oplývá kouzlem jednoduchého a hlavně rychlého vaření i pečení. Neřešíte nastavení teploty, ve většině případů nepotřebujete tuk (pokud už ano, tak jen minimum), zkrátka jen všechny suroviny naskládáte dovnitř, případně vlijete těsto, nebo cokoliv jiného, podle toho co se chystáte připravovat a máte vystaráno.

O zbytek se už postará sama remoska. Ušetří vám čas, náklady na elektrickou energii a ještě máte jistotu, že vaříte mnohem zdravěji. Výsledné pokrmy jsou šťavnaté, velice chutné a hlavně nejsou vysušené. To, co dělá remosku unikátní, je proudění tepla.

Zatímco u klasické trouby se ohřívá celý její vnitřní prostor a teprve až když se ohřeje, začínají se teprve prohřívat (vařit, péci či smažit) vložené ingredience. Jenže u remosky jde teplo rovnou do surovin a není potřeba ohřát její prostor, protože hřeje hned. Posbírali jsme pro vás i několik receptů, které rozhodně stojí za to vyzkoušet.

Rychlá olejová buchta s ovocem

Ingredience:

  • 2 hrnky polohrubé mouky
  • 1 hrnek moučkového cukru
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 1 kypřící prášek do pečiva
  • 3 vejce
  • 2 hrnky mléka nebo vody
  • 1 lžíce rumu
  • 3 polévkové lžíce pudinkového prášku (vanilkový, kakaový atd.)
  • 1/2 hrnku oleje

Do mísy dáme všechny sypké suroviny, promícháme, přidáme vejce, rum, olej a vodu či mléko, důkladně promícháme a vlijeme do remosky. Uhladíme povrch a poklademe ho čerstvým, kompotovaným nebo klidně i mraženým ovocem. Zaklopíme odnímatelným víkem a pečeme dozlatova. Pokud máte remosku bez okénka, zkontrolujte buchtu pomocí špejle, jestli je s okénkem, pak si stačí pohlídat zlatavý povrch.

Pečené kuře s bramborem a zeleninou

Ingredience:

  • 1 středně velké kuře
  • 1 kg brambor
  • 2 mrkve
  • 2 stonky řapíkatého celeru
  • 1 menší brokolice
  • 1 cibule
  • 1 palice česneku
  • Sůl
  • Pepř
  • Kmín
  • Mleté chilli
  • Olivový olej

Brambory oloupeme, zeleninu očistíme a vše nakrájíme na přiměřeně velké kousky, jen cibuli a česnek rozkrájíme na plátky. Zeleninu rozprostřeme na dno, osolíme, promícháme a urovnáme, aby pokrývala celý prostor.

Kuře naporcujeme, omyjeme a osolíme z obou stran. Spodní stranu ochutíme pepřem a mletým chilli, naskládáme do remosky na zeleninu kůží nahoru, dochutíme kmínem a vše pokapeme troškou olivového oleje.

Umístíme víko, zapneme a pečeme zhruba 50 až 60 minut, v případě potřeby i trochu déle, to už samozřejmě záleží na tom, jak moc propečené masíčko máte rádi. Hotové kuřátko by mělo mít kůrčičku dozlatova.

Další zajímavé recepty najdete v knize Lady Remoska

Tip: Zaujali vás remosky? V případě, že už nějakou doma máte, tak by vás mohli zajímat jiné produkty do kuchyně. Např. rýžovar nebo toustovač.

Remosky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (92 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

30 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám sice ještě pořád starou remosku po babičce, která šlape naprosto perfektně, ale přece jen si pro jistotu koupila jednu novou v nerezovém provedení.Má velmi kvalitní provedení, moderní design a dostatečný objem, takže se toho do ní opravdu hodně vejde.

  2. Zakoupil jsem Remoska Dua D52F/10 a jsem rád, že jí mám. Zejména v letních měsících, kdy jsou tropické teploty je zapínání klasické trouby přímo sebevraždou, takže místo toho si vše upeču v remosce a naprostá pohoda. Rozhodně se kuchyň tolik neohřeje, jako s troubou.

  3. Starou remosku mám ještě někde ve sklepě uloženou na památku po babičce, ale na používání jsem kdysi koupila Pečenku od značky ETA. Tak jako není špatná, ale nechala jsem jí nakonec na chalupě na takové to příležitostné pečení a domů si koupila klasickou remosku s okénkem. Ta je zatím nepřekonatelná, jídlo chutná dobře, je rychle upečené a údržba také není nijak náročná.

  4. Dlouho jsem vybírala, ale nakonec jsem objednala remosku s okénkem. Nemůžu si pomoct, ale když se člověk nemůže během pečení podívat, co se v nádobě děje, není to ono. Peče moc dobře, je vysoce kvalitní a dost dobře se udržuje.

  5. Je možné dokoupit teflonovou mísu aby pasovala na starý tip remosky?Mám hliníkovou,připaluje se a špatně myje. Děkuji

  6. Máme kulatou remosku, ale na chalupě i tu hranatou. Pokud bych měla porovnat, obě mají své plusy, takže musím pochválit jednu i druhou. Naprostá spokojenost a rychlá příprava pokrmů.

  7. Nic se nevyrovná staré dobré remosce. Já jí používal od mládí a stále ještě mám jednu na památku. Nedávno jsem pořídil novou Remosku D52F/10 a funguje dobře.

  8. Máme sice sporák, kde je i trouba, ale na remosku nedám dopustit. Používám jí celá léta pravidelně a klasickou troubu pouštím jen když peču něco většího, co se do remosky nevejde.

  9. Já dříve používala remosku s okýnkem, ale prostě to nějak nebylo ono. Takže jsem se vrátila zpět k té co okýnko nemá a je to opravdu velký rozdíl, protože jednoduše peče daleko lépe.

  10. Před dlouhou dobou jsem zkusila Pečenku od značky ETA, ale nebyla jsem s ní spokojená. Nepracovala tak dokonale jako klasická remoska, takže jsem se zase vrátila zpět k osvědčené značce a kvalitě.

1 2 3

Přidat komentář

Recenzer
Logo