Jak vybrat granule pro psa?

Nejoblíbenější typy granulí pro psy

Po té co vejdete do prodejny specializované na potřeby zvířat, nebo po návštěvě internetového obchodu najdete opravdu velkou nabídku granulí pro psy. Může být tedy opravdu těžké koupit ty správné granule, které splní vaše představy o rozpočtu a zároveň svému psovi poskytly co nejkvalitnější krmivo, které pro svůj bezstarostný život potřebuje.

Psa lze krmit různým druhem krmiva, právě granule patří k tomu nejoblíbenějšímu. Největší výhodou suchých granulí je příznivá pořizovací cena, ve srovnání s mokrým krmivem.

Granule mají poměrně dlouhou životnost a využít je můžete jako kompletní neb pouze doplňkové krmivo. Jejich tvrdá konzistence podporuje dobrý zdravotní stav čelisti i chrupu. A potěší vás jistě i snadnější údržba psí misky. Stejně jako jiná krmiva však mají i granule svoje nevýhody. Ve srovnání se šťavnatými konzervami nemusí být pro psa tak lákavé. Poté, co pytel s granulemi otevřete, budou poměrně rychle ztrácet svoje aroma.

Výběr granulí má své přesně dané pravidla, kterými by se měl řídit každý majitel. Při výběru konkrétního výrobku musíte zvážit 4 hlavní parametry. Tím nejdůležitějším je stáří psa. Důležitým parametrem je i aktivita psa, velikost plemene a aktuální zdravotní stav.

Porovnat ceny granulí

Stáří psa

Jednoznačně nejdůležitějším parametrem je stáří psa. Štěňata potřebují pro svůj správný růst jiný poměr vitamínů než dospělí psy. Také psa v seniorském věku byste měli krmit granulemi, které obsahují vše, co pes ke svému spokojenému stáří potřebuje.

  • Štěňata – ke svému správnému růstu potřebují štěňata větší podíl bílkovin a dalších prospěšných živin. Granule pro štěňata se obvykle podávají do 1 roku života. Avšak přechod do dospělosti souvisí s velikostí plemene. Malá plemena dosahují dospělosti ve 12 měsících, střední plemena okolo 16. měsíce a velká či obří plemena budou dospělá před dosažením 24. měsíce. S přechodem na granule pro dospělé psy byste to neměli zbytečně uspěchat. Vhodné je se před tímto krokem raději poradit s veterinářem.
  • Dospělí psi – granule pro dospělé psi se dále liší v závislosti na konkrétním zdravotním stavu a fyzické aktivitě. Každý pes by měl dostávat granule s vyváženým složením. Také v tomto případě budete krmit granulemi pro dospělé psi různě dlouhou dobu. U malých plemen se jedná o dobu cca 9 let, v případě středních plemen je to cca 8 let a velká a obří plemena jsou dospělí cca 6 let.
  • Senioři – starší psi potřebují granule obsahující méně tuku, a naopak více vlákniny a bílkovin. Kromě toho zpravidla granule obsahují další složky, které starší pes pro udržení optimálního zdravotního stavu potřebuje. V tomto věku je především velmi důležitá kloubní výživa a snadná stravitelnost. Starší psi jsou již méně aktivní, a pokud budete podávat nevhodné granule, budou náchylnější k tloustnutí.

Velikost plemene

Granule se liší i svojí velikostí. Menší granule mají štěňata a malá plemena. Větší granule jsou určena středním plemenům a koupit můžete i speciální granule pro velké psy. Některé granule mohou být určeny přímo konkrétní psí rase.

  • Malá plemena – drobné granule snadno spořádají i psi se slabými čelistmi. Do skupiny malých plemen patří psi, kteří v dospělosti nepřesáhnou hmotnost 10 kg. Doba dospělosti u malých plenem začíná v rozmezí 10 – 12 měsíců.
  • Střední plemena – jsou na trhu zastoupeny v největším počtu, potřebovat je budou psi, jejichž hmotnost v dospělosti nepřesáhne 25 kg. Střední plemena psů dosahují dospělosti okolo 12. měsíce věku.
  • Velká plemena – vhodná pro velká a obří plemena psů. Mezi velká plemena patří psi s hmotností v dospělosti do 45 kg, obří plemena zastupují psi s hmotností nad 45 kg v dospělosti. Velká psí plemena se za dospělé považují mezi 15 – 18 měsícem věku a obří plemena dospívají po dosažení 24. měsíců života.

Fyzická aktivita

Fyzická aktivita souvisí s konkrétním složením granulí. Aktivní psi potřebují granule s vyšší energetickou hodnotou. To znamená, že v granulích by mělo být obsaženo vyšší množství proteinů a tuků. Tyto složky dodají psovi potřebnou dávku energie. Starší psi naopak potřebují dietní granule, které psa ochrání od případné obezity.

  • Aktivní psi – vysoce aktivní pes by měl přijímat dostatečné množství tuku, tato složka mu bude dodávat potřebnou energie. Důležité je i optimální množství proteinu, které zajistí efektivní regeneraci těla. Běžně aktivní psi by měli být krmeni granulemi, které obsahují 25 – 30% bílkovina cca 20% tuků. Velmi aktivní psi vyžadují granule s obsahem tuku okolo 50% a cca 35% bílkovin.
  • Obézní psi – pes s vyšší hmotností bude potřebovat granule obsahující menší množství tuku. Kromě toho byste měli upravit i denní krmnou dávku. Tu je však třeba snižovat postupně, i v tomto případě bude rozumné poradit se nejprve s veterinářem. I obézní pes by měl dostávat veškeré potřebné živiny, jen je třeba upravit jejich množství.
  • Březí a kojící feny – březí feny mohou být do 5. týdne krmeny běžným krmivem, od 5 týdne je třeba podávat speciální granule s vyšším obsahem bílkovin. Březí a kojící fena pak bude vyžadovat vyšší příděl potřeby. Dle rady veterináře byste tak měli zvyšovat krmnou dávku.

