Nebankovní půjčky

Pokud si potřebujete rychle vypůjčit určitý finanční obnos na krátký časový úsek, hledáte společnost, která vám půjčí i bez nahlížení do registru nebo zvažujete výhodnou nabídku první bezúročné půjčky, pravděpodobně uvažujete nad alternativu běžného bankovního spotřebitelského úvěru, tedy nebankovní půjčkou.

I přesto, že v historii finančních produktů právě nebankovní sektor nesklízel příliš velké úspěchy, v dnešní době je tomu možná přesně naopak a nebankovní úvěry jsou již dostupné prakticky každému plnoletému občanovi. V následujících řádcích vás seznámíme se základními principy, na kterých nebankovní půjčky fungují, jaké konkrétní společnosti nebankovní úvěry nabízejí a zda je pro vás nebankovní půjčka tou pravou variantou kterou můžete bez obav zvážit ve chvíli, kdy si chcete půjčit peníze.

Co jsou nebankovní půjčky?

Nebankovní půjčky, narozdíl od těch bankovních, nejsou poskytovány bankovními institucemi, jak již z jejich samotného názvu logicky vyplývá. Nebankovní půjčky poskytují úvěrové společnosti, které ovšem stejně jako bankovní instituce musí již od roku 2016 disponovat platnou licencí České národní banky. Nebankovní úvěry proto nemůže poskytovat naprosto kdokoliv s živnostenským oprávněním a trochou peněz navíc, jako tomu bylo v dobách minulých.

Nebankovní úvěr lze získat za jiných a mnohdy opravdu až benevolentních podmínek které lákají zejména rizikovější klientelu. Většinu klientů úvěrových společností tvoří ti, kteří u své banky jednoduše nepochodili. V praxi jim tak nebyl poskytnut bankovní úvěr z důvodů, které vedli k negativnímu scoringu. Hlavními důvody často bývá horší platební morálka, nedostatečné nebo žádné prokazatelné příjmy, exekuce či insolvence.

Nebankovní úvěry se v mnohém dokáží vyrovnat těm bankovním, a to nejen z hlediska podmínek, ale dokonce i úrokovou sazbou a roční procentní sazbou nákladů. Pokud ovšem klient narazí na nebankovní úvěr s podobnými, nebo dokonce lepšími podmínkami, než nabízí banky, obvykle vždy bývá schvalovací proces pro získání úvěru stejně náročný a přísný jako v případě bankovních úvěrů. I přesto ovšem není zcela nemožné projít schvalovacím procesem u nebankovních institucí i pro naprosto nebonitního klienta, neboť každá instituce posuzuje žádosti dle vlastních kritérií a sama individuálně vyhodnocuje rizikovost.

Typy nebankovních úvěrů

Důvody, které klienty vedou k žádosti o nebankovní půjčku je mnoho. I z tohoto důvodu existuje větší množství druhů nebankovních půjček, které lze v základu dělit na nebankovní půjčky dle splatnosti, způsobu výplaty a ověřování žadatele.

  • Dle doby splatnosti – Půjčky krátkodobé mají zpravidla jednoduchý charakter. Na poměrně krátkou dobu může klient získat úvěr až v řádu několika tisíců jenž následně splácí jednorázově, obvykle do 30 dnů. První krátkodobá půjčka, nebo taktéž mikropůjčka, bývá mnohými společnostmi poskytována zcela zdarma a bez úroků. Půjčky dlouhodobého charakteru klientovi obvykle nabízí podstatně vyšší finanční obnos a zároveň poskytují větší volnost v možnostech splácení včetně splátkových prázdnin. V případě dlouhodobých půjček je obvykle nutné doložit příjmy.
  • Dle způsobu výplaty – Nebankovní půjčky jsou oblíbené i z důvodu jejich možného vyplacení v hotovosti, což ocení zejména klienti nedisponující osobním účtem. Půjčky lze proto dělit na bezhotovostní, kdy jsou finanční prostředky vyplaceny přímo na běžný účet, nebo hotovostní. Hotovostní půjčky jsou vypláceny na pobočkách, terminálech, poštovními poukázkami nebo jsou finance předány osobně obchodním zástupcem na předem sjednaném místě.
  • Dle ověřování žadatele – Vzhledem k tomu, že novela zákona o poskytování nebankovních úvěrů přesně neurčuje, co vše je a není špatná bonita klienta, mohou se nebankovní instituce sami rozhodovat komu úvěr poskytnou či nikoliv. Nejen z tohoto důvodu existují i půjčky bez nahlížení do registru dlužníků jenž jsou hojně vyhledávány právě osobami s exekucí či insolvencí.

Seznam nebankovních institucí

Konkurence v oblasti neúčelových úvěrů je vysoká a existuje velké množství společností které se doslova předhánějí v lepších, zajímavějších a výhodnějších podmínkách pro své klienty. Klient, který volí nebankovní úvěr, ať už z důvodu vysoké zadluženosti, nepravidelného měsíčního příjmu, negativního registru v záznamech nebo jen z důvodu využití první krátkodobé půjčky zdarma, tedy naprosto bez poplatku a úroku, má tak v dnešní době možnost volby. Pro lepší přehled jsme veškeré úvěrové společnosti shrnuli do přehledné tabulky.

Shrnutí

Hlavní výhodu nebankovních půjček shledáváme v pohodlném řešení jejich sjednání, kdy klient obvykle vše zvládne vyřídit online z pohodlí domova či možnosti využití první bezúročné půjčky zdarma. Vzhledem k dnešní vysoké konkurenci, která mezi společnostmi panuje, lze o nebankovních půjčkách uvažovat jako o řádných a férových půjčkách, které mohou přinést užitek i těm, kteří neprošli bankovním scoringem.

Nebankovní úvěry jsou v naprosto drtivé většině bezúčelové půjčky, jako klient proto v žádném případě nejste povinni nikomu sdělovat, jak s penězi následně naložíte a ať už je proto váš důvod jakýkoliv, nezapomínejte že každá, i nebankovní půjčka, je opatřena řádnou smlouvou. O úvěr byste rozhodně neměli žádat v momentě kdy si nejste jistí, nebo máte pochyby o své budoucí finanční situaci a možnosti hradit své závazky řádně a včas. Nebankovní úvěry obvykle nelze pojistit proti nemožnosti splácení a byť malá, ale neuhrazená částka, může způsobit velké problémy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Andrea Kotorová

Andrea Kotorová

Ve svém profesním životě jsem se věnovala zejména marketingu a copywritingu. Když jsem vyměnila teplou kávu a pohodlnou židli v kanceláři za dvě děti, pleny a neustále poházené hračky, zjistila jsem, že ten kousek času který ještě mám, stále mohu vyplnit něčím užitečným nejen pro mne, ale i ostatní. Proto se dále a s radostí věnuji psaní profesních článků pro všechny, kteří je čtou.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Nebankovní půjčky tedy moc v lásce nemám, protože podle mě jsou to všechno děsní vydřiduši, ale když nám dosloužila pračka se sušičkou, potřebovali jsme si vzít novou a neměli jsme tehdy dost finančních prostředků v hotovosti. To bylo poprvé co jsme vyučili půjčku a vzali díky tomu novou pračku i sušičku.

Přidat komentář

Recenzer
Logo