Esport

V posledních letech zažívá opravdový boom tzv. esport, jinak také progaming, e-sport nebo elektronický sport.

Někdo na něj nedá dopustit, jiní ho zatracují, ale věřte, že má desítky milionů fanoušků a přibývají stále další. Navíc není vůbec důležité, jestli hrajete na počítači, konzoli nebo chytrém telefonu, hlavní je, že jste součástí herního světa.

Co je to esport?

Elektronický sport je v podstatě soutěžní utkání jednotlivých hráčů, ale i celých týmů. Tyto soutěže jsou spojeny s počítačovými hrami, řídí se přesně stanovenými pravidly a hrají se na jakékoliv dostupné platformě.

Hrát může v podstatě každý a je úplně jedno, jestli jste amatér nebo profesionální hráč. Už dávno neplatí, že vyprodaná aréna bývá jen při zápasu v boxu, hokeji nebo jakémkoliv jiném sportu. Dnes je běžné, že diváci zaplní arénu v řádech tisíců, a to kvůli turnaji v elektronickém sportu.

Nutno podotknout, že v rámci esportu se mnohdy točí až miliony dolarů, takže je jasné, že je to něco, co přitahuje nejen samotné hráče, ale i jejich fanoušky.

Na jakých platformách je možné hrát?

Hráči se mohou zapojit nejen do krátkých turnajů, ale rovnou i do esportové ligy. Když to vezmeme z obecného hlediska, tak jen v České republice je přes 250 000 hráčů, a dokonce jsou mezi nimi i tací, kteří se hraním her živí a mají je jako hlavní pracovní činnost.

Jakmile podepíšou smlouvu s některým týmem či klubem, začínají jej od té chvíle reprezentovat a účastní se sportovních turnajů po celém světě. Hrají vždy s nejlepšími z nejlepších a pokud se jim podaří vyhrát, mohou si odvézt statisíce a někdy až miliony korun.

Tyto turnaje mohou probíhat nejen klasicky přes internet, tedy hrané po síti, ale zároveň jsou pořádány v reálném světě, tedy naživo a před skutečnými diváky. Dá se říci, že většina zemí začala profesionální variantu elektronického sportu uznávat podobně jako jiné sporty. V dnešní době se dokonce hovoří o různých pokusech, aby byl esport začleněn k olympijským disciplínám.

V případě České republiky má týmy i hráče pod palcem Česká esportová asociace. Nejen, že esport zastupují na mnoha úrovních, ale zároveň se starají o jeho propagaci a organizování všech hlavních progamingových soutěží v rámci České republiky. V asociaci je aktuálně registrováno skoro 1 700 hráčů a převážnou většinu z nich tvoří muži.

Je dobré zmínit, že e-sport uznala jako sport i Evropská unie a to spolu s velkou částí sportovních svazů i v rámci veřejnosti. V roce 2020 byla založena European Esports Federation EEF pod kterou spadá 23 národních esportových organizací.

Mnozí poukazují na to, že hrát jakékoliv hry není fyzicky náročné, čímž není definice sportu tak jasná, ale z hlediska sledovanosti těchto soubojů a výše jednotlivých výher, je elektronický sport srovnatelný s běžnými sporty.

Prvním sdružením, které u nás spatřilo světlo světa již v roce 1997 bylo The Necro Raisers. Postupné zdokonalování esportu bylo možné jen díky neustálému vývoji telekomunikačních technologií, vylepšování internetového připojení, ale i samotných počítačů a jiných platforem, stejně jako vývoj her.

Struktura esportu

  1. Organizátoři – to jsou ti, co tyto soutěže připravují.
  2. Herní týmy – jejich úkolem je se účastnit soutěže.
  3. Hráči – jednotlivci, kteří jsou vždy součástí nějakého týmu, který reprezentují.
  4. Diváci – fanoušci, kteří mohou všechny zápasy sledovat na sociálních sítích a různých platformách, například YouTube, Facebook, Twitch.tv a další, případně naživo v různých arénách.
  5. Streameři a influenceři – pro někoho zbytečná profese, ale věřte, že v rámci esportu jsou nepostradatelní, protože jejich úkolem je komentovat jednotlivé zápasy, aby z toho diváci také něco měli.
  6. Sponzoři – svou investici rozhodně hodlají zviditelnit tak, aby byla jejich značka tou nejpopulárnější.

Základním kamenem je rychlý internet

Pokud nemáte opravdu rychlý internet, tak si v podstatě s esportem ani neškrtnete. To je v zásadě to hlavní, co spojuje všechny hráče napříč celým světem, bez ohledu na to, jestli jsou to profesionálové či amatéři.

Stabilní připojení, které má rychlou odezvu (tzv. ping) a je opravdu co nejrychlejší, to je to, co musíte mít dřív, než se do něčeho takového jako je progaming vůbec pustíte.

Naprosto ideální je optický internet, který dokáže poskytnout nejvyšší rychlost, a to i v případě uploadu, což je při online hraní her zásadní.

Proč se registrovat jako hráč?

Česká asociace esportu má jasně stanovené cíle a jediný způsob, jak o sobě lze dát vědět a pracovat s ostatními na mnoha stanovených cílech, je zaregistrovat se. Jsou vítáni hráči ze všech možných úrovní, ať už hrají na chytrém telefonu, konzoli nebo počítači.

Můžete být klidně i jen divák či nadšený fanoušek, hodí se opravdu každý jedinec. Stačí jen vyplnit jednoduchý registrační formulář, díky kterému o sobě dáte vědět. Cílem je nejen získat nové hráče, ale ukázat světu, kolik lidí vlastně o elektronickém sportu ví, a jak velká je jeho hráčská i fanouškovská základna.

Jaké je potřeba vybavení?

V první řadě je důležité podotknout, že pro esport je zásadní kvalita pořizovaných komponent, a hlavně špičkové hardwarové vybavení. Bez toho si rozhodně tento druh sportu nebudete moci vychutnat plnými doušky. Co se tedy hodí?

Existuje spousta výrobců, kteří k běžnému sortimentu přidali i vychytávky pro ty správné herní pařmeny. Nabídka je opravdu bohatá, takže si vybere skutečně každý, bez ohledu na to, jaké značce dává přednost.

Historie elektronického sportu

Dá se říci, že tak jak se postupně vyvíjely počítačové hry, docházelo i k rozvoji esportu. Ostatně už v době, kdy letěly arkádové hry po roce 1980 byly první náznaky progamingu. Tehdy se jednalo o počítače Atari, později pak s hojně se rozvíjející počítačovou sítí přichází herní vlna v rámci systému Unix. To byl vlastně základní kámen pro internetové hraní jednotlivých počítačových her.

Co se týká hraní her na PC, tam je asi nejdůležitějším průkopníkem příchod her Doom a Quake. Díky této oblíbené dvojce byl vytvořen pevný a stabilní základ, z kterého vychází dnešní elektronický sport.

Právě hra Quake patří k hlavním hrám turnaje Quake Con, který se pořádá v americkém Dallasu a těší se obrovské popularitě. V rámci tohoto turnaje dochází k pravidelnému setkávání hráčů, kteří mezi sebou soutěží a poté si mohou odnášet dost hodnotné ceny.

Světové turnaje

Větší mezinárodní turnaje se začaly pořádat na konci devadesátých let. Ten nejznámější založil Angel Munoz pod názvem Cyberathlete Professional League. Soutěžilo se nejen v různých městech USA, ale rovněž po Evropě. Hráči si mohli přijít na velmi slušné peníze. Sledovat takové zápasy bylo možné v halách, kde se turnaje pořádaly, ale i prostřednictvím promítacího plátna či přes stream.

Společnost ICM dokonce vymyslela olympiádu elektronického sportu World Caber Games, která měla být svým způsobem imitací skutečných olympijských. Každoročně se tak pořádá od roku 2002 setkání hráčů z celého světa, včetně českých reprezentantů.

Oproti tomu Electronic Sports World Cup je zase bráno jako takové mistrovství světa a od roku 2003 je pořádáno ve Francii. Na mistrovství se vždy utkají jen ti nejlepší z nejlepších, respektive hráči, kteří zvítězili v národní kvalifikaci dané země, která se mistrovství účastní.

Další soutěží je Major League Gaming pořádaná v severní Americe a je to svým způsobem místní největší liga se statisíci účastníků, navíc je spojena i s podporou tzv. konzolových her. Ze světových soutěží stojí za to zmínit World Series of Video Games.

Ty jsou sestaveny ze sérií LAN turnajů zahrnující hry Quake 4, Warcraft III. a Counter-Strike. Populární je rovněž Championship Gaming Series, což byla původem soutěž severní části Ameriky, ale postupně se dostal po celém světě. Svého času to byl nejdotovanější turnaj a díky své popularitě se dokonce dostal až na kanál Eurosport, kde byla jednotlivá soutěžní klání vysílána.

Hry

Když se člověk podívá na nabídku internetových obchodů s hrami, najde tam opravdu nepřeberné množství titulů, ovšem za tzv. progamingové hry jich je považováno jen několik a jedná se skutečně jen o ty nejúspěšnější tituly, která si po celá léta udržují svůj fanouškovský klub.

Ostatně to je u takové hry to nejdůležitější a zásadní, aby měla širokou hráčskou základnu a zcela aktivní scénu v online prostředí.

Jednou z nejhranějších her se v celosvětovém měřítku stala roku 2018 League of Legends, která měla přes 70 milionů registrací. Mezi nejlepší žánry pro elektronický sport patří jednoznačně strategie, a také střílečky FPS, tedy First Person Shooters.

Nejhranější progamingové hry

  1. Counter-Strike: Global Offensive
  2. StarCraft II: HotS
  3. StarCraft II
  4. League of Legends
  5. TrackMania
  6. World of Tanks
  7. WarCraft III
  8. WarCraft III: DotA
  9. Hearthstone
  10. Dota 2
  11. Rocket League
  12. Overwatch
  13. Fortnite Battle Royale
  14. FIFA 21

Týmy

V každém sportu fungují jednotlivci, ale také týmy, to je běžné u mnoha sportů. Někdo těmto uskupením říká tým, další skupina, ale objevují se i označení v podobě klanů. Je jedno, jak tomu říkáme, důležité je, že jste vidět.

Hráči takový tým reprezentují, zviditelňují a týmy jim za to poskytují zázemí v podobě herních serverů, mohou jim proplácet náklady na hraní, což může být například platba za cestovné či startovné na nějakém turnaji.

Dokonce sem spadají i tzv. game houses, tedy herní tréninkové domy, které jsou speciálně vytvořené pro hráče. Ti tak mají kde trénovat, přičemž jim je k dispozici kompletně vybavené sociální zázemí.

1. Entropiq – jde o skupinu zkušených profíků, kteří pracují v různých oborech a rozhodli se založit vlastní tým, s kterým budou schopni konkurovat soupeřům v celosvětovém měřítku. Po svých členech chtějí maximální nasazení a profesionalitu. Za to mají jistotu těch nejvhodnějších podmínek a výhod, jako jsou tréninkové prostory, placené cesty na jednotlivé turnaje, trenéři, koučové a mnoho dalších.

2. Sinners Esports – projekt začal roku 2020 ve snaze získat první profesionální full-time tým, který bude rozvíjet talenty esportu v rámci České republiky a Slovenska. Tato skupina lidí spolupracuje s cíleně vybranými lidmi, kteří mají herní talent a ten dále rozvíjejí spolu s osobnostním profilem.

3. eSuba – patří k nejúspěšnějším herním týmům na profesionální úrovni v ČR i na Slovensku. Byl založen v roce 2004 a získal již více než 1 500 medailí po celém světě, dokonce jsou držiteli několik titulů mistrů světa. Celkově má 64 hráčů.

4. Dynamo Eclot – profesionální herní tým vznikl roku 2015 jako Eclot, přičemž po šesti letech zahájil spolupráci s Petrem Dědkem, který se stal investorem a tím zároveň započalo partnerství s Dynamo Pardubice. Tým získal již 53 trofejí a několik titulů.

5. Dark Tigers – další skupina nadšenců založená v roce 2015, která je oficiálním nástupcem ITG. Rok 2018 byl velkým úspěchem v rámci kvalifikace na turnaji V4, kde se hrálo o parádních 597 000 dolarů.

6. Cryptova – tak tohle je sice trochu benjamínek mezi týmy, protože vznikl teprve loni, přesto se může chlubit tím, že patří v ČR ke špičce, zejména v herních titulech FIFA, LoL a Counter Strike. Cryptova zajišťuje svým profi hráčům dokonalé zázemí a pomáhá jim rozvíjet jejich hráčský talent.

7. Insidegames – tento tým vznikl roku 2013 a jeho historie je opravdu nadupaná. Zakladateli jsou Vojtěch Klapuch, Jiří Lang a Michal Zimmer. Naše národní barvy reprezentují opravdu na výbornou u nás i v zahraničí. Je to populární a velmi úspěšná skupina lidí na své místě.

8. Enterprise – česko-slovenská herní skupina, která působí u nás i v zahraničí. Zahrnuje dohromady 6 herních sekcí na počítačích a mobilních zařízeních, přičemž soutěží v 5 hrách. K nich patří CS:GO, Fortnite, PUBG, Rocket League a Brawl Stars. Podporují hráče od těch základních po profesionály.

9. Apeks – tato skupina spatřila světlo světa roku 2017 a po kolísavém prvním roce zvítězili v roce 2018 v Telenor League. Založil jej sportovec Anders Kjær, přičemž tým má mnoho zkušenosti s e-sporty i lineárními sporty. Podporuje každého talentovaného hráče velkými hernami i zcela profesionálním podpůrným systémem.

10. Sampi.tipsport – sedmičlenný tým má momentálně 6 sekcí a to Creators, CS:GO, League of Legends, FIFA 22, Brawl stars a Staff. Dokonce se k nim můžete připojit prostřednictvím Discordu a stát se součástí jejich klubu.

Další české týmy esportu

  • NecroRaisers
  • BlackTrains
  • eEriness
  • Gunrunners
  • Inaequalis
  • EXORS Gaming
  • Ravage.Esport a mnoho dalších.

Světové týmy

  1. Ninjas in Pyjamas (Švédsko)
  2. Fnatic (Spojené království)
  3. SK-Gaming (Brazílie)
  4. Mousesports (Německo)
  5. G2 Esports (Německo)
  6. Natus Vincere (Ukrajina)
  7. FaZe Clan (USA)
  8. TeamLiquid (USA)
  9. Cloud9 (USA)
  10. Team virtus.pro (USA)
  11. Renegades (USA)
  12. Astralis (Dánsko)

Zdroje: www.wikipedia.org, www.esport.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (58 hodnocení)
​​

Kateřina Horáková

Kateřina Horáková

Práce s texty je nejen mou profesí, ale zároveň celoživotním koníčkem. Je to má vášeň stejně jako kvalitní čokoláda. Mám ráda výzvy a baví mě hrát si se slovy tak, aby byl výsledek dokonalý a přesně podle představ klienta. Mám více než 25 let praxe. Kromě toho moc ráda vařím i peču, vymýšlím recepty a stále zkouším něco nového. Ve volném čase si ráda přečtu dobrou knihu, tvořím videa a věnuji se své malé domácí ZOO.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Zkoušel jsem to a rozhodně nemůžu říct, že je to hračka. Člověk se nejdřív musí pořádně vypracovat a pak teprve přijdou nějaké výdělky.

  2. Mám jednoho takového hráče doma a když se posadí k počítači, neví o okolním světě vůbec nic. Baví ho to, vydělá si a svou prací doslova žije. Má to výhodu, že je pořád doma.

  3. Esport znám moc dobře, protože můj manžel je jeho součástí. Dokáže ve svém světě strávit klidně i celý den.

Přidat komentář

Recenzer
Logo