Zdravotní stav

Zdravým psům budete moci koupit běžné granule. Pakliže však u svého mazlíčka řešíte jakýkoliv zdravotní problém, měli byste tomu přizpůsobit i krmení. Speciální granule budou potřebovat psi s alergiemi i citlivým zažíváním.

  • Hypoalergenní granule – jsou určeny citlivým psům, kteří trpí alergiemi nebo nesnášenlivostí. Granule obsahují pouze snadno a rychle stravitelné složky a velké množství probiotik, které jsou pro správné trávení nezbytné. Také tyto granule byste měli vybírat s ohledem na stáří, fyzickou aktivitu a velikost plemene.
  • Bezobilné granule – u psů s citlivým trávením můžete vyzkoušet granule, které neobsahují obiloviny. Poznáte je podle označení grain free. Ačkoliv je v obilovinách obsažena zdraví prospěšná vláknina, minerály a vitamíny, mohou u citlivých psů způsobovat podráždění či nějakou alergickou reakci.

Způsob výroby

Granule pro psy se vyrábí 3 způsoby. Koupit můžete granule lisované, extrudované a pečené. Způsob výroby udává jejich konečnou kvalitu.

  • Lisování za studena – granule jsou vyráběny při nízkých teplotách. Díky tomu si zachovávají cenné vitamíny, minerály i vlákninu. V žaludku psa nebudou granule bobtnat a jejich trávení bude pohodovější. Za takto kvalitní granule si však budete muset připlatit.
  • Extrudování – granule jsou vyráběny průmyslově při teplotě vyšší než 100°C. Při této teplotě dochází k likvidaci parazitů, ale i důležitých živin. V psím žaludku mohou granule bobtnat. Výhodou extrudovaných granulí je nižší pořizovací cena.
  • Pečení – při tomto procesu teplota výroby nepřekračuje 95°C. Granule si tak nechají alespoň určitou část živin. Pečené granule mají obvykle nižší trvanlivost a nejsou vhodné k dlouhodobému skladování.

Značka

Výrobců krmiva pro psy je opravdu velké množství. Spoléhat se můžete na známé výrobce, v tomto případě je však vhodnější spoléhat se na hodnocení chovatelů. Značka v tomto případě nemusí bohužel být známkou kvality. Naopak u dobrých chovatelů si můžete být jistí, že svoje psi krmí pouze kvalitním krmivem. Granule pro psy nabízí například Brit, Fitmin, Calibra, Royal Canin, Carnis, Carnilove, Puffins a mnoho jiných.

Cena

V závislosti na ceně se granule pro psy dělí do 3 tříd. Nejlevnější jsou tzv. economy krmiva a nebývají příliš kvalitní. Nekvalitní krmivo obvykle poznáte už podle složení. Na obalu vyčtete spíše informace v obecné rovině. Dozvíte se tak, že granule obsahují produkty živočišné výroby.

Lépe si vedou prémiová krmiva. Ta jsou nejoblíbenější z hlediska poměru cena/kvalita. Na trhu jsou zastoupena v největším množství. Nejlepší složení nabízí krmivo v superprémiové kvalitě. Na těchto krmivech jsou přesně uvedeny informace o konkrétním složení i použitých surovinách. Cenový rozdíl je pak udáván i velikostí balení. Za 10 kg balení tak můžete v závislosti na kvalitě zaplatit od 300 – 2 000 Kč.

Porovnat ceny granulí

Otázky a odpovědi

Jak často by se měly granule podávat?

Četnost krmení souvisí s věkem psa. Štěňata mají kratší dobu trávení, proto vyžadují krmení v malém množstvím ve více dávkách za den. Dospělí psi a senioři by měli granule dostávat v potřebném množství 2 x denně.

Jak poznat kvalitní granule?

Kvalita granulí souvisí se složením. Kvalitní granule jsou takové, které obsahují vysoký poměr masa. U něho byste však měli znát přesný původ. Proto se nenechejte zlákat granulemi, na kterých jsou místo konkrétního masa uvedeny blíže nespecifikované složky živočišného původu.

Jak poznat, že granule psovi vyhovují?

Vše se odvíjí od stavu stolice. Pokud je stolice tmavá a pevná, podáváte psovi kvalitní krmivo. V případě dlouhodobého průjmu je třeba granule vyměnit. Průjem se někdy může krátkodobě dostavit při přechodu z jednoho typu granulí na druhý. Kvalitu krmiva poznáte i podle chování a celkového vzhledu psa. Dobře krmený pes má kvalitní srst, chrup a netrápí ho žádné zdravotní komplikace. Pokud však zpozorujete nějakou změnu či zbytečné přibývání na váze, měli byste rovněž zvážit změnu krmiva.

Závěr

Aby váš pes prožil zdravý, šťastný a aktivní život, měl by být krmen vyváženým krmivem. Pes spadá mezi všežravce a kromě masa by měl dostávat i zeleninu, ovoce či obiloviny. Kvalitní granule by měly dále obsahovat tuky, bílkoviny, minerály a vitamíny. Složení granulí však souvisí s věkem, aktivitou a zdravotním stavem.

Někteří psi trpí různými potravinovými alergiemi a budou tak vyžadovat granule se speciálním složením. V obchodech najdete celou řadu různých variant, s výběrem těch správných vám může pomoci školený pracovník i veterinární lékař.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.psimafie.cz, www.krmimkvalitne.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo